Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

vites ayarları

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında recep mutluer tarafından paylaşıldı.

1. recep mutluer

recep mutluer Aktif Üye

Seviye:
    dağ bisikleti kullanıcılarının ön ve arka vites ayarlarını kendi başına yapabilmesi gerekli olduğunu düşünüyorum.
    bu konu bisiklet kullanmaktan zevk duyabilmek için önemli, yoksa ayarları bozuk bir bisikletle spor yapmak mümküm değil.
    ama bu konuyu bilmiyorsak her seferinde bisikletçiye gitmek te can sıkıcı
    ayarlama işi vites marka ve sistemlerine göre değişebiilmekle beraber temel bir mantığı olmalı
    bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.
    teşekkürler.

2. erdem öncel

erdem öncel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    ben hiç tavsiye etmem :D

neden diyeceksin. biraz önce bozduğum vites ayarlarını yaptırmak için bisikletçiden geldim. bu özellikle ön vites değiştiricinin yükseklik ve pozisyon ayarlarını yapmak için 2 gün uğraştım. ama gerek el yatkınlığının olmamasından mı diyelim, gerek konuyu tam anlamadığımdan mı diyelim. %70-%80 ingilizce kaynakları anlayabilmeme rağmen bir türlü yapamadım. sonuçta olan kadroda bir çizik ve 2 tane ön vites değiştirici vidasının mefta olması :)

kaynak olarak şu kaynakları kullandım:

http://bicycletutor.com/adjust-front-derailer/
    http://forums.bicycletutor.com/thread-1834.html

kullandığım ön vites değiştiricinin türkçe dökümanları:

http://techdocs.shimano.com/media/t...02/SI-6R3FA-002-TUR_v1_m56577569830679747.pdf

ha şimdi yapsam hiç konumuna dokunmayıp iki vidayla belki basitçe halledebilirim sanırım. (ya da ilk yapmam gereken oymuş aslında) ama ben bir daha hiç ön vites değiştiriciye dokunmak istemiyorum açıkçası..

hatta bisikletin ayarlarını yapan bisikletçi çocuk da tam 1 saat uğraştı. hatta belki nasıl yapıldığını öğrenirim diye düşünüyordum ama o da deneyerek yapıyormuş. ama el alışkanlığı olduğu için sonuçta yaptı.

ama arka vites ayarlarını yapmak istiyorsan şu video arka vitesin çalışma mantığını harika bir şekilde anlatıyor. burda anlatılan her şeyi anladım ve denedim. sadece bisiklet standı olmadığı için elle vitesleri geçiremedim.

http://www.youtube.com/watch?v=SkzvfCaIbyQ

eğer bu konuları öğrenmek istiyorsan üstte bağlantısını verdiğim sitenin kendisinde ve linkler bölümünde bisiklet bakımı, tamiri ile ilgili bir sürü siteye ulaşabilirsin. benim tavsiyem daha az baş ağrıtacak zinciri yağlama, ön arka tekerleklerin sökülmesi, patlağı yamama, jant akordu gibi konularla başlamanı tavsiye edirm.

recep mutluer bunu beğendi.
  3. recep mutluer

recep mutluer Aktif Üye

Seviye:
    eskişehirlii hemşerim bencede lastik yamamak daha kolay ama ben yine de işi kafaya taktım uğraşıp öğreneceğim.
    sağol verdiğin bilgilere teşekkürler

4. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Alp Altay Cenk SAYAR bunu beğendi.
  5. recep mutluer

recep mutluer Aktif Üye

Seviye:
    gösterdiğin kaynaktan da yararlanacağım
    ilgine teşekkürler sedat bey.
    iyi geziler, iyi sürüşler.

6. Alp Altay Cenk SAYAR

Alp Altay Cenk SAYAR Yeni Üye

Seviye:
    erdem öncel bunu beğendi.
  7. Levent Kırça

Levent Kırça Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Uygun ekipmanla artık çoğu ayarın ve parça değişiminin evde kullanıcılar tarafından yapılabileceğini düşünüyorum. internette hepsinin nasıl yapılacağı anlatılıyor, iyi bir araştırmayla parçaların modellerine göre bile kaynak bulmak mümkün.