vites değiştirme zamanı ve zincir atması

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
merhaba
Vites küçültme yada yükseltmek için en doğru zaman ve hız hangisidir?.Ben okuduklarımdan hareketle bu gün ilk kez kullanıdığım bisikleti ön vites 2 arka vitesse 2-3-4-5-6 aralığında kullandım fakat bir ara yokuşta ön vitesi 1 e aldığımda zincir attı birde otomobil alışkanşığından :) düz yolda kırmızı ışıkta durunca vitesi 1 e aldım hareket edince zincir yine attı nedeni ne olabilir ?Bu soruyu cevaplarken lütfen hayatında ilk kez vitesli bir bisiklete bindiğimi göz önünde bulundurun hala doğru kombinasyon nedir ne değildir hakkında bildiklerim tamamen teorik.
saygılar

Scudo

Hasan Çağri

Forum Bağımlısı
Tepki
4.701
Bisiklet
Specialized
İLk olarak durduğunuz yerde vitesi değiştirirseniz pedala ilk hareket verdiğiniz anda vites sizin değişmesini istediğiniz vitese geçmeye çalışacak ve çok ters bir konumda kaldıysa yada iyi ayarlanamadıysa sizin tabirinizle atacak yada doğru vitese geçmekte zorlanacaktır...

Onun dışında kullandığınız vites kombinasyonları gayet normal yani yani sorunsuz çalışmayı sağlayacak şekilde... Fakat değiğim gibi durduğunuz yerde yada yokuş çıkarken çok ağır vitesten birden çok hafif vitese geçmeye çalışırsanız zinciriniz atabilir... Bunun sebebi o anda zaten aşırı yüke maruz kalan zincirinizin vites değişimi sırasında doğru dişliye geçememesidir ve bu normaldir... Ama düzgün bir vites ayarı ile önüne geçilebilir...

Bunların önüne geçmek için ise yokuşa gelirken önceden ufak ufak hazırlanmak (vitesi ufaltmak teker teker) böylece vitesi birden 3-5 tane değiştirmez ve aşırı yüklenmeye sebep olmassınız... Ayrıca durmaya yakın vitesinizi küçülterek harekete geçeceğimiz zaman için vitesimizi kalkışa hazırlamış olmak...

Tigris

Üye
Tepki
2
birdefa bisiklet hareket halinde değilken vites değiştirmek ayarlarını bozar viteslerin.

bence

ön 1 arka 1-2

ön 2 arka 3-4

ön 3 arka 5-6-7

evrenolb

Aktif Üye
Tepki
71
Çağrı arkadaşımızın dedikleri herzamanki gibi açıklayıcı ancak anladığım kadarı ile vitesi ön ufak çarka almaya çalışırken zincir kadro ile aynakol arasına düşüyor. Eğer aynı şeyi düz yolda çok yüklü değilken de yapıyorsa ön vites ayarını kontrol ettirin. Vites kombinasyonları, pedal çevirme hızları ile forumda bol bol yazı bulacaksınız

Güvenli sürüşler
Bulent

jhan

Üye
Tepki
3
bence

ön 1 -arka 1,2,3
ön 2 -arka 4,5,(6)
ön 3 -arka (6),7

ApQ

Aktif Üye
Tepki
41
ön 1 arka 1-2
ön 2 arka 3-4-5
ön 3 arka 6-7-8
ben bisikletimde böyle kullanıyorum ayrıca asla bisiklet duruyorken viteslerle oynamamanızı tavsiye ederim

• Beğen
Tepkiler: biyani

biyani

Aktif Üye
Tepki
71
Tüm cevaplar için teşekkürler ayrıca bülent bey resimdeki ufaklık çok şirin :)

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Zincir yükte iken vites değiştirilmez. yani yokuş çıkarken pedallara tam güç basarken vites değiştirirseniz zinciriniz atabilir hatta kopabilir bile.en iyisi yokuşa gelmeden vitesi ayarlamanız.Yokuş çıkarkende değiştirirken doğru tekniği kullanmanız

• Beğen
Tepkiler: Road_Runner

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
Zincir yükte iken zincir değişmez biraz yanlış oldu galiba.
Dik bir yokuşta arka dişli 21 de iken (diyelimki) ,23 atlamak için vitesi pedal boşluğunda değil pedala seri yük verirken ve hafifçe torku yükselterek geçmek lazımdır. Eğer dik yokuşlarda pedal arası vites geçerseniz zincir dişlide takılabilir ve spin etme riski var. Zincirin düşme problemi ise vites up-down limit ayarları ile ilgili. Yanınızda ufak bir tornavida taşıyarak bu işi en iyi yokuşlarda vites-limit ayarını yaparak giderebilirsiniz.
Kullandığım Campagnolo zinciri kırmak için ne gerekir bilmiyorum !!

