Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites-zincir Sistemi Yağlama

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında toprakec tarafından paylaşıldı.

1. toprakec

toprakec Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar.

Araştırdığıma göre yağlamak için özel yağlar ve temizleyiciler kullanılıyor.Fakat ben bu işi bisikletçime yaptırıyorum.Bir bisikletsever olarak bu iş kendim yapmalıyım dedim ve gerekli ürünleri almaya karar verdim fakat önceden nasıl temizleme yağlama yapılır diye bsikletçime sordum.Cevap olarak az mazotla temizle sonra ince bir tabaka mazot sür dedi.Ben özel yağlar falan var bir işe yaramıyor mu diye sordum.Gereksiz mazot yeterli dedi.acaba mazot xt zincirime zarar verir mi? Bir dahaki sefere düzgün yağ alıp kendim mi yapmalıyım? Görüşlerinizi alabilir miyim?

Saygılar...

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Mazot temizleme temizler ama yağlama özelliği çok az ve kısa ömürlüdür mazotla temizlenen zincir kesinlikle yağlanmalıdır daha sonra...

HaliliOzturk bunu beğendi.
  3. toprakec

toprakec Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim.:in: Ama yalamak iyi olmaz sanırım:D
    Peki genelde yazları, kuru ve tozlu ortamda kullandığım bisikletim için orta halli, masraf yapmayacak önerebileceğiniz bir yağ marka/modeli var mı?

buğra kuddaş bunu beğendi.
  4. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Valla genelde yağların fiyatları aynı ama uygun fiyatlı Joe's un yağları var...

Bu arada yalamak iyi olmayacağı için onu düzelttim :D

tayfur bunu beğendi.
  5. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    aynı sey wd40 ıcın de soylenıyrdu yanı yaglama etkısı. aynı sey onun ıcın de gecerlı aklınızda bulunsun
    ben de dıkıs makınesı yagı kullanıyrm en kısa zamanda normal zıncır yagına donucem ıns. :):)

6. NKORHANK

NKORHANK Aktif Üye

Seviye:
    Arabalarda kullanılan motor yağları 10-40 vs kullanılabilir mi acaba. Artan yağ var değerlendirmek istedim.

7. Dinamo

Dinamo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Erol KOLAS bunu beğendi.
  8. toprakec

toprakec Kıdemli Üye

Seviye:

Teşekkür ederim. :in: Aslında Mazotun zararlı etkisi var mı diye merak ediyordum ama zararlı olmasa bile eksik kaldığı kesin, daha iyi performans ve daha uzun ömür için gerekli malzemeleri edinip temizliğimi kendim yapmalıyım.:)

9. toprakec

toprakec Kıdemli Üye

Seviye:
    En iyi bisikletçi mazot diyor burdaİ(eskişehir) nternet üzerinden alış verişi sevmiyorum bu yağları satanı bulabilecekmiyiz.

10. Salih Bisan Pacific 1996

Salih Bisan Pacific 1996 Üye

Seviye:
    bende motosikletlerde kullanılan greslerden sıkıyorum. Sadece birazcık fazla sıçrıyor o kadar. Hem bizim burdaki bisikletçi de "kıyak" niyetine sıkmıştı benim zincire o greslerden, kötü olamaz heralde :S :)

11. bulent40

bulent40 Forum Demirbaşı

Seviye:
    mazot ve wd40 türü malzemeler sadece temizlemek içindir, yağlamaz. onlarla temizledikten sonra bu iş için üretilmiş yağlar (ki ıslak zemin ve kuru zemin için ayrıdırlar) kullanılır. çok çok zorda kalınırsa dikiş makinesi yağı (o da o günü kurtarmak için) kullanılabilir. vazelin bana zararlı gibi geliyor, toz toplar. motorsiklet zincir yağlarını denemedim, zararı olacağını sanmıyorum.

zincir ve dişlilerin aşınma maliyeti (xtr?) her zaman yağın maliyetinde daha yüksektir, tamircinin böyle bir derdi olmadığından ne bulsa sürebilir, acısı sizden çıkar.

evelent bunu beğendi.
  12. toprakec

toprakec Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim.
    Yağ alana kadar ki 2 ay civarı sürer(össden dolayı kullanamıyorum zaten.:( ) yağsız kalmasın diye vazalin sürdüm ve ormana gitmemeye karar verdim.
    Vazalini 4 kere parmağımın ucu ile bolca alıp zincirin üstünde kalmıcak şekilde altan ve üsten baklalara sürdüm umarım doğru uygulamışımdır.Ama ruble ve aynakol dişlilerine zincirle temas halinde olduklarından dolayı yağlanacaklarından sürmedim sürmem gerekir miydi acaba?

Ve temizlikte mazot kullanmak rengi siyah yaptığından ve gidip mazot almak saçma geldiğinden buluaşık deterjanı gibi kimyasal yağ çözücü bir madde kullanabilirmiyim.

