Vites setleri hakkında

Tepki
1
İsim
Ömer Barkın Kabataş
Bisiklet
Specialized
Merhaba vites setleri hakkında bilgi almak için bu konuyu açtım sorularım şunlar;
1-Vites sayısı tam olarak ne işimize yarar ne kadar çoksa hızlanma imkanımız o kadar artar mı?

2-Bisikletim yol-şehir bisikletidir shimano XT almayı düşünüyorum daha çok dağ bisikletlerinde gördüğüm bu model yol-yarış bisikletindede kullanılıyormu?
3-Vites sistemim 2X9 Shimano Altus bunu XT İle değiştirirsem farkını gözle görülür şekilde alabilirmiyim?
Şimdiden Teşekkürler...

Scudo

ahmtayd

Forum Demirbaşı
Tepki
389
İsim
Ahmet
Bisiklet
Carraro
Bildiğim kısmı cevaplayayım: yol bisikletlerinde kullanılmıyor

Tepki
1
İsim
Ömer Barkın Kabataş
Bisiklet
Specialized
11182348_10153265868493050_307538013224104616_n.jpgbu bisiklet için hangi vites setini önerirsiniz peki çünkü vitesleri düşük model ve sayısı az sizce değiştirmelimiyim ?

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN

Mesut YB

Daimi Üye
Tepki
235
İsim
Mesut
Bisiklet
b'Twin
Bwnim bildiğim yol-şehir bisikleti diye bir tür yok. Şehir-tur bisikleti var. Bisikletiniz yol(road bike) ise vitesler claris, sora, tiagra, ultegra, 105, dura ace gibi sıralanır. İşin acemisiyim ama sanırım tiagra-ultegra gibi bir şey :)

Tepki
1
İsim
Ömer Barkın Kabataş
Bisiklet
Specialized
Bisikletimin fotoğrafı yukarda var hangi tür acaba şehir- turmu ? :)

Mesut YB

Daimi Üye
Tepki
235
İsim
Mesut
Bisiklet
b'Twin
Yol gibi duruyor. Ama gidon düz olduğundan hibrit yani şehir-yol demek heralde mantıklı :) Yabancı sitelerde bu tarz bisikletlere hibbrit diye yazdığını gördüm. Gidon flat ve aynakol 3'lü. Bendeki de öyle. Ama yine de yol bisikletlerinin sistemi oluyor. Bendeki Triban500fb ve yol vites seti var. Sizdeki vites seti nedir. Sora mı. sram mı nedir acaba

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Altus'tan XT'ye direk geçmeyin başınız döner :) Şaka bir yana bisikletiniz flat gidonlu bir yol bisikleti yani hibrit/fitness diye geçenlerden ( Merida Speeder serisi örnek sizin bisiklet fitness'a daha yatkın ) XT zannediyorum ki MTB'ler için yapılmış bir sistem ama Deore kullanabilirsiniz Shimano firması Deore vites sistemini hem MTB hemde fitness bisikletlerine uyarladı. Deore uygun seçim olacaktır.

Mesut YB

Daimi Üye
Tepki
235
İsim
Mesut
Bisiklet
b'Twin
@Tolga Çelebi fit bisikletlerde de yol sistemi kullanılıyor diye biliyorum yanılıyor muyum.

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
@Mesut A..

Doğru,onlarda kullanılıyor mesela Speeder serisinde Tiagra,Altus,Acera karışık kullanılıyor. Giant Escape 0 fitnessinda da Deore Lx set kullanılıyordu.Yani benim bildiğim Deore serisine kadar olan vites setleri fitness veya hibritlere uygulanabiliyor. Ancak Deore ve üstü ( SLX,XT,XTR) gibi setler uygulanıyor mu uygulanmıyor mu emin değilim.

