Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites kolu seçimi, Aletler

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Mustafa Kocabaş tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Uzun süre karar verme aşamasından sonra sonunda bisikletimi yükseltmeye karar verdim, yeni almaktan vazgeçtim. Sorum vites ve fren kolarıyla ilgili. İki seçeneğim var:
    Deore V fren kolları ve SL-RS41 çevirmeli kolu ayrı ayrı alıp kullanmak, ya da Vites Fren Kolu ST-EF51 almak. Aynı fiyata geliyorlar. Sizce hangi seçeneği kullanmalıyım? Vites ya da fren performanslarında nasıl farklar olur? Ben aslında parmak vites almak istiyordum ama deore kollar çok ucuz, deore parça olsun bisiklette dedim :D

İkinci sorum, artık elim alıştı, kendimden emin bir şekilde bisikletimin parçalarını söküyorum, bakımını yapıyorum vs. Ama bazı aletler eksik kalıyor. Bunlar hangileri, tam anlayamadım. Amacım aynakolu, pedalı kimseye muhtaç olmadan (özellikle bisikletçinin levye ve çekicine) sökebilmek. Çektirme, kontra bir sürü terim var aynakol için çeşitli aletler var çınar bisiklette. Hangilerini almam gerekir? Mümkün olan en ucuzlarından tavsiye verebilir misiniz?

Kablolarla ilgili de anlayamadığım şeyler var. Fren ve vites dış-iç kabloları farklı mı? Dış kabloları istediğimiz boylutlara uyarlayabiliyor muyuz? Kablo satan yer de bulamadım.

2. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Trigger vites kolu çevirmeliden daha iyi.Vitesler seri ve hızlı tepki mükemmel.Diğerin de vitesi 5'e atarsın göstergede 5 rublede 4'ü gösterir(istediğin kadar ayarla 2 hafta sonra yine aynı).Fren ve vites iç kabloları değişik,nasıl değişik; Şuana kadar açtığım kollarda Fren telinin başındaki silindirik tel başı vites telindekine oranla daha büyük(vites kablosu daha ince sanki).Kabloları bisikletçilerden temin edebilirsin.Eğer kablo fazla aşınmışsa vites-fren kollarında zorlanmalar olabilir.Bu arada telleri kabloya sokarken yağlaman bu gibi olabilecek problemlerin biraz daha geç oluşmasını sağlar.Bendesenin gibi kimseye muhtaç olmamak için eski bisikletimde birçok deney yaptım :=) bugünde ön jant yandan çatlama yapmış hazır kırılmışken orta göbeğin parçalarını da inceledim:=)

Mustafa Kocabaş bunu beğendi.
  3. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Mustafa Kocabaş bunu beğendi.
  4. Mustafa Kocabaş

Mustafa Kocabaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bir sürü alet var, bayağı bir masraf olacak ya. Bakalım ne yapacağız.

5. serhant

serhant Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Konu biraz eski ama sormam gereken bir konu var.Ve yardımlarınıza ihtiyaç duyuyorum fazlasıyla.Şimdi durum şu ki benim shimano vites kolum 15 yıllık ve dişi kırılmış bende yeni bir vites kolu almak istiyorum yalnız alacağım vites kolu hakkında yorum bulamadım tavsiyesi olan arkadaşlara rica ediyorum.Teşekkürler

Vites Kolu Tx-30-6 18 Vites (Tk) (Esltx30p6fat) Fiyatı

6. serhant

serhant Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yok mu bir allah'ın kulu bana yardımcı olacak?

7. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @serhant
    Eski vites kolunuzun markasi modeli nedir? Vites sisteminiz 3x6=18 vites mi?
    Uyumsuz bir marka ve cekis orani ile, farkli set bir vites kolu alirsaniz en iyisi olsa kac yazar, fiyati uygun olsa ne ise yarar...

serhant bunu beğendi.
  8. serhant

serhant Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @suat akman benim bisikletim 2001 model salcano everest modeli 18 vites.Ön vites kolları shimano'nun siyah renkli koldan kıvırmalı olmayan modeli,arka vites'te aynı şekilde shimano.Uyumluluk nasıl olur bilmiyorum

9. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    serhant bunu beğendi.
  10. serhant

serhant Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    suat akman bunu beğendi.