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kaç model campagnolo zincir kullandığınızı bilmiyorum? Büyük ihtimalle şimdiki zincirlere göre sağlam ve sağlamlığı ile doğru orantılı olarak ağırdır.

Viteside pedallara abanırken değiştirirseniz( yük ten kastım bu idi) ya istediğiniz vitese geçemezsiniz, ya zincir atar,ya zincir kopar, arka aktarıcıyı kıracak kadar ileri gidermi bilmiyorum. Hiç birşeyde olmayabilir sorunsuz vites te de değiştirebilirsiniz ama bu 1 olur 2 olur hadi 3 olur ama doğru bir teknik olmayıp sorun çıkartır...

BF Okuru

Üye
Tepki
1
benim de bisikleti alırken en merak ettiğim soru buydu.küçükken kafama göre cırt cırt cırrt attırırdn vitesleri,sora da zincir atardı:)bana söylenene göre ön ve arka vitesler çapras şekilde durmamalıymış,bi de yokuşun ortasında birden deiştirilmemelilermiş..

Büşra Yoldaş

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Sedona
Benimkinde de zincir atıyor, vitesleri kullanmaya da yeni alıştığım için galiba. Bir kere kendim düzelttim ama şimdi gene düzeltemiyorum. Nasıl düzeltebilirim ? ( Bu başlıkta zincir atmasını engellemek için sorular sorulmuş, bağlamdan uzaklaştırmak istemezdim ama...)

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
Ön 1 Arka 1-2-3-4 bazen 5 e çıkarıyorum
Ön 2 Arka 4-5-6-7 bazen 8 e çıkarıyorum
Ön 3 Arka 7-8-9

Genelde bu şekilde kullanıyorum 1. aynakola zaten gerek duymuyorum pek anca aşırı derecede yorulursam atıyorum yokuşta 1 e sonra güç yerine geliyor 2. aynakol sahilde devamlı olarak 3.aynakol son vites çalışıyorum baya işe yaradı açıkcası cuma günü 60 km yaptım sıkıntı yoktu :)

• Beğen
Tepkiler: Büşra Yoldaş

Büşra Yoldaş

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Sedona
@Onur Gunes
Aslında benim sorum daha basitti, galiba o yüzden anlaşılmadı. :) Ben şu anda bisikletimin pedalını hareket ettirememekten bahsediyorum, zincir atması oluyor diye düşündüm. Pedalım ileriye doğru hareket etmiyor, geriye hareket ettirdiğimde zincir gevşiyor. Nasıl düzeltebilirim?

B

berkay onaylıı

Misafir
@Büşra Yoldaş

merhabalar zinciriniz aynakol ile kadro arasına sıkışmış dediğinize göre. sertçe çekmek gerek, ön vites ayar vidasını genellikle 2 adet ve yan yana olurlar. vidalardan biri 3. dişliyi aşmaması diğeride 1. dişlinin altına inmemesi için sıklanır. ama önce zinciri çekip yerine oturtmanız gerek daha sonra bu ayarı yapabilirsiniz biraz gevşetin yada sıklayın bozulur diye korkmayın yoksa hiç öğrenemezsiniz.

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bu sorundan ufak bir yatırım ile kurtulabilirsiniz. Bir daha yaşamazsınız en azından. Bisiklet değiştirseniz bile bu parçayı yeni bisikletinize aktarabilirsiniz.
Ben yol için olanını kullanıyorum. Gayet memnunum..

(link)

• Beğen

Büşra Yoldaş

Daimi Üye
Tepki
119
Bisiklet
Sedona
@berkay onaylıı

Zinciri çekip yerine oturttuğumda sorun ortadan kalkıyor zaten, ama onu yapamadım. Tekrar deneyeceğim :)

@Edip Dinçer

Bu zincir tutucuyu bilmiyordum. O tarz ürünlerde internetten alış veriş yapma alışkanlığım yok, herhangi bir bisikletçide kolayca bulabilir miyim?

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
@Büşra Yoldaş

Yol için olanları daha önce Türkiye içi 1-2 sitede gördüm ama dağ bisikleti için olanları hiç görmedim. Yine de sormaktan zarar gelmez.

• Beğen
B

berkay onaylıı

Misafir
sıkışmışsa iyice, fazla zarar vermeyin. bisikletçiye götürün ama ön vites ayarını da yapsın. görmeden yorum yapması biraz zor oluyor :) kusura bakmayın.

Tepki
5
İsim
can yılmaz
Bisiklet
Specialized
Yeni başlık atmamak için buradan devam edeyim dedim bende de vites ve zincir problemi var vites değiştirdiğimde eskiden sıkıntısız bir şekilde geçerdi şimdi ise 7-8 pedal attıktan sonra geçiyor ve kullanırken pedallarda boşluk oluyor.Yokuş cıkarken de 2 defa zincir attı acaba sorun nerde olabilir.
Vites ayarımı yapmak gerek?