• Beğen
Tepkiler: Mesut YB
Tepki
1
İsim
Ömer Barkın Kabataş
Bisiklet
Specialized
Tolga abi o zaman ne yapmamı önerirsiniz bisikletin kadrosu ve jant seti iyi olmasına rağmen sele,elcik,vitesler gibi yerlerin kalitesinden belirgin derecede ödün verilmiş sizce yeni bir vites setimi almalıyım yoksa önce elcik vb.küçük yerlerdenmi değişime başlamak gerek

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Soruya en başından başlamak daha uygun olacak:

1- Bisiklette ulaşılabilecek maksimum hızın çekiş sistemindeki vites sayısı ile doğrudan ilgisi bulunmuyor. Önemli olan aynakolun en büyük dişlisi ile kasetin en küçük dişlisi arasındaki oran olduğu için 7'li sistem veya 10'lu sistem iki bisiklet arasında hız farkı bulunmaması muhtemel.
Vites sayısının fazla oluşu, değişen şartlara uygun daha fazla seçenek bulunması ve geçişlerin daha yumuşak oluşu gibi avantajlar sağlar.

2- XT mtb sınıfı bir çekiş sistemi. Eğer yarış koşmayacaksanız veya bisikletinizle Dünya turuna çıkma planınız yoksa kişisel tatminden öte bir faydası yoktur. Yukarıda önerilen Deore sizin bisikletiniz için son derece yeterlidir (eğer yol sınıfı ise Tiagra)

3- Altus ile XT arasında geçiş hızı, kararlılık ve zor şartlara uyum konusunda ciddi farklar var. Ancak çok ciddi fiyat farkı da var. Yukarıda önerilen gibi Deore sınıfına terfi ettirip geri kalan bütçe ile jant seti-lastik yükseltmesi performansı önemli ölçüde artırır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
speeder serisinin başlangıç modellerinde 3lü aynakollarda altus falan kullanılsa da ileri seviyelerinde ön aktarıcı tiagra, 105 vs diye gitmektedir. başka örnek, trekin fitness serisi olan fx lerde de başlangıç seviyelerinde acera falan varken, seviye artınca yol viteslerine döner. hız için üretilen üst modellerde bildiğim kadarıyla hep yol vitesleri vardır, cannondale quick speed, fuji absolute, cube sl serisi vs. giant fastroad tipi fitness bisikletlerinde de yol vitesleri varken sizin giant escape gibi daha daha az profesyonel bisikletlerde altus kullanılıyor. ileri seviye mtb seti saçma geldi bana.

Uğur Recep AKGÜL

Forum Bağımlısı
Tepki
568
Bisikletin güzelmiş kadro ve rengini cok begendim. sanırım agırlıklı olarak yolda kullanılıcak bir bisiklet lastiklerini biraz dişli ve kalın kullanarak hafif arazidede rahat yol alabilirsin. Senelerce arka aktarıcı olarak altus kullanan birisi olarak eskiden sorun cıkarmayan bir donanım oldugunu söyleyebilirim merak ettigim kısım sizin için yetersiz kalan sizi doyurmayan kısmı neresi? önce buna bi cevap verip ona göre tercih yapmanız hem amacınıza uygun hemde fazladan masraf etmeden bu işi cözmenize yardımcı olur.

Genelde bu tür bisikletlerde karısık sistemler kullanılabiliyor yada bi arkadasın dedigi gibi lx olabilir hem mtb hem sehir bisikletlerinde . Yada cylocroslar gibi daha ufak dişli sayıları olan aynakol kullanılabilir. Performans arttırmaya yönelikse eger bunu jant ve lastik degişimi olarak kullanabilirsiniz. Vites sistemi ayar kacıklıgı ,hafiflik, gecişlerde yumusak ve hızlı geciş gibi farklar olur fakat sabit viteste devam ederken üst seviye ve alt seviye arasında fark göremessiniz. Ozaman akıcılık devreye girer hareketli parcaların sürtünme azlıgı hafifligi falan . Seleye gelince sele biraz öne bakıyor gibi ve rahatlık için görsellikten ödün vererek cok geniş jelli seleler alabilirsiniz yada pedli tayt kullanabilirsiniz. Bu büyüklükteki selelrin bir cogu aynı konfordadır . Alısırım derseniz bi süre sonra agrı azalır .

