Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites nasıl kullanılır

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Bisiklet34487 tarafından paylaşıldı.

1. Bisiklet34487

Bisiklet34487 Yeni Üye

Seviye:
    İttirmeli vites almayı düşünüyorum daha sağlıklı olması için yokuşları hızlı çıkmak için kaçıncı vitesle çıkmalıyım yokuştan inerken kaçıncı vitesle inmeliyim daha hızlı olması için düz yolda daha hızlı gitmek için kaçıncı vitesle gitmeliyim sizce ittirmeli vitesler daha mı sağlıklı ? yoksa ikisidemi aynı ? sunrun arka aktarıcımı tavsiye edersdiniz yoksa saguanmı ? bisikletimin arka aktarıcısı sunrun yedek aktarıcı sıfır saguanda var ön aktarıcısı ise sypo teşekkürler

2. nbacıshaquılle

nbacıshaquılle Kıdemli Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Bisiklet34487 Bütçenizi bilmem ama Sunrun Saiguan piyasadaki en alt seviye viteslerdir ömürleri maks 1000km dir ki ömürleri boyunca düzgün çalışmaları büyük şanstır tavsiyem en az Shimano Tourney ty-21 bir aktarıcı 20tl tavsiye ederim. Onun dışında sorularınıza gelecek olursak zorlandıkça ön ve arkayı küçült 1 e doğru rahatladıkça pedallar hızlandıkça büyüt.

3. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @nbacıshaquılle 1000 km? :D yok canım :D ben haftada 1 değiştiriyordum :D alksdjşldsa

nbacıshaquılle bunu beğendi.
  4. nbacıshaquılle

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @M.Burak KARADAĞ ;) eski bisikletimde 20. Kilometrede arka vites bacağı 1 santim kadar grvşemiş ve yamulmuştu cırcırcır diyordu ama idare ediyorduk en ucuz sram 55₺

M.Burak KARADAĞ bunu beğendi.
  5. Bisiklet34487

Bisiklet34487 Yeni Üye

Seviye:
    Tesekkur ederim shimano alacam vites kolu hakkinda ne dusunuyorsunuz ve aktriciyi kendim nasil tkarim birde aktarici ayarlimu gelir

6. Kamış Tornavida

Kamış Tornavida Kıdemli Üye

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    @nbacıshaquılle Belki genel anlamda böyle olabilir, ben de tecrübemi söyleyeyim. Şu an 2075 kilometredeyim yaklaşık olarak. Sunrun vites takımım var. Dediğiniz gibi çok sıkıntı çıkartıyor, doğrudur. Kötü bir takım bile olsa iyi bakmaya özen gösteriyorum. Hâlâ çalışıyor fakat gidondaki el bölümü (isimini bilmiyorum :) ) şu an zar zor idare ediyor. O da gider muhtemelen bir müddet sonra. Eğer market bisikleti sahibi olanlar varsa yükseltme yapmamalılar diye düşünüyorum :)

7. nbacıshaquılle

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Bisiklet34487 Ayarlı gelmez internetten ayar videosu ve montaj videosu izleyin zinciri de sökmeniz gerekecek youtube yardımcı olur.
    @alifurkan390 Haklısınız ama 7 sene kullandığım market bisikleti belki 10000km dayandı aktarıcı tourney tx-35 di Buna istinaden sorunsuz ve mide bulandırmayan ucuz bir shimano 10tl fark ile sahip olunabilir.

Kamış Tornavida bunu beğendi.
  8. Bisiklet34487

Bisiklet34487 Yeni Üye

Seviye:
    @nbacıshaquılle montaj vidiyosunu bulamadım zinciri nasıl sökmem lazım zincir sökme aparatı felan olmadan

9. nbacıshaquılle

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Bisiklet34487 iki taş bulun düz tabanlı aralarında 1cm kalacak şekilde koyun zincirin bir baklasını aralığa gelcek şekilde koyun çivi bulun çiviyi baklaları birleştiren ince parçaya denk getirip çekiçle vurun.

