Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vitesler, Dişliler, Marka ve Modeller???

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Erdem Ş. tarafından paylaşıldı.

1. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Merhaba arkadaşlar,

Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp mantığıyla aklımdaki bazı sorulara yanıtlar arıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Viteslere baktığım zaman birçok marka olmakla birlikte Shimano ve Sram gibi iki markanın öne çıktığı görmekteyim. Bu markaların ise çeşitli modelleri olduğu ve bisiklet fiyatlarındaki değişiminde temel faktör olduğunu fark ettim. Örnek vermek gerekirse; Shimano'nun Tourney,Altus,Acera,XT,XTR gibi modelleri var. Sram'da ise X9,XO vb. modeller mevcut. Bu modeller arasındaki fark nedir? Kalite farkları olduğu kesin, ama bu durum neden kaynaklanmaktadır? Aynı durum değiştiriciler için de geçerli anladığım kadarıyla, öyle mi? Bir de Shimano'nun hangi modeli Sram'ın hangi modeline denk gelmektedir? Tercihler neden ve ne şekilde değişir?

Sorularım biraz fazla oldu ama sadece binip sürmek istemedim. Madem öyle,bilgilenmek icap eder. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Erdem bey shimanonun MTB serilerini anlamanız bakımından şu yazımı öneririm:
    http://www.bisikletforum.com/entry.php?b=25

Diğer sorularınıza da gelecek olursak tam karşılamamakla beraber shimanodaki deore sramdaki x5 serisinin karşılığıdır diyebiliriz.buna göre aşağı ve yukarı serileri yaklaşık olarak oluşturabilirsiniz.İkisi arasında benim gözlemlediğim farklar shimano biraz daha ağır olmasına rağmen sağlamlığı ve uzun ömrü öne çıkarmış sram ise hafiflik ve biraz daha sert,istikrarlı vites geçişi ön planda.
    Sramın uzun ömürlülüğünü ise test etme fırsatım olmadı çünkü o kadar eski bir marka değil.20-30 yıllık ve sram vitese sahip, vitesleri hala çalışır bir bisiklet gördüğüm zaman sram da çok uzun ömürlüdür demeye başlayacağım.

Tercihler kişiye göre değişir kimisi shimanoyu çok sever kimisi sramdan vazgeçmem der shimanoyu seven onu över sramı seven onu över o yüzden net bir şey çıkarmak çok zor.Komponent seçiminde markadan ziyade sizin bisikleti ne amaç ile ne şartlar altında ve ne şekillerde kullanacağınızı iyi tespit edip duruma en uygun komponent seçimini yapmanızdır.İlk verdiğim linkteki yazı bu konu üzerinedir.

Son olarak da sram ve shimano karşılaştırması hakkında çok fazla açılmış konu başlığı bulacaksınız forumda vaktiniz olduğunda onları da okursanız kullanıcı arkadaşların yorumları da size yardımcı olacaktır.

Semih_ÇELİK bunu beğendi.
  3. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    bende ufak birşey eklemek istiyorum. kendim hiç bir sram parçası kullanmadıgım için bana herzmn uzak geliyor. sram fakat teknik özelliklerinde her parcası shimanodan ciddi oranda hafif buda dayanıklılık konusunu akla getiriryor. bende çekiş sistemim için epey bir parça değişimine gittim. en son rublelere bakarken birde sram a bakiym dedim 35 40 tl lik bir sram ruble 220 gr. shimanonun aynı fiyatlı aynı dişli sayılı bir rublesi 365 gr. dayanıklılıgından ne kadar şüphe de etsem sırf denemek icin sram tercih ettim. cok ciddi bir ağırlık. umarım 5 bin km de çöpe atmak zorunda kalmayız :) Japonsa koy sepete. :)

ibrahim canca bunu beğendi.
  4. Erdem Ş.

Erdem Ş. Misafir

Çok teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla benim gibi şehir içi MTB kullanan ve hafif downhill yapan birisi için Acera ya da Deore kafi olacaktır. Bazı arkadaşların ihtiyaçları olmadığı halde yüksek kalitede ürünler aldığını gördüm. Benzer hatalar yapmamak açısından bu bilgiler çok faydalı oldu. Teşekkür ederim. Saygılar.

Ferhat Köse bunu beğendi.