Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites problemi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında mustafa tanrıverdi tarafından paylaşıldı.

1. mustafa tanrıverdi

mustafa tanrıverdi Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Herkese selam,
    48 38 28 aynakolu, FC-M430 22*32*44 aynakol ile değiştirdim. Değişme sebebim yokuşları rahat çıkmak, turlarda rahat etmekti. Değişmeden önce vites geçişlerinde hiçbir sıkıntı yokken, (hatta vites geçişlerinde ses bile gelmiyordu) şimdi sürekli problem çıkıyor, ya vites geçmiyor ya da sürüş esnasında kendi kendine 3 -4 arasında atma yapıyor, bazen 1' e geçmiyor. 8. dişliye alınca vibrasyon oluyor. Bu sıkıntı Ayna kol değişiminden mi olmuştur? yoksa daha başka bir problemmi vardır? Bir kaç kez vitesleri ayarlattım ama sonuçta bir şey değişmedi.

2. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    ayna kol biraz küçülmüş oldu yani. ön arttırıcıyı biraz aşağı mı indirmek lazım acaba ?

3. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Aynakol bir onceki ile aynimi acaba? 6-7-8'li sisteme uyan aynakol, 9'lu sisteme uyan aynakol, 10'lu sisteme uyan aynakol ayri uretiliyor artik. Vites kolu tel cekis orani ve zincirle daha uyumlu olmasi gerekiyor.
    Ayrica Chn Krmz'inda belirttigi gibi on aktariciyi kadroya baglayan parcanin bir parca asagi inmesi gerekecektir.
    On aynakol disli caplari kuculdugu icin zincir 1-2 bakla uzun geliyor olmali. Zincirdeki bu bollukta vites gecislerini etkiliyor olabilir. Zincir boyunuda yeniden ideal hale getirin.
    Bunların hepsi tamamsa ve sorun devam ediyorsa viteslere ince ayar gerekecektir...

4. mustafa tanrıverdi

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Teşekkürler, zincir boyunda herhangi bir değişiklik yapılmamıştı 1-2 bakla çıkarılacak sanırım. Ben aslında ayna kolun dişlileri arasında ki mesafede farklılık olabilirmi diye düşünmüştüm? Bu arada sistem 3*8 li

suat akman bunu beğendi.
  5. mustafa tanrıverdi

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Zincirden 4 bakla çıkardık sorun kesildi gibi, ufak bir ayarda yaptık. Teşekkürler.