10. Kamış Tornavida

Kamış Tornavida Kıdemli Üye

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
  11. dr_mrh

dr_mrh Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Zinciri sökmeye gerek yok
    Arka aktarıcı bacakları üzerindeki dişliler marka, modele göre 4 numara Alyan yada 8 numara el anahtarı ile açılır alttaki ni açıp üst ve alttaki arasına zinciri sokup tekrar alttakini takmanız yeterli
    Shimano ty 21 en az saguain kadar dandik para varsa tourney ya da internet te 35 tl ye satılan Altus u alın
    Eski model biraz iyi seviye sunrun arka aktarıcı var bende gayet iyi çalışıyor şimdilik ama vites ayarını iyi yapmak önemli 1 inci vites altına düşerse zincir ve aktarıcı kırılıyor şu ana kadar 3 aktarıcı kırdım bu şekilde, biri Altus du ama ona çarparak kırdım o çok daha iyi ayar tutuyor

İttirmeli vites dediğiniz çevirmeli vites kolu mu

12. Bisiklet34487

Bisiklet34487 Yeni Üye

Seviye:
    parmaktan ittirmeli sizce hangisi daha sağlıklı

13. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @dr_mrh
    Shimano alt seviyeden ust seviyeye, butcenize gore bir model secebilirsiniz. Kalitesine gore ayar tutmasi ve uyguladiginiz parmak gucu farklilik yaratacaktir.
    Tourney
    Altus
    Acera
    Alivio
    Deore modeller olarak uzar gider...
    Istiyorsaniz SRAM lara da bakabilirsiniz ;)

Zincir sokme aparatiniz yoksa denildigi gibi ince bir civi ile pim sokulebilir. Ancak pimi yerine takarken bisiklet uzerinde yapacaginiz icin daha cok zorlanacaksiniz. Ayrica zinciriniz hasar gorebilir.
    Bu nedenle arka aktraricidan makaralari alyanla sokup cikarmaniz takarken de yine yeni aktaricinin makaralarini sokup takmaniz daha az hasara sebep olacaktir.
    Bu seferde on aktarici degistireceginizde zinciri acmaniz gerekliligi gibi bir sorun cikiyor karsiniza!

En guzeli ucuz yollu bir zincir acma aparati alin veya cevrenizde bulunduran bir bisikletsever bulmaya calisin. Elbette bisikletciye/servşse goturmetyecekseniz ;)

Vites kollarini takmak icin elcikleri sokmeniz ve alyan kullanmaniz gerekecek. Elciklerin nasil sokulecegine internetten bakabilirsiniz. Bazen iskenceye donusebilir eger "lock-on" model kullanmiyorsaniz.

Hangi yolda hangi vitesi kullanacaginiz ise sizin bacak gucunuze, disli oranlariniza ve yolun durum/egimine gore degisecektir. "Su yolda su egimde su hizda dogru vites BU OLMALI dir" gibi kesin bir kural yok!
    Capraza dusmeden rahat pedalladiginiz araliklari secmeniz yeterli olur. Ne asiri hizli nede zorlanarak yavas devirle pedal bastiginiz bir aralikta olmasin!

14. dr_mrh

dr_mrh Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @suat akman
    Teşekkürler ben arkadaşa yardım için cevap niteliğinde bir mesaj atmıştım
    :)

15. nbacıshaquılle

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @suat akman 1:2 oranında çalışan vitesler sunrun saiguan shimano gibi bunlara uyumlu kollar olan arkadaş sram alırsa 1:1 çektirme oranından dolayı sorun yaşamaz mı

16. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @dr_mrh alinti yaparken yanlislikla @Bisiklet34487 yerine sizi alintilamisim pardon :)

@nbacıshaquılle ben onceki elestirilere de bakarak, aktarici ve kollari set olarak alacagini varsaydım ve o nedenle oyle yazdım. Eger sadece kollari degistirecekse zinciri sokmesine vb. gerek olmadigi icin, aktaricilari da degistirecegini dusundum. Yoksa Sram ve Shimano nun tel cekme oranlarinin farkli oldugu yaziyor heryerde haklisiniz.