Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites Geçişlerimde Sorun Var

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Ali ERTURAN tarafından paylaşıldı.

1. Ali ERTURAN

Ali ERTURAN Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Merhabalar.Bu linkteki bisiklet benim yalnız bir sorunum var.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=75959

Ara vites geçişlerinde sorun yaşıyorum.Vites değişmediği takdirde kolu biraz daha itip vites geçişini sağlıyorum ama bu seferde küçükte olsa ses, sürtme oluyor.Bunun ayarsızlıktan olduğunu düşündüm ama çok farklı yerlere ayarlattıysam da sonuç vermedi pek.Ben de bunu zincire bağladım.

Burada ki arkadaşlara sormak istediğim soruysa şu.Şuan kullandığım zincir ilk aldığımdan beri değişmeyen, 7 li sisteme uyumlu ve sanırımda markası kmc. Parçaları taktırırken kullandığım zincirin sorun çıkartır mı diye sordum.Ama sorun olmaz dediler bana.Ama araştırmama göre zincir tipleri kalınlıkları, uzunlukları rubleden rubleye farklılık gösteriyormuş.Kullandığım ruble shimano alivio ve attırıcımda shimano deore.Aynakol acera.Ben hangi zinciri kullanabilirim? Alivio-acera komponentin kullanım amacı 8 li sisteme göre, deore ise genel kullanım 9 lu sistem.Benim oluşturduğum sistemse 8 li karma.Sanırım alivio sistem için süper ince hg diye shimanoda cs-hg53 tipi zincir tipi öneriliyor.Bu deore attırıcımda uyumluluk sağlar mı ve de 9 lu sisteme geçtiğimde deore rublede sorun çıkartır mı yine? Ya da bana alternatif gösterebileceğiniz, iyi uyumluluk sağlayacağını düşündüğünüz zincir var mı ?

Teşekkür ederim.İyi geceler ..

2. kuduzk9

kuduzk9 Kıdemli Üye

Seviye:
    vites tellerinizde yagsız kalma yada sokun bakın herhangi bir yerinde bükülme katlanma varmı varsa degiştirin yenisini yağlayıp takın sorun çözülecektir.
    -geçmiş olsun.

Ali ERTURAN bunu beğendi.
  3. kuduzk9

kuduzk9 Kıdemli Üye

Seviye:
    bükülmüş yada yağsız kalmış teller aktarıcının geri salınımın yavaşlatır.buda büyük disleden küçüğe gecerken bu tatsızlığa sebep olur.küçükten büyüğe geçerken ayarlarsın olur ama büyükten küçüğe geçerken bu sorunu yapar bi tam aksi olayıda war.o yüzden tellerini bi kontrol et.

4. Ali ERTURAN

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sağolun ama bükülme gibi bir sorunum olmadığından eminim ama yağsız kalma gibi bir durumda olabilir.Takıldıktan sonra tahminen 500 km yol anca gitmişimdir.Kontrol etmekte fayda var tabi ki.Ama bir sebepte zincir olamaz mı acaba ?

5. kuduzk9

kuduzk9 Kıdemli Üye

Seviye:
    zincirin 7 li uyumluysa 8 li rublede aksine sürtme yapmaz.alivio deore hatta slx aktarıcın olsun 8 li onlu ruble ve zincir ayırmaz calısır.egerki sorun yasıyorsan oda su olabilir ruble 8 li vites kolun 9 lu ise işte çarşıyı karıstırı. :D

6. Ali ERTURAN

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    peki ruble özelliklerinde uyumlu zincir tipi diye bir ayrım var ozaman ? mesela alivio için yazan süper ince hg. Eğer farklılık olmasa niye zincirin kalınlıklarını farklı yapsınlarki ?

7. Mustafa Volkan Koca

Mustafa Volkan Koca Forum Bağımlısı

Seviye:
    vites tellerini değiştirmen ve vites ayarlarını gözden geçirmen gerekli buda sorununu çözmezse kablolarını yenile derim başka sebebi Yoktur

Ali ERTURAN bunu beğendi.