Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vitesi ağırlaştırmak?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında xxxxxxxxxxxxxxxx tarafından paylaşıldı.

1. xxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxx Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,

Bisiklet kullanmayalı 10 yıldan fazla olmuştu ama 24. vitesin bana bu kadar hafif geleceğini tahmin etmiyordum. Servisten bisikleti aldığımda vites atmayı bile bilmiyordum. Zaten bakmamıştım kaçta olduğuna. Şehir içinde dur kalk falan rahattım. Arkadaşın yanına gittiğimde ise vites 24'teymiş meğer. Ben 6-7-8 civarındadır sanıyordum. Sorum şu ki; Dişli çapını büyütme gibi bir şansım var mı?

2. Emre Şişman

Emre Şişman Yeni Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Dişli çapını tabiki büyütebilirsin. Bisikletinde ki dişli sayıları kaç ?

3. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
  4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @pohuman
    Aynakolunuz 3'lu
    Rubleniz 8'li

Aynakol veya ruble disli sayilarinizi soylerseniz daha faydali olur.
    Siz daha buyuk aynakol veya daha kucuk ruble dislisine ihtiyac duyuyorsunuz. Rubleniz atiyorum 12 - 32 vb. ise 11 - 32 aldiginizda kucuk bir fark olur.
    Aynakolunuz 44-32-22 ise 46-34-24 veya 48-36-26 vb. bir aynakol aldiginizda ciddi fark olur.
    Bunlari 8 li sisteme uygun yaparsaniz belki zinciri yenilemek faydali olur ama vites kollarini, vites aktaricilarini, arka teker gobegini degistirmeniz gerekmez. Yani cok masraf cikmaz.
    Bu arada aynakol degistirmeye karar verirseniz mevcut orta gobeginize uygun oldugundan emin olun.

Dişli sayisini hesaplamak basittir. Oturup merak ettiginiz aynakol veya ruble disli diskinin uzerinde kac tane dis oldugunu sayacaksiniz. Ornegin 44 dis varsa buyuk aynakol dislisinde o 44'luk aynakoldur.

Tek yaprak olarak istediginiz boy ve model satiliyorsa, aynakolunuz yaprak degistirmeye musait bir modelse degisebilir.

Serden Us ve xxxxxxxxxxxxxxxx bunu beğendi.
  5. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    @suat akman açıklama için teşekkür ederim. Anlaşılan bu işe daha sonra el atmam gerekecek. Yeterli bilgiye sahip değilim. Önce temeli bi öğreneyim.. Yol bisikletlerinin dişli çapları daha büyük anlaşılan, daha yüksek hız için.. Bir şey daha öğrenmiş olduk. Tekrar teşekkür ederim.

suat akman bunu beğendi.
  6. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @pohuman

Rica ederim! Yardimim olduysa ne mutlu. Ancak bir konuyu daha hatirlatayim, arastiracaksaniz kadans (pedal devir/dakika) olayini da arastirin. Buyuk disli oranlari ile dusuk kadansta zorlanacaginiz surus tarzlari dizlerinize uzun vade de zarar verecektir. Bazen hiz degil, kullandiginiz kosullara uygun ideal kadans cevirdiginiz disli oranlari daha olumlu sonuclar verecektir. Sagliginiz ve bisikletinizin parca omru acisindan ;)

xxxxxxxxxxxxxxxx bunu beğendi.
  7. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    @suat akman Peki asfaltta uzun yol için kadans değeri sağlık açısından en az kaç olmalı? 60 olsa saniyede 1 oluyor. Yeterli olur mu?

8. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @pohuman 85-90 altına inmemek hem sizin sağlınız için hem de hızlı gitmeniz için yeterlidir

9. xxxxxxxxxxxxxxxx

Seviye:
    @Tolga Çelebi o zaman saniyede 1.5 tur yeterli oluyor. Tavsiye için teşekkür ederim..