Vites sistemlerine takmış durumdayım!!!

Hasan Tunalı

Daimi Üye
Tepki
173
Bisiklet
Cube
Uzun zamandır ara verdiğim bisiklet macerama tekrardan başladım. Ama vites sistemleri o kadar gelişmiş ki her akşam forumdaki konuları okuyorum hala bilgi sahibi olamadım:)
Şimdi bu Shimano Dura Ace vites sistemi son sistem midir? diğer sistemden farkı nedir?

Bende Salcano'nun en dandik yol bisikleti var vitesler yokuşlarda beni yoruyor 14 vites 53-39 aynakol var sizce değiştirmelimiyim?

Scudo
Tepki
22
İsim
Ertan İpekçi
Başlangıç
1959—60
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba, genelde profesyonel yol yarışçılarının kullandığı 53/39 aynaya sahipsiniz. Eğer antremanlı değilseniz 53 ayna sizi çok yorar. Ruble sayınız nedir bilmiyorum ama tavsiyem daha küçük bir ayna dişlisi takmanızdır. Shimano Dura Ace vites sistemini bende tanımıyorum, çünkü yarıştığım yıllarda campangnole sistemler vardı. Ancak vites sisteminin mükemmelliği kanımca performans açısından fazlaca önem arzetmez, sadece iyi bir sistem sessiz kolay zincir atlamaları ve her oranda aynı gerginlikte bir zincir sağlar. Kötü vites sisteminde ise zinciri tam olarak oturtmak, ses yapmamasını ve gerginliğini sağlamak zordur. Hemen belirteyimki bu görüşler benim kişisel deneyimlerimdir. Son yıllardaki yeni teknoloji bisikletleri kullanmadım.

ozansefer

Daimi Üye
Tepki
205
Vites sistemleri normal kullanımda çok fark yaratmıyor. Şahsen 3 yıldır altus ön aktarıcı sram x4 arka aktarıcı kullanıyorum hiç sorun yaşamadım, en alt seri olmasına rağmen. Bence sadece arka rubleyi değiştirin. Daha buyuk son dişli oranına sahip bir ruble sizi rahatlatır. Bu arada ruble değiştirirken arka attırıcının dişli aralığına dikkat edin kısa kalabilir.
Ozansefer

Max Torque

Forum Bağımlısı
Tepki
800
İsim
Hüseyin Gündoğdu
Bisiklet
Kron
Hasan bey,

Yeni bir bisiklet alırsanız daha az masrafla kurtulmuş olacaksınız :)
Yeni sistemler genellikle 9 ve 10 lu. arka göbeğiniz desteklemiyorsa ordan başlanacak.
9 veya 10 lu sisteme göre zincir alınacak ruble alınacak. kollar değişecek. Aynakol göbeği değişecek.
Yani kısacası çok iş var :)

Claris<Sora<Tiagra<105<Ultegra<Dura ace olarak küçükten büyüğe sıraladım.

Birde bunların yeni çıkanları var. Elektronik ve bataryalı

Ultegra Di2 < Dura Ace Di2