Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites yada kulakcık koruyucusu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Mehmet Akif MALKOC tarafından paylaşıldı.

1. Mehmet Akif MALKOC

Mehmet Akif MALKOC Forum Bağımlısı

Seviye:
    Selamun Aleyküm..
    Arkadaşlar önemli bir sorunum var..Durmadan vitesi biryere çarpıp kulakçığımı kırıyorum..Tabi arka vitesinde içine etmiş sayılırım..Arka vites tamamen işlev görmeyene kadar kullanacağım sonra sram X-0 almayı düşünüyorum..Fakat bundan önce kulakçık yada vites koruyucu birşey almayı düşünüyorum..Yada kulakçığımın yamulmaması için ne yapabilirim? sağlam malzemeden kulakcık alsam vitesim zarar görecek..Öteki türlüde 30 lira 30 lira durmadan kulakcık almak istemiyorum.Bir yolu olmalı ?

2. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Aslında vitesi bir yere çarpmanız neredeyse imkansız. Sanırım yanlış vites kullanımı sırasında vites gerilince kadro kulağını kırıyorsunuz. Sağlam bir kulakçık yaptırsanız bu sefer kadronun kulak takılan kısmı ince olduğundan o kırılır. Yoksa kulakçık 30-50 lira viteslerin fiyatıda o kadar.

3. Mehmet Akif MALKOC

Seviye:
    Tam tersi oluyor..Çarpınca kırılıyor..Vites kullanımında problem yok paralel ve yerinde vites kullanıyorum..Bir araştırma yapıyorum şuan sonucunu paylaşacağım sizinle..

4. E-mr-E

E-mr-E Forum Demirbaşı

Adı:
    EMRE
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kulandıgın vitesin markası nedir..?

5. M.Kaptanbaşı

M.Kaptanbaşı Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bildiğim kadarıyla sramın X-0 modeli karbon. Ben de almak istemiştim, ama karbon olduğunu duyunca hemen vazgeçmiştim. X-0'ı daha kolay kırarsınız.
    Yine bildiğim kadarıyla, Sram'ın arka vitesleri maalesef biraz daha dışarıya doğru çıkıntılı. Shimanonun daha içeride. Bu da dallara, taşlara ve kayalara çarpma riskinizi daha aza indiriyor.
    Bir tespit: Malzemelerin modeli yükseldiğinde, çoğu zaman dayanıklılık da azalıyor. Çünkü yeni modellerde öncelik ağırlık. Ağırlık kaybı onlar için, çok önemli. Bu da maalesef ürünleri biraz daha dayanıksız yapıyor. Mesela Sram x-0en önemli örnek. Mekanizması belki çok çok daha iyi çalışıyor ama, karbon ve biraz zorlasan kırılır.

6. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    evt mehmet abi X-0 alırsan çok daha kolay kırarsın ve boşa gitmiş olur okadar para.
    ben birşey fark ettim kaldırım kenarından giderken kaldırım sağ tarafında kalıyor ve giderken ister istemez pedalı kaldırıma sürtmemek için eğer pedal çevirmiyosan sağ pedal havada oluyor ve bu sefer ya lastikler sürtüyoru kaldırıma ani birşeyde yada hafif bir çıkıntı varsa aktarıcın oraya çarpıyor biraz dikkat etmek lazım.ben su ana kadar bir kere vurdum aktarıcıyı oda çok zor durumda kaldım daha doğrusu sıkıştım araba arasında...
    bence sen oraya çelik bi kafes yaptır abi:D:D

7. heng

heng Forum Demirbaşı

Seviye:
    ilk defa duydum 2 - 3 kez kulakçık kıranı...neyse geçmiş olsun kaldırıma çok yanaşıyorsunuzdur ondan kırıyorsunuz...Yoksa ançak çamur girecek yanlış vites kullanınıp çok gerdiğiniz zaman kırılma olabilir...

Sram vitesler hakkında ise söyleyeceğim x.0 carbon kafes parçası olduğu için onu kırmanız daha kolay olur.Ama sramların şu şekilde özelliği var üst makaranın dönme ekseni tam ortada olmadığından dolayı vitesleri kolay geçirme ve yayı dengeleme özelliği var...

Schimano'da dönme ekseni tam ortadadır...

Hiç olmadı kendinize bir tane vites koruyucu alın 5 tl filan...

Geçmiş olsun...

8. Mehmet Akif MALKOC

Seviye:
    Arkadaşlar kulakcık kırılmalarım devam ediyor :) bisiklet yan düştüğünde yer ile temas ettiğinde direk arka vites yere değiyor ve anında kulakcıklar yamuluyor..kulakcık koruyucu yada başka ismi ile vites koruyucu nereden alabilirim?

9. faruk kütük

faruk kütük Üye

Seviye:
    vites koruyucuyu bir çok bisikletçide bulabilirsin

10. ali rıza

ali rıza Yeni Üye

merhaba arkadaşlar unıvega marka bisikletim var çok önceden hediye gelmişti .
    bisikletin kulakçığı kırıldı ve buna bağlı olarak arka vites attırıcı kullanılamaz hale geldi.
    Bu kulakçığı nasıl nerde yaptırabilirim yada alabilirim bi bilginiz varmı ?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim..
    Şimdiden tesekkürler.