Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites Kolu yağlama

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Enis Özer tarafından paylaşıldı.

1. Enis Özer

Enis Özer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İyigünler arkadaşlar, normal kullanımda vites kollarını yağlamaya gerek varmıdır? İçini açmadan mesela kablo takma yerinden sprey gres yada wd40 sıksak bir performans artışı olurmu? 3 yıldır takılı hiç yağlamadım. Bir sorun yok gibi ancak merak ettim. Bir yerde sprey beyaz lityum gresi görmüştüm, onu alıp sıkmayı düşünüyorum bir zararı olurmu?

2. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kablo takma yerinden sıkacağın fazla yağ toz ve pislik tutacağından başını ağrıtabilir.Bu kolların içindeki dişlilerde zaten orjinalinden gres mevcut.Eğer kollarda bir takılma veya başka sıkıntı yoksa içini açmamanı öneririm.Sadece vites tellerini düzenli temizleyip yağlamak yeterlidir.

3. Enis Özer

Enis Özer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çalışmasında bir problem yok sadece ömrünü uzatmak için merak etmiştim. Kablo yerinde kapak var, toz girebilecek bir yer olduğunu zannetmiyorum. Cevabınız için teşekkür ederim bu arada.

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Enis eğer o kapak dediğin kısımdan yağ sıkarsan emin ol toz taneleri çok çabuk içeriye girecek ve yağ ile birleşip başını ağrıtacak tıkanmalara sebep olacaktır.Vites kollarının içerisinde yeterince gres var ve kolay kolay da oradan yok olacak değiller.Vites kolunda bir arıza sıkıntı olmadıkça açma kesinlikle Bazı modellerin geri toplaması biraz zordur şu an hangi modeli kullanıyorsun bilmiyorum ama o zor olanlardan bir tanesiyse çok pişman olabilirsin :)

5. Enis Özer

Enis Özer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yok yok açmayı kesinlikle düşünmüyorum :) Vites kolum SRAM X-5. Yağlarsam sadece o telin takıldığını delikten sprey sıkarım diye düşünüyordumki vazgeçtim, onun dışında kesinlike açmam. Ömrünü uzatalım diye çöplük yapmayalım :)

Ferhat Köse bunu beğendi.
  6. erkan sozoren

erkan sozoren Kıdemli Üye

Seviye:
    bende bı ara acıp temızledım vıtes kollarını ama sana tavsıyem sakın acma vede gres yagından uzak dur cunku fazla surersen vıtesler 3er 5er gecer :D yada telın başı takılır kalır benım basıma boyle bı sorun geldı hatta ve hatta gosterge takıldı kaldı ama komple sokup yagı temızledım ınce yag surdum cok az. gostergeyı taktım tekrar,eskısı gıbı sorunsuz calıstı amacın sadece temızlemeksa bosver kırlı kalsın
    :)