vites sistemi hakkında bilgi

mekonzA

Aktif Üye
Tepki
31
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benim vitesler hakkında bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim. Vites yükseldikçe yokuş çıkışı mı rahatlıyor? Hızlanmak için vites düşürmekmi gerekiyor? Bu soruların cevabını merak ediyorum yani vites nasıl kullanılır anlatırsanız sevinirim.

Scudo

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Bunların işinize yarayacağını düşünüyorum.

(link)

(link)

mekonzA

Aktif Üye
Tepki
31
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yüksek hızlara çıkabilmek için ortayı en yükseğe arkayı en düşüğe almamız lazım doğrumu anlamışım bayır çıkmak içinde önü en küçüğe alacağız?

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@Atakan Y

En düşük vites : Ruble en büyük dişlide, aynakol en küçük dişlide.
En büyük vites : Ruble en küçük dişlide, aynakol en büyük dişlide.

Rublede (arkada) dişli büyüdükçe vites küçülür. Aynakolda (Önde) dişli büyüdükçe vites büyür.
Vites büyüdükçe pedalı çevirmek zorlaşır ama 1 pedal çevirdiğinizde epey yol katedersiniz yani hızlı gidersiniz. Vites küçüldükçe pedalı çevirmek kolaylaşır ama yavaş ilerlersiniz.

Arda_7

Forum Demirbaşı
Tepki
140
Bisiklet
Cannondale
Bisikletin üstünde bunu anlamanız 5-10 sn sürmez bile.

mekonzA

Aktif Üye
Tepki
31
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Arda_7

Haklısınız ama şuan bunu anlayabileceğim bir bisikletim yok vitesleri zar zor geçen hatta bazen geçerken zinciri attıran bir külüstürüm var

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
@Atakan Y

Emin olun sizi çok iyi anlıyorum ikinci el market bisikleti almıştım bisikletçiden 50 liraya, daha doğrusu babam almıştı ben evde 1-2 kere lafını yapınca. Vitesi çalışmıyordu. Ruble ve aynakol ikiside en küçük dişlide tek vites sürüyordum. Yokuş çıkmak, inmek ve düz yol hepsi aynı vites, üstüne üstlük sert basınca zincir atmış gibi pedalın boşa düşmesi sonra geri tutunması da cabası. (Hala çözemedim neden öyle olduğunu) Ona rağmen o bisikleti 3 ay gibi bir süre kullandım. Geçenlerde -öğrenciye göre yüklü miktarda para verip- yeni bisiklet aldım. Siz istedikten sonra bence bisikleti bırakmazsınız ya o bisikletinizle yetinip sürersiniz belki tamir edersiniz ya da para biriktirip yenisini alırsınız.
Neden bu kadar uzun ve konudan bağımsız bir yazı yazdım bilmiyorum. Galiba bu kadar az bisiklet süren ülkede yeni başlayacak birini kaybetmek istemedim. :D

mekonzA

Aktif Üye
Tepki
31
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Berkay*

Seneye yeni bir bisiklet alıcam zaten şimdilik emektarla idare :)