Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites Teli İle İlgili Merak ettiklerim ve Problemim

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Göktuğ ÖZEL tarafından paylaşıldı.

1. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar. Ben öncelikle merak ettiğim bir konuyu sormak istiyorum.

Vites tel ve kablolarının vites geçişlerindeki önemini anlatabilecek bir arkadaşımız varsa yardımcı olmasını bekliyorum. Bu konuda yeterince bilgim olmadıgından problemimin üzerinde bu konunun bir etkisi varmıdır bilemiyorum..

Problemim de ben ve bir arkadaşım problemimizin vites tel ve kablolarından kaynaklandıgını düşünüyoruz.
    İkimizin de temel problemi Vites ayarlarını ne kadar ayarlarsak ayarlayalım vites koluna iki kere basmadan vites geçişi olmuyor. Örneğin arka 9 da, 8 e atmak için iki kere basıyoruz. sonrası tek tek calısıyor.. 1 e gelice de 2 ye alırken aynı sorun.. ve yukarıyı ayarlasak aşagısı olmuyor asagıyı ayarlasak yukarısı... Vites ayarlarından da yeterince anladıgımı düşünüyorum bir cok arkadasınkini ben yaparım ve hiç böyle inatçı bir sorunla karsılasmadım.. İkimiz de Vites kollarını rubleyi aktarıcıları yeni aldık.. kollar alivio aktarıcılardan biri alivio diğeri deoredir. Bunun sebebinin kablolardan olabileceğini düşünmeye başladık çünkü kablo ve tellerimiz ucuz shimanolardan. sizce bu sorun bununla ilgili olabilir mi? acera kol ve aktarıcısı olup da şıkır şıkır çalısan arkadaslarımızın bisikletlerini gördükçe moralimiz bozuluyor artık :) neden biz bu parayı verip bunları aldık ki tek tek aktarma yapmayacaksa diyoruz..

Yapılacak olan yorum, bilgilendirme ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum. :)

2. Soner Doğru

Soner Doğru Yeni Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Volkan Ceyhan ve ihtiyar bunu beğendi.
  3. Semih_ÇELİK

Semih_ÇELİK Forum Bağımlısı

Seviye:
    2 vites atıp 1 vites geçişi kesinlikle telden kaynaklanmıyor. vites ayarınız yeterli değil. veya aktarıcının kulagı yada bacagı eğilmişdir. tellerden berki yarım saniye geçiş seriliği yada kollarda rahatlama yada sertleşme şeklinde etki yapar.

4. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Vites kolları, arka aktarıcı ve ruble aynı sistem mi? Yani hepsi 8 li, 9 lu, 10 lu, 11 li ?

5. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    vites sistemlerinizin markaları aynımı? Örneğin shimano vites ile sram vites kolu uyumlu olmayabiliyor.

6. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Benim vites ayarlarını yaptığımda düşürürken çok çok sert düşüyor ve daha yeni almıştım tüm parçaları teller hariç yani vites aktarıcı ayarklarını da beceriyorum aslında :(

7. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Vites sistemlerimin hepsini yeni aldım ve uyumlu kollar alivio 9 lu arka aktarıcı deore 9 lu ruble 9 lu shimano.. yeni de aldım teller ve kablolarım eskilerden kalma ama :(

8. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    kesinlikle marka ve sistem olarak hepsi shimano ve hepsi 9 lu.. yeni aldım ancak kablo ve teller 7 liden kalma olanlardı...

9. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Benim vites ayarlarını yaptığımda düşürürken çok çok sert düşüyor ve daha yeni almıştım tüm parçaları teller hariç yani vites aktarıcı ayarklarını da beceriyorum aslında

10. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Kesinlikle Vites sistemlerimin hepsi uyumlu shimano hepsi. kollar alivio 9 lu arka aktarıcı deore 9 lu ruble 9 lu shimano..

11. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    Video için cok teşekkürler ancak bunların hepsini biliyordum ama olmuyor cok garip :( benim düşüncem hala kablo ve tellerden yana...

12. Göktuğ ÖZEL

Göktuğ ÖZEL Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşla ikimizin de ortak sorunumuz ve ikimizde de aynı alivio kollardan var.. acaba kollardan mı o seride bir sorun mu var... benim sistemim ile onunki arasında tek fark arka aktarıcı aynı zamanda aldık. Kollarımız alivio 9 lu ruble shimano 9 lu aktarıcılar benim deore arkadasın alivio 9 lu... ve eskiden ben turney arkadasım acera kullanıyordu düzgün geçiyordu.. anlamadık gitti bir türlü tek tek aktarmıyor. birçok aktarıcının ayarını yapıyorum ama bizimkiler olmuyor yukarı cıkarken düzelse aşagı inerken koldan iki kere basmamız gerekiyor aşağı inerken düzeltsem yukarı cıkarmak için koldan iki kez basmak gerekiyor.. :(

13. Kıvanç.Karakurt

Kıvanç.Karakurt Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Acaba kullandığınız vites kolları 10 lu sistem için olabilir mi? aklıma başka bir şey gelmiyor. Bildiğim kadarıyla shimanonun aynı isimli bazı ürünleri; örneğin Altusun hem 7 hemde 8 li sistem için farklı ürünleri var öyle birşey olmasın hem aşağıda hem yukarıda bir tık fazla basıyorsanız vites kolu içinde 10 mekanizma olduğunu anlıyorum ...

14. halil fatih akbaş

halil fatih akbaş Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    vites telini kola yanlis takmis olabilirsiniz shimanonun sitesinden kollara nasil tel takildigina bir bakin derim ayrica teli aktaricidan sokup kabloyuda cikarip vites teline elinizle asilin ve vites kolunu hareket ettriin telin hareketini gozlemleyin ayrica vites ayari yaparken gerekli tel gerginligini saglayamiyor olabilirsiniz

15. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Ayarları biliyormuşsunuz, tel alıp denemek en mantıklısı.

16. Derviş Özcan

Derviş Özcan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    aynı sorun bendede vardı kadro kulağını her değiştirdiğimde düzeliyo ama bana kulak dayanmıyo.

mersault bunu beğendi.
  17. mehmety

mehmety Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    yorumsuz..:(