Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites Sorunu

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında ali tarafından paylaşıldı.

1. ali

ali Yeni Üye

Seviye:
    Arka vites dişlisini 3 'e almaya çalıstığımda geçmıyor geçmeye calısıyor tekrar 4. dişliye geçiyor . Tek bu dişlide sıkıntı oluyor . nedeni yada nedenlerı nedır acaba?

2. ali

ali Yeni Üye

Seviye:
    önerisi olan yok mu ?

vitesle ilgili geçmiş konulara baktım göremedım bencerlerı varsa yakın zamanda konuyuda paylasabılırsınız .

3. Hakan Kök

Hakan Kök Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ben de merak ediyorum cevapları. Benim de 7. ye aldığımda geçmiyor 6 da kalıyor. 8e attığımda geçiyor. Nedenini bulamadım deltaya götüreceğim yarın. Cevap alırsam burda da paylaşırım

4. ALP KARAKAYA2000

ALP KARAKAYA2000 Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    eski bisikletimde bu tür sıkıntılara rastladım. Vitesi ayarımı ne yapıyorlar (arka attırıcının vidalarını oynata oynata deniyorlar ama siz sakın denemeyin ayarını bozabilirsiniz). Mahallenizdeki herhangibir bisikletci bu tür tamiri max 5TL'ye yapacaktır :) eğer bisikletinizi yeni almışsanız sakın götürmeyin..! garanti kapsamından çıkabilir.Eğer garanti kapsamında ise servisine götürmeniz gerekir :)

5. ali

ali Yeni Üye

Seviye:
    garantısı bıttı artık bısıkletcıye goturcezde ıns duzelır .

cevabını beklıyorum .

6. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba. Arka vitesi büyük dişliden küçük dişliye doğru indirdiğinizde aksaklıklar yaşanıyorsa;

1. Vites tellerini çıkarıp iç telleri ve dış kabloların içini gres yağı ile yağlamanız gerekir.
    2. Arka vites aktarıcısının iyice temizlenerek (WD-40) silindikten sonra zinciri yağladığınız yağ yada dikiş makinesi yağı ile geçme ve pim olan yerlerini vıcık vıcık etmeden ve fazlasını temizleyerek yağlamanız gerekir.
    3. Sorun yaşadığınız dişli hasar görmüş olabilir.
    4. En basit ve ilk yöntem; sadece vites ayarınız bozulmuştur.
    5. Zincirinizin baklalarında arızalar vardır.

Sırasıyla test edilmesi gerekir..

6. ha birde çapraz kullanma yani yanlış kullanma sonucu vites atlıyor olabilir..

7. ali

ali Yeni Üye

Seviye:
    3. olma ihtimali yok en azından görebildim kadarıyla
    5. de de sorun yok . diğerlerini değerlendirecem .

8. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Benim eski bisikletimin donanımı STX-RC di. Arka dişlileri titanyum alaşımdı ve 4. dişliyi abim bir sekilde kırmayı başarmıştı. Dişlinin yarısına yakın bir bölümü yok oldu. İmkansiz diye bir şey yoktur.. İnsallah sorunu kolay yoldan çözersiniz. Teşekkür ederim..

Eski model İphone' dan yazılmıştır..

9. Hakan Kök

Hakan Kök Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Delta'daki arkadaş sağolsun bugün çok yardımcı oldu. Bana 2 neden söyledi. Daha doğrusu benim bisikletime yaptıklarını söyledi.

1) Vites telim çok gerginmiş ve gevşetilmiş. Vites teli çok gergin olmaması gerek.
    2) Vites ayarımı yapmışlar ve yağlama yapılmış. Bisiklet 1.5 yıldır hiç kullanılmıyordu.

Serkan Bey detaylı açıklamayı zaten yapmış.

10. ali

ali Yeni Üye

Seviye:
    bende ki sorun disk frenin sürtmesinde dolayı kaynaklanıyormus . ben onu hiç fark etmemiştim .

bununla ilgi sorum olacak . Bisikletin tekerini sıkarken yapılması gereken sıkma detayları var mıdır ?

bısıkletın tekerlek nasıl oynamıs olabılır . sıkmadan kaynaklanıyorsa duzeltmek ısterım .

11. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Merhaba. Bu sıkmadan kaynaklanmıyor! Bisiklete binmeye başladıktan sonra zaman içerisinde o göbek mili fark edilemeyecek kadar az bir eğilme yaşıyor. Biz tekeri söküp tekrar takınca milin eğrilik ekseninin yeri değişiyor. Sonuçta rotor balataya sürtüyor. Çözümü yok. Her tekeri sökmemiz de kaliperden ayar yapmak gerekiyor.. Yada mili çeşitli acılarda döndürüp tekrar takarak sürtme olmayana kadar denememiz gerekiyor..

Eski model İphone' dan yazılmıştır..

12. Ferhat Ademir

Ferhat Ademir Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    zincir baklaları genilemiş olabilir.Ölçmek için bir aparatı var onun. Gözle farkedileceğini sanmıyorum.
    Dişlilere gelince yani ruble ve aynakola düşük bir ihtimal ama sorunlu ise anlamak beya bi uğraştırır.

Ama muhtamelen sizin kisi genelde karşılaşılan zincirin çıt bıt ses yapıp dişliye geçmeme sorunu diye tahmin ediyorum ve kesinlikle tel gerginliğinin ayarlanması ile alakalı. Eğer en bütük diş ile en alt dişe sorunsuz geçiyor ise vidalarla ayarını bilmiyorsanız oynama yapmayınız.Tel gerginliğini vites kollarından hafiften sıkıp gevşetip deneyin derim.Sadece rubledeki bir dişi atlaması veya zincirin geçmeye çalışması genelde telle alakalıdır.

13. ahmet emin aydın

ahmet emin aydın Aktif Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Aynı sorun bendede var. 6-7 de ses geliyor sanki başka vitese geçecekmiş geçemiyormuş gibi oluyor 8 attığımda düzeliyor.