Son olarak bana kalırsa bu sekilde kullanmaya devam etmeniz.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Daha iyi bir setin size tek artisinı Sadettin abi açıklamış zaten. Gerçekten biraz daha iyi giden daha rahat akan bir bisiklet istiyorsan kardeşim yapabileceğin en mantıklı şey lastiklerini inceltmek (düz bir şehir lastiği) ve jant göbeklerini değiştirmen olur. Bak ben orda xt al derim işte sana :) Jant göbeği bisikletin akışkanlığıyla doğrudan orantılı. Ne kadar iyi jant göbeği o kadar akışkan bir bisiklet demek :)

Diş sayıları çok önemli, ama hızlı gitmeye çalışmak için daha büyük dişliye sahip bir aynakol, daha küçük dişliye sahip bir ruble sienin yokuş performansını etkileyecektir. Önemli olan rahat etmekken zorlamanın pek lüzmu yok :) Sadece aynakolunu iki yapraktan 3 yaprağa çıkartabilirsin. O zamanda vites kolları aynakol ve zincir değişim ister. Ben 2 yaprak hiç kullanmadım. Ama herhalde aynakolum 2 yaprak olsaydı 3 yaprakla değiştirirdim :)

Tepki
1
İsim
Ömer Barkın Kabataş
Bisiklet
Specialized
Uğur abi şuana kadar Altus hiç bir problem çıkarmadı bana benim amacım bisikletimi yükselterek daha performanslı ve hızlı kullanabilmek bu arada lastikler gayet ince yani elverişli hız yapmak için bisiklet zaten 9.5 kg ve jant göbekleride gayet akıcı bisiklette aynakolu değiştirmem yeterli olacakmıdır yani ?

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
daha büyük aynakol, aynı kadans sayılarına göre küçük aynakola göre daha hızlı gitmeni sağlar. ama bu satın almakla bitmiyor. küçük aynakolda çevirdiğin kadansı büyük aynakolda da yapabilmek için bacaklarını güçlendirmen gerekecek. yani aradaki farkı bacakların güçlenirse fark edebileceksin. alır almaz fark edecek bir değiş değil. tabi bacakların zaten güçlüyse hemen fark eder. kondisyonunu bilmediğim için bu konuda yorum yapamam.

SPD pedal ve ayakkabı almanı tavsiye edebilirim. farkı hemen gözlemleyebilirsin. özellikle alıştıktan sonra normal pedal hiç kullanmak istemezsin. Özellikle yokuşlardaki performansa ciddi katkısı oluyor.

performansını etkilemez ama eğer elcik rahatsızsa mutlaka değiştir.Rahat bir elcik bisikletten daha fazla keyif almanı sağlar, uzun sürüşlerde ellerin uyuşmaz vs..

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
Giant Escape Air'in aynakolu 46/34, rublesi 11-34 yanılmıyorsam. 46/11 vites oranı ile saatte 60km civarı bir hıza çıkılabilir olmalı. Düz yolda bu hızlar size yetmiyorsa vites sistemini yükseltmekle falan uğraşmayın, zamana karşı bisikleti alın.

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Ömer Kabataş

Bu bisiklete bakarken ben sürsem nasıl performans alırdım diye kendime sordum. İlk dikkatimi çeken şey pedalların kilitli olması gerekir, aksi halde süremem. Sele aşağıda kalıyor, biraz daha yukarı alırdım. Dropbar olması şart değil, ben performans antrenmanlarımın çoğunda dropbardan tutmuyorum. Kısacası ben bu bisiklete binsem iyi sürat yaparım. İyi derken yaklaşık rakamlar da vereyim düz yolda 30 km'de ortalama 30 km/s'nin altına inmezdim. Mesele bisikletin grup setinde değil, nasıl antrenman yapman gerektiğinde yatıyor.

https://www.bisikletforum.com/dosyalar/11182348_10153265868493050_307538013224104616_n-jpg.26623/

celik310

Üye
Tepki
8
İsim
Ali Çelik
Bisiklet
Carraro
Hocam sana şunu diyeyim
Aslında aktarıcı da işe yarar ama sendeki M313 bi altus 9 destekleyen ki zaten işde orda bitmez vites kolları aslında daha önemli o tel gerdirmesini vites kolları yapar ve sendeki vites kolları shimano altus olamsı lazım . Sana şunu diyeyim onu değiştirme onu değiştireceksen vites horozu birsürü şeyi riske alırsın çok sıkıntılar çekersin o işin sonuda biraz mataralı olur biraz daha kullan bisikleti 2. ele koy sat daha iyi bir bisikleti almanı tavsiye veririm bunuda unutma :harika: