Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vites ayarları tam fakat tıkırtı?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında dogac tarafından paylaşıldı.

1. dogac

dogac Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar. Bende yeni sayılabilecek bir salcano astro 243 hd var. Vites ayarları tamam olmasına rağmen sanki bozuk, zincir diş atlıyormuş gibi bir his var pedal çevirireken. Ama vites geçişlerinde sorun yok, vites ayarını değiştirince de değişen birşey yok (geçişlerin bozulması dışında) Nereden kaynaklanabilir bu sorun?

2. tunahan beyhan

tunahan beyhan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Zincirden olabilir,Kadro kulağı yamuktur,Aktarıcı rubleye zinciri düz bir biçimde oturtmuyodur yani aktarıcı yamuk olabilir.Bence öncelikli sorun zincir (görmeden bişey diyemem) genellikle bu tip sorunlar zincirden kaynaklı.Ama hiç beklenmedik bi yerdende çıkabiliyor deneyip görüceksin.Örnek benim bisiklette 8 de ruble kaçırıyor yani bi diş atlatıyor pedal çevirirken bi diç boşa kayıyor tak die ses çıkıyor aktarıcıyı değiştirdim zinciri değiştirdim aynakolu değiştirdim vites takımını komple değiştirdim ama yinede düzelmedi rubleden hiç şüphelenmiyodum çünkü 250-300 km sindeydi ama sorun rubleden olduğu anlaşıldı cuma günü yeni bi ruble alıyorum kısmetse :) Deneyip gör derim.

Hüseyin Odabaş ve dogac bunu beğendi.
  3. dogac

dogac Yeni Üye

Seviye:
    Ben de göbeklerdeki bilyelerden falan şüpheleniyorum. Çok dikkatli inceledim aktarıcıyı herhangi bir problem göremedim. Zincirin bakımını da yeni yaptım aslında tertemiz ve zefal pro lube ile yağlanmış aktarıcı dişlilerine kadar. Temizlikte kullandığım WD-40 acaba pedalın oradaki veya arkadaki göbeğe kaçtı da gresi mi aldı ama dikkat ettim sıkarken zincir ve dişlilerden başka bir yere gitmesin diye.

4. tunahan beyhan

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Aktarıcıyı bi kontrol et istersen zincir düzmü geliyor yoksa yamukmu diye aktarıcı zinciri düz almalı yamuk alırsa rublede bu tür şeyler yapar.Birde her viteste yapıyor dimi bu sesi ?

5. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    niye bu kadar uğraşıyorsun ki. aldığın yerde bakımını yaptır derim. büyük ihtimal ya aktarıcıyı yamultmuşsun ya da vites ayarları tam değildir

dogac bunu beğendi.
  6. dogac

dogac Yeni Üye

Seviye:
    Yamulan aktarıcı düzeltilebilir mi? Aldığım yere götürsem eminim bu böyle birşeyi yok diyecek. Balatası diske sürten bisikleti satıp bozuk olan jant ayarına oturur o abicim, ön diskteki alyenler gevşeyince niye sıkmadın dediği gibi. Götürürsemde başka yere götürürüm. Dediğim gibi vites ayarının bozuk olduğunu sanmıyorum güvenilir birine yaptırdım kendimde denedim. Zincir düz geliyor ve evet her viteste yapıyor.

7. tunahan beyhan

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Aktarıcının 4 ayrı yerden kalite bi foto atma imkanın varmı ? Eyer varsa şu şekilde at bi düz çek bi zincire paralelliğini çek bide alttan çek daha iyi yardımcı olurum.

8. Cengiz Gökalp

Cengiz Gökalp Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    aktarıcının modeli ne ?

dogac bunu beğendi.
  9. dogac

dogac Yeni Üye

Seviye:
    Acera. Çekip geliyorum şimdi.

tunahan beyhan bunu beğendi.
  10. dogac

dogac Yeni Üye

Seviye:
    En sonunda kararttım gözümü çevirdim bisikleti. En son vitese aldım videoda pek belli olmasa da pedalda müthiş bir titreme oluyor yüklenirken. çevirmeyi bıraktığımda da yine videoda dyulmuyor fakat arkadan gelen ses sanki artmış şu tırrr sesi.

