Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites geçiş hızını etkileyen faktörler??

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında ali can çalış tarafından paylaşıldı.

1. ali can çalış

ali can çalış Kıdemli Üye

Seviye:
    Herkese selam,

Kendime ve eşime 2 hafta kadar önce birer mtb alarak aranıza katıldım. Kısaca her konuda tecrübesiz sayılırım. Bisiklet alırken çok fazla araştırma yapmadım ve Ankara'da Delta Bisiklet'e giderek bütçeme uygun olan kendime Cannodale Trail F4 ve eşimede F9 aldım. Eşimin bisiklletini denedikten sonra kendi bisikletimde ilk yaptığım değişiklik lastikleri oldu. Çünkü f9 ların üzerindeki lastiklerin dişleri benimkilere göre çok daha sığdı ve bisikletin gidişinde çok berlirgin daha az direnç yaatıyordu.Bende lastiklerimi daha az dişli Maxxis marka lastiklerimi bu hafta taktık.

Sizlere asıl sorum şu olucak. Hızlanırken vites arttırdığım zaman, zincir bir üst vitese geçmeden önce bir saniye kadar sanki boşalıyor gibi yumuşuyor, acaba vitesmi küçülttüm derken vitese geçiyor ve devam ediyorum. Çok can sıkıcı bir durum değil ama öncelikle bu vites ayarı ile ilgili bir durummudur? Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Kendim düzeltebilirmiyim?

2. sorum ise özellikle arka viteslerin daha seri geçmesini istiyorum. Acaba sadece daha üst seviye bir vites kolu yeterli olurmu? Yoksa vites kolu ve arka arttırıcı almak şartmıdır? Ve ne tavisye edersiniz?

Cevaplar için şimdiden çok teşekkürler.

2. engin kızılcan

engin kızılcan Kıdemli Üye

Seviye:
    Ayarını kontrol etmeniz gerekiyor bence, benim bildiğim yeni alınan bisikletlerde vites ayarı yapılması gerekiyormuş,

Daha seri geçişler istiyorsanız da, bildiğim kadarıyla, ya sorun ayarda ya da daha üst seviye bir aktarıcı almanız lazım. Ben de çok deneyimli değilim ama fikrimi söylemek istedim, saygılar

3. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    ikisinden birini daha üst seviye yaparsanız da fark olacaktır ama bariz geçiş kalitesi fakını istiyorsanız hem kolu hem de artırıcıları değiştirmeniz lazım sanırsam:in:

4. Buğra Celayir

Buğra Celayir Kıdemli Üye

Seviye:
    Vites geçişten önce ya da normal kullanımda tıkırtı çatırtı filan yapıyorsa ayarında sorun vardır. Fakat bu sorunlar yokken daha hızlı vites değişimi istiyorsanız biraz üst modellere bakmanız gerekir sanırım. Bende şu aralar arka aktarıcı araştırması yapıyorum. Öğrendiğim, üst model bir aktarıcı almanın iki avantajı var. Biri sağlamlık, ikincisi seri vites geçileri

5. RAHMİ

RAHMİ Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben derim ki sorun ne attırıcıda ne de vites kolunda. Shimanonun oldukça eski atırıcısını ve kolunu kullandım uzun süre hala da kullanıyorum, oldukça seri geçiyor viteslerim. Belki zinciriniz yağı azdır, belki de ki büyük ihtimalle vites ayarınızda sorun vardır. Vites ayarınızı yaptırın eminim düzelecektir..

6. ali can çalış

Seviye:
    Cevaplar için teşekkürler. Sorun bencede zaten vites ayarında. Ancak vites atış hızı konusunda zannedersem ilerleyen zamanda bir arttırıcı ve vites kolu modifiyesi yapıcam. Bu konuda tavsiyeleriniz varmı?

Bu vites kolları sadece ön veya arka olarak alınabiliyormu?

Birde bütçe sıkıntısı yoksa ne alırdınız? Avid, Shimano? Hangi seriler..

7. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:

Hiç düşünmeden shimano xtr alırdım mutlaka daha kalitelileri vardır benim bilmediğim ama nezamandır aklımda işte böyle şeyler unutulmuyor..:D

Öyle bir görüntü başka hangi aynakolda var ya en çok aynakoluna hastayım serinin

internetten baktım da Sram XX de var ama cins,enteresan , sevmediğim bir vites kolu var :D

8. Buğra Celayir

Seviye:
    Bütçe sıkıntısı yoksa kafa yormayada gerek yok, girer dükkana tip olarak en beğendiğim vites sistemini alır çıkardım :) Bütçek sıkıntısı olmadığı zamanlarda işleyişten çok görselliğie kayıyor alışveriş :) Fakat yeni bir vites sistemi alıcam marka olarak ne tercih etmeliyim derseniz, çoğu kişi sram ı önerecektir. Mantık olarakta sram daha kararlıdır. Çünkü aktarıcı, sizin vites kolunda teli oynattığınız kadar tepki verir. Düşük modelide olsa kararlı vites geçişleri sağlar.

9. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    öncelikle vites ayarlarınızı tecrübeli bir bisikletçiye yaptırın. onun dışında vites kablolarınızı sürüşü engellemeyecek seviyeye kadar kısaltın. zincriniz, rubleniz temiz ve doğru yağ ile doğru miktarda yağlanmış olsun.

bunların haricinde sizin sürüş stilinizde geçişleri etkiler. pedalları çok ağır çevirmeyin. seri ve akıcı çevirin. seri dönen dişlilerde vites geçişleride seri gerçekleşir,

Buğra Celayir bunu beğendi.
  10. ali can çalış

Seviye:
    Tekrardan çok teşekkürler.

Aslında sorun diye nitelediğim durum belli belirsiz bir durum. Ancak aklımda bu şekilde bir arayış oluşmasının esas sebebi şudur. Delta bisiklette bisiklet alırken size alın bide şunu kullanın dşye 4-5 bir euro luk aletleri altınıza veriyorlar. tabii ondan sonra direk tatmin olmuyorsunuz. yoksa bisikletimden genel olarak çok memnunum.

Bu arada 'sram' markasını en uygun nereden alabilirm?

11. Mustafa Volkan Koca

Mustafa Volkan Koca Forum Bağımlısı

Seviye:
    vitesleri değiştiriken pedala fazla yüklenmeyin bu vites geçişi güçleştirir ve zincirinizin rublenizin daha fazla aşındırır

12. CevdetÖZTÜRK

CevdetÖZTÜRK Aktif Üye

Seviye:
    Bisikletde 1.ay bakımı vardır,kulanım sonucu parçalar yerine oturur dişli zincir kaynaşır.İlk başlardaki ayarsızlıkları önemsemeyin 1 ay dolunca servise götürün onlar zaten gerekli ayarları yaparlar tabi servisin kalitesi önemli burda.

13. ali can çalış

Seviye:
    Çok teşekkürler. Çok haklısınız. Aslında biraz acele ediyorum. 1 hafta sonra bir bakıma götürücem ve umarım ufak tefek problemler hallolur.

14. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bisikletinizde deore vites seti var ve deore de oldukça iyidir.Memnunsanız değiştirmeyin.Bence boşuna masraf yapmış olursunuz...Bir müddet kullanın...Herkesten de etkilenmeyin.

15. Buğra Celayir

Seviye:
    Bisiklette deore set varsa aman diyim ben tourneyimden memnunken deoreye aman dokunmayın :) Tabi setin markasını modelini sormadık ki yorum yapmadan önce

16. ali can çalış

Seviye:
    dokunmayın derken ne tam olarak ne kastettiğiniz tam olarak anlamadım?

17. ilkcan çağdaş

ilkcan çağdaş Forum Bağımlısı

Seviye:
    yeni bisikletlerde sadece adı geçen parçalar değil,bisikletin bütün parçaları için alışma dönemi vardır.Servise gittiğinizde ellerindeki periyodik bakım cetvellerini uygulatmaya çalışın.Arkadaşlar "dokunmayın"derken,o parçaları sökmeyin demek istiyorlar.Bu arada bisikletleriniz hayırlı olsun:D

18. Buğra Celayir

Seviye:
    Aynen. Ayarlarını yaptırın, bakımlarını yaptırın, öğrenip ya da kendiniz kurcalayarak ayarlarınızı yapın :) Dokunmayın derken zaten kaliteli olan parçaları, tekrar para verip eş kaliteli parçalarla boşuna değiştirmeyin demek istedim :)

ilkcan çağdaş bunu beğendi.
  19. arif büyük

arif büyük Kıdemli Üye

Seviye:
    yeni alınan bisikletlerde hep böyle sorunlar vardır.Daha parçalar yeni ısınıyor birbirine.Bence iyi bilen birisine komple bakıma gösterin eğer oda olmazsa arka aktarıcıdan başlayın değişmeye :D

20. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bence Sram x5 den yukarısı her şeye değer takar takar tıkır tıkır maşallah.