Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites (ve) fren kolu.

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Egkan tarafından paylaşıldı.

1. Egkan

Egkan Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,

Vites ve fren kollarının ayrı ya da tümleşik (başka bir tabir var mıdır kullanılan bilemiyorum) olmasının bize getirdiği herhangi bir avantaj ya da dezavantaj var mıdır? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarla

Gökhan

2. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Merhabalar;

Vites ve fren kollarının ayrı olması durumunda marka/ model bağımsız istediğiniz fren kolu veya fren sistemi güncellemesini gönlünüzce yapabilirsiniz.

Ayrı sistemlerde; düşmeniz ve fren kollarını dağıtmanız (misal ben dikkatsiz bir bayanın taksi kapısını durduk yere açması dolayısı ile kolları mahfetmiştim bir kaç sene önce) durumunda kolları değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca vites kollarının problem çıkarması durumunda sadece vites kollarını değiştirmenin maliyet avantajını da uzun vadede göz önünde bulundurmak gerekir.

Bir diğer hususta, kolların ayrı olması ergonomik olarak daha fazla özgürlük ve seçenek verir. Kolları el ve parmak yapınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Tabi yukarıda sözünü ettiğim hususlar her ay başında donanım değişikliği yapmayan, bisikleti ömürlük kullanan sıradan fani bisiklet kullancısı (misal ben) için geçerlidir. :)

Dolayısıyla diyebilirim ki benim gönlüm her daim kolların ayrı olmasından yanadır.

Aydın Işık
    www.120399.com

Egkan bunu beğendi.
  3. Egkan

Egkan Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Ben şu anda tümleşik vites-fren kollarına sahibim; fakat vites kollarından biri sorunlu, dolayısıyla değiştirmek zorundayım. Bu durumda fren kollarını da beraberce değiştirmek gerekecek. Bu noktada benim için maliyet dezavantajı sözkonusu :)

Alivio fren kolu ve vites kolu almayı düşünüyordum. Şu durumda sanırım bunları ayrı ayrı almak en iyisi olacak. Cevabınıza tekrar teşekkür ederim.

Sevgi ve saygılarla.

Gökhan

4. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Rica ederim.

Benzer bir sorunla ben de karşılaşmıştım. Tümleşik Deore DX setin sağ vites kolu dağıldı. (artık üretilmeyen 93 model bir seri) Alivio vites ve Avid fren kollarıyla güzel bir kombinasyon yaptım.

Tavsiyem;

Alivio'nun fren kol boyları gereksiz uzun, almayın. Avid'ler hem daha hafif ve güzel, hem de yapı olarak daha sağlamlar. Fiyatı da çok uygun. (Ben geçen sene 15 yada 20 liraya almıştım çiftini)

5. Egkan

Egkan Yeni Üye

Seviye:
    Tavsiyenizi dikkate alarak Avid fren kollarına da bakacağım, teşekkür ederim :in:

6. Hasan ŞEN

Hasan ŞEN Aktif Üye

Seviye:
    ayrı ayrı kullanmanın bir avantajıda fren ve vites kollarına bağımsız olarak her türlü pozisyonda montaj yaparak daha performanslı kullanabilirsin dostum

Egkan bunu beğendi.