Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites Kolu Kitlendi

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında can akıncılar tarafından paylaşıldı.

1. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,dün 4 günlük kamplı turumuzdan dönerken daha yola yeni çıktık 1 km gitmeden sağ vites kolu zinciri üst dişlilere atmamaya başladı.Resmen kitlendi aygıt(sadece 7 ve 8 rakamlarında inip oynuyordu).Neyse yola sabah çıktığımız için aydınlık bir yerde durma kararı aldık.Vites çevirmeli koldan olsa tamam az çok anlıyorum hallederdim ama kelebek vites kolu olduğu için beynim durdu.Gidilcek 95 km yol var ve yol üzerinde bildiğim en yakın bisikletçi Mersinde,Mersinede 60 km var.Bisikletden en çok anlayanda benim 3 arkadaş arasında ama dediğim gibi beynim durdu,zaman sınırlaması ve yedek parçası yüzünden konsolu açsam bile yapamazdım.Neyse çantadan alyan anahtarını çıkardım,yola çıkmadan önce (Akşam) bisikletin gevşediğini düşündüğüm vidalarını sıkmıştım,bu arada vites kolunu gidonda tutan vidalarıda sıktım.Alyanla kolu gevşettim(az aşağı indirdim) ve vites düğmelerine bastım bu sefer sıkıntı yoktu rahat geçiyordu,aklıma sram vites kolunun 1.1 çalışma prensibi geldi acaba vidaları sıkarken konsol yukarı filan kayığ teli mi gerdi.Neyse sorunu hallettik Allaha Şükür yoksa yolun çoğu rampalı arkadada 15 20 kg yük.Mersine vardık.Bisikletçiye detaylı anlattım hatta bisiklet 3000 km'ye yaklaştı ve şuana kadar bakım hariç hiç yağlamadım dedim.Bisikletçim direk bakımlarını yaptık mı dedi ben haziranda 4 aylık bakıma girecek demiştim,neyse hafta içi gelir ağır bakımlarını yaptırırım dedim.

Sizce sorun yağlanmadığı için mi,vida sıkarken kolun gidondan gevşemiş olup aşağı yukarı oynaması mı yoksa kolda arıza mı var?