13. NKORHANK

NKORHANK Aktif Üye

Seviye:
    Bunu öğrendiğim iyi oldu teşekkürler. Yemek yağına devam :)

14. bulent40

bulent40 Forum Demirbaşı

Seviye:
    aşağıdaki başlıkta ender bey'in bisiklet bakımına ilişkin çok faydalı çalışması vardır. amatörce dediğine bakmayın, ondan iyisi can sağlığı.

http://http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=13968&page=13

15. europeseko

europeseko Aktif Üye

Seviye:
    arkadaslar ben finish line dry kullaniyorum.bircok arkadasim bunlar para tuzagi derdi ama inanmazdim.gittim bir kutu aldim ve herkese tavsiye ederim gercekten harika.ayrica sram degreaser temizlik icin cok hosuma gitti tavsiye ederim.

cruphasulie bunu beğendi.
  16. Çağlar Akkoyun

Çağlar Akkoyun Aktif Üye

Seviye:
    az önce arabanın bagajından bir adet motor yağı, bir adet fren hidroliği bir adet de direksiyon hidroliği buldum. bunlardan herhangibirini zincirime uygulayabilir miyim?

17. tuninger_haa

tuninger_haa Bisikletkolik

Seviye:
    motor yagı yukarda reddedılmıs zaten hıdrolık yagları da bence uygun olmaz cunku mesela fren hıdrolıgının gorevı yaglamak degıldır kı basınc ıletmektır..

18. dreamboys69

dreamboys69 Kıdemli Üye

Seviye:
    hidrolik yağlarından uzuk durun derim ben.yağ yerine kesinlikle kullanmayın.çünkü hidrolik boyayla temas ederse boyayı kabartır ve boya atar.bende makina yağı kullanıyorum,makina yağı iş yerinde makinaların dişlileri için kullanılıyor,zaten benim kullandıgımda aynı sistem sayılır;)

19. Bahinn

Bahinn Üye

Seviye:
    Kısaca yağlar ve zincir yağlaması;

Motor yağları :
    Kapalı sistemler için üretilmiş ( karter, yağ devr-i daim poması, filitre) basınç altında yağlama özellikleri çık güçlüdür fakak zincir gibi açık sistemler için uygun değildir. Ayrıca motor yağlarında motoru temizleme ve temizlediği artıkları filitreye götürme işlevi olduğundan zincir yağlamasında kir ve su tutma gibi bir sorunlar ortaya çıkacaktır.

Mazot:
    Mazot'un yağlayıcı özelliği zincir gibi aktarma sistemleri için yetersizdir zaten tutunma özelliği olmadığından kısa sürede zincir yağlamasından çok temizlenmesinde kullanlıılabilir oda yağlama öncesi iyice silinmesi şartı ile.

Vaseline :
    Vaselinin yağlayıcı özelliği yoktur zincir yağlamasında kesinlikle kullanılmaması gerekir.

WD 40:
    Bu aslında elektronik devreleri temizlemek amacı ile üretilmiş ama daha sonra pas ve kir çözme özelliği daha geniş kullanım alanlarına kavuşmuş bir üründür.
    Yağlama özelliği vardır ama ancak bir elektronik cihaz üzerinde ki hareketli parçayı ve bir oyuncağı yağlayacak kadar. Zincire sıkılmamalıdır boyaya ve lastik aksamlara zararlıdır.

Motosiklet Sıvı Zincir Gresi :
    Bu konuda şahsi deneyimimi aktarıcam; 5 ay boyunca würth ün motosiklet zincirleri için üretilmiş sıvı gresini kullandım. Her 70 km sonrasında zinciri tekrar yağlamam gerekti. Bu yağların özelliği yüksek devirlerde yağı şıçratmaması için wax içine hapsedilmiş sıvı yağ ile yağlama yapmasıdır fakat benim kullandığım würth ürününde 70 km sonrasında yağ uçuyor ve zincirin üzerinde sadece wax kalıyordu. Başka markaları deneyip dikkat ederek iyi sonuç alınabilir.

Hidrolik Yağları :
    Güç iletiminde kullanılan yağlar olup bunlarda yukarıda bahsettiğim üzere kapalı sistem yağları olduğundan zincir yağlamasında kullanılmamalıdır. Zincire tutunma özellikleri yoktur.

Peki Hangi Yağ Uygun ?
    Tabiki sıvı zincir yağları .. bisikletçilerde küçük kutularda, oto sanayilerdeki yağ satıcılarında litrelik ambalajlarda bulabilir ve temizlenmiş zincire içten uygulayıp eski bir diş fırçası ile yayıp fazlasını bez ile alarak iyi bir yağlama yapmış olursunuz.

İyi Zincir Yağı Nasıl Olmalı ?
    İyi bir zincir yağını anlamak çok kolaydır. Elinize bir kaç damla damlatın önce yağ elinizde yayılmalı ve ıslak bir his vermeli ve bir süre sonra yapışkan bir hal almalıdır. Bu o yağın zincirinizin baklaları arasına sızacagına ve sonra orada kalacağına işarettir ki zincir yağının görevi budur.

Sonuç olarak biraz araştırma ve bir kaç lira fazlası ile hem bisikletinizi hemde kendinizi yormamış olursunuz.

Temizleme :
    Bu iş için piyasada satılan balata temizleme sprayleride iş görür hemde zincirin yanı sıra ruble, ayna ve vitesleri de kolayca temizlemiş olursunuz . Uçucudur artık bırakmaz

Umarım faydalı olmuştur.

20. toprakec

toprakec Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok teşekkürler bahinn.