Vites Makaralarının Temizliği

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
Şu ana kadar benim görebildiğim kadarıyla zincir temizliği,ruble ve aynakol temizliği,kadro temizliği gibi konularda bir çok fikir beyan eden olmuş.Temizlik metodlarını paylaşanlar olmuş.

Peki vites makaralarının temizliğini nasıl yapıyoruz?Herhangi bir spesifik alet kullanımı var mı vites makaralarının temizliğinde?

Ben vites makaralarının temizliği hakkında pek fazla bir şey bulamadım forumda ama görebildiğim kadarıyla, ulaşılması daha zor olan bir pozisyonda olduğu için vites makaraları da bayağı bir pislik topluyor.

Tecrübelerini,deneyimlerini aktarmak olan olursa sıkılmadan dinlerim.

Scudo

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vites makarası derken tam olarak kastettiğiniz yer neresi acaba ?

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
Arka aktaricidaki 2 adet makaradan bahsediyorum.

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Anladım nedemek istediğinizi :) ben önce temizleyici sprey sıkıp sonra yağlıyorum. Eğer çok pis Çamurlu vb ise makarayı çıkarıp temizlemek gerekirse değişmek yararlı olur düşüncesindeyim

• Beğen
Tepkiler: tugrulboraerkil

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
allen ile makaraları söküp güzel bir temizleyici ile (misal tiner, kolonya, yağ çözücü, bulaşık sabunlu su gibi) güzelce temizleyip gerisin geri kapatıp makara göbeklerine bir iki damla zincir yağı damlatarak bakımını yapabilirsiniz. ben dün yaptım çok şey farkettimi derseniz bence farketmedi sonuçta bilyeli falan bir durum yok çok basit bir mekanizması var aktarıcı makaralarının.

zaten alt bacağı ana gövdede tutan yayı söküp temizlemek bence asıl arka aktarıcı bakımıdır. benim niyetim onu yapmaktı ama sonra baktım ki onu sökecek vidayı shimano, tourney e koymamış demiş ki: "hayvan herif bisikletine bu derece bakım yapmayı seviyosan 60-70 lirana kıy, git bi acera alivio malivio bişey al lan" :koptum:

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
en ince ayrıntısına kadar söküp temizlemek dışında aşağıdaki 2 püf ile rutin temizliğe dahil edebilirsiniz bu ufak dişlileri:
1-bez,peçete ya da ıslak mendille dişlinin üzerinde birikmiş kiri almak
2- göbeğini yağlamak

http://cdn.mos.bikeradar.imdserve.com/images/bikes-and-gear/tools/1387324626137-35qt0ir7yjxq-700-80.jpg

http://cdn.mos.bikeradar.imdserve.com/images/bikes-and-gear/tools/1387324626167-1hxn6uan1xkgt-700-80.jpg

internette "jockey wheels cleaning" diye de aratabilirsin

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Zaten tourneye bakim yapacağınıza değiştirin sıfırı 30 tl uğraşmaya değmez.

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Vardır vardır ona laf yok ama yukarıda arkadaş yazmış ya hani tourneyi sökmek için yer yok diye be ona cevap olarak dedim

Yanlış anlaşılma olmasın.

• Beğen
Tepkiler: Yusufclp

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
@Sinan A.
Bu söylediğin mantık rublelerde de var xt ruble (son 3 dişli ayrı) 4 parçaya ayrılırken xtr neredeyse tüm parçalarına ayrılıyor ve istenilen dişin değişmesini sağlıyor. ;) Xt rublemde en çok kullandığım 13 ve 15 dişlilerinin yenileriyle değiştirmiştim. 25 tl masraf ettim yeni ruble almış kadar oldum.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Çok batıksa ve sökmeye üşenirsem tornavidayı sokup (dişliye hasar vermeden) pedalı çeviriyorum aradaki kaba pisliği alıyorum. Sonra kuru bezle işlemi tekrarlıyorum. Az batıksa ya ellemiyorum ya da sadece bez sokup pedal çeviriyorum. Söktüğüm zaman ayrıca içini de yağlıyorum. Ama açıkçası bisikletteki en hoşlaşmadığım temizlik noktası bu iki ufak dişli.

Bu arada konuyla alakalı değil ama 1 sene falan oldu dişlileri sprey boya ile kırmızıya boyamıştım. Sırf boya tutacak mı atacak mı ne kadarı soyulacak falan... Meraktan. Zincir geçen uç yerler orijinal renge döndü, gerisi kıpkırmızı duruyor. Renkli makara düşünenlere belki faydası olur. :) Tek püf noktası boyadan önce çok iyi temizlemek.

• Beğen
Tepkiler: tugrulboraerkil

tugrulboraerkil

Forum Demirbaşı
Tepki
520
Bisiklet
Tern
@Serden Us
Normaldir cunku zincir, bu makaralarla, ruble ve aynakola nazaran daha samimi.Yani zincir kucuk makaralarda devamli donerek, zaten yer ve konum itibariyle cok da genis ve ferah olmayan bir yerde, butun pisligi biriktirerek katmanlastiriyor.

nbacıshaquılle

Daimi Üye
Tepki
184
İsim
Emre
Bisiklet
Sedona
Bende bir boya fırçası 20 litre de benzin mazot tiner gaz yağı karışımı var dedemle hazırladık beraber. Off roaddan sonra bisiklet berbat oluyor su çıkarmıyor yağa toz yapıştığı için fırçayı karışıma batırarak yağlara zincire rubleye bi sürüyorum sıfır ruble gibi oluyor gri gri oluyor siyahtan bu küçük makaraları sökmeden tertemiz yapıyorum.