http://www.youtube.com/watch?v=Y55MTCnklGI&feature=youtu.be

11. can akıncılar

can akıncılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kaptan yüksek vitesde benim bisikletin aynakol göbeğinde'de titreme oluyor.Tahminim çoğu bisiklettede böyle şuana kadar bindiğim bisikletlerin hepsinde vardı.Mesela Ön aynakolda zincir en üstte arka rublede 6,7,8.viteslerde titreme başlıyor:=).Pedalı boşa bıraktığınızda lastik yüksek hızda döndüğü için o sesin gelmesi normal.

dogac bunu beğendi.
  12. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ruble ve orta göbek biraz gevşek olabilir(Elle kontrol ederek anlayabilirsin)ve bir bisikletçide sıkılması gerekir.Ayrıca zincir baklalarını tek tek kontrol edin.Herhangi bir bakla'nın pim yerlerinde sıkışma olabilir.Kolay gelsin.

dogac bunu beğendi.
  13. dogac

dogac Yeni Üye

Seviye:
    Baklalara baktım sorunsuz. Hadi sesi titremeyi geçtim belki daha önce farketmediğimdendir ama normal sürerkende var bir takılma, zorlanma gibi birşey

14. dogac

dogac Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar söktüm arka tekeri birdaha inceledim kasetten gelen tırrr sesi artmış eminim. Eskidende vardı o ses tabiki ama şimdi daha bir şiddetli geliyor.

15. tunahan beyhan

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    ilginç aktarıcıda gayet düzgün bi bisikletciye götür sen en azından son ne onubulsun

Hüseyin Odabaş bunu beğendi.
  16. dogac

dogac Yeni Üye

Seviye:
    Yarın götüreyim nedenini yazarım buraya da :/

17. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bornovada Selim ustayı tavsiye ederim. "özgebike" internetten adresi bulabilirsin. Başka isim önerenler olursa onları da değerlendirin tabi

18. Cem cm

Cem cm Üye

Adı:
    Cem
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Arkadaşlar İyi akşamlar.
    Bu konu havada kalmış o yüzden buraya yazıyorum. Aynı sorun bende de var sesin nasıl geldiğini anladım fakat problemi nedir nasıl çözülür bilemiyorum. Vites arka rublenin küçük dişlisindeyken, zincirin aktarıcıdan rubleye geçtiği bölgede baklalarda ufak tefek zıplamalar oluyor. Çevirirken tıkırtı ve titremeye sebep oluyo. Yardımcı olunabilirse çok sevinirim. Servis bi sorun olmadığını söyledi ama çok rahatsız edici bi durum bir vites eksik kullanıyorum bisikleti. Aklıma gelen rublenin sorunlu olması, zincirin bozulmuş olması, yeterli temizlenememiş olması (tam olarak temizleyebildiğimi sanıyorum)... gibi sebepler.
    Video da şurada izleyebilirseniz: (biraz büyük boyutlu ama anlaşılabilir şekilde olması için öyle gerekti kusura bakmayın)

https://dl.dropboxusercontent.com/u/11946919/20161206_222657.mp4

Hüseyin Odabaş bunu beğendi.
  19. Eray Gündoğdu

Eray Gündoğdu En güzel bisiklet, benim olan bisiklettir.

Adı:
    Eray Gündoğdu
    Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    Zincir iki dişli arasında karar vermekte zorlanıyor olabilir. İnce ayar gereklidir. Bu ayarın adı SIS ayarıdır. Shimano tourney için bu ayar mekanizması aşağıdadır Screenshot_2016-12-07-09-12-57.png
    Diğer ayarlara ve diğer sistemlerin ayarlarına da google beyden kullanma kılavuzlarını aratarak ulaşabilirsiniz. Genelde benzer ayarlardır zaten.

erhan erhan, paradigma ve Cem cm bunu beğendi.
  20. Cem cm

Cem cm Üye

Adı:
    Cem
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Eray Gündoğdu
    Çok teşekkür ederim bu çok işe yaradı

Vites ayarları da sorunu çözemedi. Sanırım jant göbeği ve aktarıcı uyumlu değil ya da jant göbeği sorunlu (shimano mt15). Jantı değiştirip deneyince sorun ortadan kalktı. Jant göbeği değiştiriyoruz.

Eray Gündoğdu bunu beğendi.