Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites Grubu Seçimi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında onur tuna tarafından paylaşıldı.

1. onur tuna

onur tuna Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    benmi yanlış yapıyorum çok yoksa gerçekten işin özü bu mu bilmiyorum ama 650-750 tl lik kron (xc250-500) ve salcanolarda (212hd-210c) en fazla altus vites var hatta altus - tourney olanlarıda var bu vitesler dağ bayır kullanımı haricinde dahi olsa yani normal yol şartları - hafif arazi şartlarında sorun çıkarmazlarmı ? yani 700 -800 tl lik bisikletlerde en az acera set olması mantıklı değilmi? altus tourneyler çok kötü değilmi?

Barış TURAN bunu beğendi.
  2. Oguzhan.Pilgir

Oguzhan.Pilgir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bisikletlerde kadro kalitesi, marka güvenilirliği, maşa kalitesi ve bunlara bağlı olarak fiyat yükseldikçe ön-arka arttırıcı seviyeleri düşmektedir, fiyatta rekabet yapabilme adına bunu tüm markalar yapıyor. burada seçim tüketiciye kalıyor. Sağlam kadrolu ama düşük donanımlı bir bisiklet mi alayım, yoksa düşük kadrolu sağlam donanımlı bir bisiklet mi? Burda tercih sizin tabiki.

Ama kendimden örnek verirsem ben Marka olan bir bisikletin donanımı ne kadar düşük olursa olsun, kullanıcısını üzmeyeceğini ve en ufak bir sıkıntıda bisikletin üreticisinin bana yardımcı olacağını bildiğimden Marka ürünleri tercih ederim, donanımı düşük olsa bile. Bunu sadece bisiklet için değil tüm alışverişlerim için söylüyorum.

sizin sorunuza gelirsek; yukarıda bahsettiğim gibi Marka çok önemli, Kron'da veya Bianchi'de kullanılmış bir Altus ile Trek'te veya Cannondale'de kullanılmış bir Altus'un problem çıkarma oranları aynı mıdır? Altus aynı Altus ama her yıl milyon dolarlar bu işe yatırım yapan, teknolojiler geliştirien,bu işte dünya devi olmuş bisiklet üreticileri, sorun sıkıntı çıkaracağını bile bile bu sistemi ürünlerinde kullanıp marka imajına zarar verir mi? Elbette hayır. Çünkü bu tip firmalar Kron veya Bianchi veya bu tarz firmalar gibi sırf bisikleti allama pullama adına kadro uyumu vs gözetmeksizin Altus veya tourney sistemleri pat diye koymazlar. Kadro ve diğer ekipmanlar uyumlu ise ve altus, acera yada tourney kullanıcısına problem çıkarmayacaksa kullanırlar. Trek'te veya Scott'ta kullanılmış bir tourney sitem bile size çok ağır olmayan arazi şartlarında sıkıntı yaratmayabileceği gibi, bianchi de kulanılmış bir acera size düz asfaltta bile problem çıkartabilir.

O yüzden, boşuna markaya para vermeyelim, donanıma para verelim, düşük donanımlı bir Scott, Trk, Cannondale alacağıma en üst donanımlı bir Salcano veya Bianchi alırım demek bence hiç doğru değil. Önce bisikletin markasına, kadrosuna, teknolojisine, satış sonrası hizmetine paranı vereceksin, sonra sana yetmeyen, zayıf kalan donanım varsa yavaş yavaş yükselteceksin. Tabi bana göre, herkes farklı düşünebilir..

Esfer bunu beğendi.
  3. Ömer Soykan

Ömer Soykan Kıdemli Üye

Seviye:
    @Oguzhan.Pilgir

Yazdıklarınızdan, Scott, Trek veya Cannondale'nin en kötü kadrosu, Salcano, Kron veya Bianchi'nin en iyi kadrosundan kalitelidir anlamı da çıkıyor.

4. onur tuna

onur tuna Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    evet ömer bende öyle anladım ama kadro değilde viteslerden konuşsak daha iyi bu topic altında

5. Oguzhan.Pilgir

Oguzhan.Pilgir Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    hayır ben öyle demedim, yazdıklarımı dikkatli okursanız kadro-donanım uyumunun hem kadronun hem de donanımın performansını etkilediğinden bahsettim. Bahsettiğiniz markaların sırf bir bisiklet toplamış olma adına rastgele parçaları birleştirerek değil de , bir takım testler sonucunda o donanımın o kadro ile uyumlumu değil mi, performansı sıkıntı yaratır mı, yaratmaz mı, bunlara dikkat ettiklerini kasdetmiştim.

Şöyle basit bir örnek vereyim, bir otomobil lastiği düşünün aynı lastiği bir Şahin'e ve bir BMW ye takalım, o lastiğin Şahindeki ömrü ve performansı ile BMWdeki ömrü ve performansı bir olur mu?

6. onur tuna

onur tuna Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    örnekleme yanlış, şahindeki ömrü daha yüksek olur teknik olarak, çünkü şahinde kampana fren var ve fren mesafesi daha uzun, bu yüzden var olan sürtünmeye dayalı aşınma daha düşük olacaktır, bmw de ise kısa sürede aracı durdurmaya yarayan disk fren tertibatı vardır, mesafeyi kısaltmak sürtünme kuvvetini arttıracağından lastik ömrü azalır.

hani birde o kadronun o donanımla uyumu demişsiniz, kadro dediğiniz şey meta olarak bakılacak olursa 3-5 metal yada kompozit borunun birbirine kaynak veya diğer yollarla yapıştırılması olayı ortaya çıkan ürün. nasıl yani, kadro ben alivio'dan aşağısına gitmem diyerek sorunmu çıkaracak. deseniz ki komponentler arası uyum onu anlarım (ön değiştirici tourney arka alivio gibi atıyorum ama) ama kadro gibi hareketli olmayan ve teknik anlamda bir bisikletin (belki en önemsenen) en basit parçası olmasına rağmen bunu böyle yorumlamanız olmamış.

7. Ömer Soykan

Ömer Soykan Kıdemli Üye

Seviye:
    Bence, full deore xt sistemi Salcano NG650 vs. gibi düşük kalitedeki bisikletlere bile taksan uyar, bisiklet uçar fakat o kadroya, o sistemi takmaya değmez. Ama Kron marka 3 kez dipçiklenmiş 7005 serili bir kadroya deore xt sistem değer kanaatimce. Aslında şuan bende onu planlıyorum, Kron XC2000 alıp 1-1,5 yıl sonra her yerini kaliteli sistemler ile donatıp uzun yıllar boyunca kullanmayı düşünüyorum.

onur tuna bunu beğendi.