Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites sistemini baştan yaratıcam. önerileriniz

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında tarık akman tarafından paylaşıldı.

1. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:
    mevcut bisiklet ng650. lütfen kimse yaptığına değmez, sat yenisini al demesin. çünkü elimde toplu 400-500 lira yok. 50-100 geçtikçe bisikletin parçalarını yükselticem. daha fazla tutabilir belki ama en azından her şeyiyle istediğim bir bisiklet olur.

ilk olarak aklımdan geçenler şu

ön arka göbek alıcam. 8-9 uyumlu olmasını istiyorum. dağda tepede yolda bırakmayacak, hafif atlamaya zıplamaya bir şey olmayacak, hafif bir göbek tercihimdir.

shimano 8 li kaset ruble.

shimano alivio arka aktarıcı (8-9) uyumlu.

shimano alivio aynakol

8 li vites kolu da almak lazım fakat hangisi iyidir kötüdür bilmiyorum.

sizin de önerilerinizi almak istiyorum. önce şu parçayı değişme onun yerine şunu al tarzı. veya shimano değil de sram tercih et gibi gibi..

2. Hüseyin ARICAN

Hüseyin ARICAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yapmışken vites sistemini 8 li değil de 9 lu yap derim. Ve yavaş yavaş yapacaksın madem çıtanı biraz daha yükselt en azından deore (bence slx daha güzel olur tabi fiyatı da daha güzel) olsun. 2 ayda olacağına 4 ayda, 4 ayda olacağına 6 ayda olsun sonra pişman olma gönlünce olsun.

3. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:
    güzel hoş plan da 9 lu sistemde güzel bir şeyler dizmeye kalksam 3-4 ay sürer minimum. ayrıca slx falan çok uçuk benim için. o kadarına gerek yok. şuan araştırıyorum her şeyi. maşa, jant seti, frenler falan. ilk vites sistemini geliştiricem karar verdim. bundan sonra jant seti ondan sonra maşa. ürünleri 2. el temiz almayı tercih edicem genelde. güzel bi jant seti bulursam mesela göbek ayrı ayrı alıp ördürene kadar o jant setini alırım. daha mantıklı gibi.

4. A.Kadir Ünal

A.Kadir Ünal Forum Demirbaşı

Seviye:
    Şuan için bence işe böyle başlıyacaksan jantları elden geçir vites sistemi iyi kötü idare eder. Jant setide yanlız 2.el güzel kaliteli bi jant seti 250 ile 200 tl arasında gidiyor. Bence ilk önce sağlamlığa önem verin yoksa başınızı ağrıtır akorddu filan derken.

5. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:
    bu bisikleti kullanırken öğrendim zaten sağlam olması gerektiğini yeterince. gittiğim bisikletçiyle kanka olduk. her gün görüyorum adamı nerdeyse. :D

wh m505 jant seti nasıldır?

6. Emre Devseren

Emre Devseren Yeni Üye

Seviye:
    Özelden msj atamadığım için buradan gönderiyorum.
    Eğer ilgelinirsen elimde az kullanılmış durumda alivio arka aktarıcı, alivio 8 li kaset ruble , 8li Shimano EF-51 vites fren kolu var hepsini 80 TL ye satıyorum. Yanında hediye olarak KMC zincir veriyorum bir de.

7. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:
    fotograflarnı atablr mısınız.
    Trk.kmn@gmail.com

8. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:
    gelen kutusu boş. niye mesaj gönderilmedi ki

9. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Parcaları 2. el alıcam demişsin güzel 2. el temiz ucuz bişiler bulursan iyi fakat cekiş sistemini sıfır almanı öneririm. Dişlilerinin nekadar kullanıldıgnı anlayamıcaksın 2. el alınca fazla gücle az yol gidiceksin böle olunca.

Yani Ruble ve aynakolunu sıfır almanı öneririm.Aktarıcı temiz olduktan sonra problem yapmaz yada vites kolları bunları 2. el alırsın. Benimki sadece nacizane öneri.

Ben de arka dişlim cok eskidi onu degiştiricem mesela sıfırı ile 20-25 tl bişe sanıorum kaset ruble cok üst olmayan bişe.

Gönlüne göre bi bibisklet toplarsın umarım.

tarık akman bunu beğendi.
  10. tarık akman

tarık akman Kıdemli Üye

Seviye:
    teşekkürler tavsiyeleriniz için.

bisikleti uzun vadede toplayacağım için hedefim böyle. yavaş yavaş yapıcam inş. istediğim gibi bir bisiklet. çoğu kişi yeni al direk diyor ama kendi istediğim gibi olması daha iyi gibi geliyor bana.

hedefim şuanlık

shimano mt15 jant seti
    alivio arka aktarıcı
    alivio ön aktarıcı
    alivio aynakol
    kaset dişli
    9 lu vites kolu

2. el tercih etmeye çalışcam genelde fakat 2. el olmasa dahi çok uçuk ürünler seçmediğim için toplamak çok da zor olmaz gibime geliyor. hedefi çok yüksek tutmamak için alivio set olarak yazdım fakat oldu ki forumdan 2. el temiz deore ürün buldum. onu alırım. :D ayrıca jant seti hakkında pek bir bilgim yok. mt 15 yerine şunu al dediğiniz bir jant seti var mıdır?

11. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Bende yeni salcano 241 sv aldım yani 2 ay flaan oluyor donanımından kullanım için memnunum illa yüksegi olsun gibi bir takıntımda yok amortsoru olsun cekiş sistmei vites gecişleri olsun rahatsızlık verici bişey yok.

Arka attırıcı acera ön attırı tourney.

Eski bisikletimde 16 inc nakamura aluminyum 7005 kadro var baya bir eski. Arka aktarıcımda ön aktarıcımda altus onlardan da cok memnunum gecişlerinden falan . Orjinal kollarımı sag kol kırıldıgından degiştirdim forumdan 2. el aldım 30 tl ye 8 li sistem.

Dedigim gibi hani üst model markalı olsun gibi bir takıntım yok ama eski bisiklette cok eskiyen görevini yapmakta zorlanan parcaları deiştirip 2 temiz güzle bisiklet elde etmek benimde amacım.

Ön göbekte sorun yok akort ayarı yapınca yürüyor fakat arka göbegimde quick release yok baya eski ve milinde yamukluk var. Arka göbegimi deiştiricem . Ruıblemde bisikleti aldıgımdan beri üzerinde olan ruble arada bosluk veriyor ve bassanda iletimi düştü .

Ön maşam Rst oda aldıgmda üzerindeydi cok eski oda cok setlesti onun içini acıp iyice temizleyip sonra greslemeyi düşünüyorum. Bi süre gider sonrasında 2. el orta yollu bi maşa alırım ( bütcem kısıtlı benimki keyfi birazda 2. bisiklet sonucta yavas yavas) daha sonrada yine 8 li sistem için biraz daha bütük çarkları olan bir aynakol.

kız arkadasımla deişmeli kullnıyoruz bisikletleri eskisi genelde bana kalıor tabi :) o yüzden biraz daha iyileştimi benim için tamamdır.

Bisiklette bu [​IMG]