Vites ayarları bir türlü ideale gelmedi. Yardım lütfen.

Tepki
103
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaşlar, 2 ay önce xc150 aldım. Yaklaşık 800km kullandım. Bu sırada bakımlarını yaptırdım. Ancak 1 haftalığına bir arkadaşa vermiştim bisikleti, o vites ayarlarını bir bisikletçiye yaptırayım derken iyice bozdurmuş. Suçluluk hissettiğinden bir de kendisi uğraşmış iyice bozulmuş bu sefer. Ben de bisikleti aldığımda direk servise götürdüm, adam uğraştı tamam dedi, yaptı zannetmiştim, bisikleti alıp yokuş aşağı bayağı gittim vites değiştirmeden, sonra bir baktım hala bozuk. Acelem olduğundan geri de dönemedim. Kendim saatlerce uğraştım ama bir türlü düzeltemedim. Bu hem ön hem de arka vites için geçerli. Bayramdan sonra servise bir daha götüreceğim ancak yine tam ayar tutmaz diye korkuyorum. Bu hali çok sinir bozucu. Acaba bununla ilgili bana nasıl yardım edebilirsiniz? Cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ediyorum. Sürç-ü lisan ettiysek acemiliğimize verile. İyi pedallamalar.

Scudo

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
vitesi en küçüğe al. yani 1. bisikleti ters çevir, arka aktarıcının sonunda vites telini gerip bırakan bir aparat var sıktıkça teli gevşetir çözdükçe de teli gerer. onu çevirdiğinde aktarıcının ruble üzerinde yerinin değiştiğini göreceksin. rubledeki dişliyi ortalayana kadar çevir. bu sırada pedalı çevirip de kontrol edebilirsin. zincir sürtme sesi gelmeyince tamamdır. ön aktarıcının ayarı ne yazık ki bu kadar basit değil. teli çözmen gerekebilir.

http://cyclingtr.com/cfs-filesystemfile.ashx/__key/CommunityServer.Components.ImageFileViewer/CommunityServer.Blogs.Components.WeblogFiles.tamir_5F00_bakim/arka_2D00_aktar_3101_c_31012D00_diyagram_3101_1.jpg_2D00_550x0.jpg

vites teli ayar kovanı yazan zamazingo.

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.057
Bisiklet
Diğer
vitesin tam olarak sorunu ne onu yazarsan daha iyi olur

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
"Vites ayarı" yazarak forumda aratirsan ön ve arka vites için konu ile ilgili açıklamaları bulabilirsin. Ayrica internette pek çok video var. Zaten arka vites ayarı ile ilgili Tuna Karahan arkadaşımız gayet net tanımlamış. Sadece ilave görsellere ihtiyacin varsa forum veya internetten bulabilirsin. İlk başta karmaşık ve oyalayıcı gibi gelse de aslinda cok zor degil. Sorun arkada ise once aynakoldaki orta dişli yapragina al zinciri. Sonra arka viteste en kucuk dislide tel gerginligini ayarla ve attirici disli zincir uclemesi olarak tam ortala, limit vidasini ayarla ki zincir dişa atmasın, sonra vites degistirerek ses gelen noktalarda attirici uzerindeki ayar vidasindan ve/veya vites kolundaki ayar vidasindan kucuk oynamalarla surtunme sesinin kesilmesini sagla. En buyuk arka disliye gelince canta dogru zincir atmamasi icin bunu kontrol eden limit vidasinida ayarla.
On dislide de mantik asagi yukari bu sekilde ancak on vites attirici uzerinde ince ayar vidasi yoktur. Tel gerginligini ayarladiktan sonra ince ayar icin vites kolundaki ayar vidasini kullan. Alt ve ust limitleri ayarlamayi da unutma...
NOT: su an icin belli viteslerde sadece kucuk surtunme sesleri ve takilmalar ise sorun tellerle ugrasmadan oncelikle ayar vidalari ile sorunu gidermeye calismani tavsiye ederim. Olmazsa teli de pense ile tutup alyanla gevseterek ayarlayabilirsin

Tepki
103
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yardimlariniz icin cok tesekkur ederim, harfiyen uygulayacagim

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kucuk bir hatirlatma; ben bu aptalligi ilk bisiklet bakimlarimi kendim yapmaya basladigimda, ilk kez vites ayarladigimda yapmistim. Vites telimde sacaklanma ve tel kopmalari baslayinca "neden kendim degistiremeyeyim ki tamirciye para vermek yerine" diye dusunmustum. Degistirdim ayarladim her sey guzel ama vites degistirmeye basladigimda bir seviyenin uzerine cikmiyor. Cunku vites attiriciyi en basta dogru konuma almadan ise basladigim icin buyuk dislilere gecmek istedigimde vites attirici zaten en son limitinde oluyordu.
Uzun lafin kisasi ise baslarken teli sokuyorsan vites attiricinin dogru konumda olduguna emin ol. Benim eskiden yaptigim sacmaligi baskasi da yapmasin diye kucuk bir hatirlatma :)

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Suat'ın dediği gib forumda aratırsan bulabilirsin. Biraz uğraş istiyen birşey ama insan kendi yapınca hem öğrenmiş oluyo hem mutlu oluyo :) Çokta zor birşey değil. Ön vitesi ayarlarken yerini tel gerginliğini yaptıktan sonra iş ince ayara düşüyor. Onlarda bildiğin civatalardan yapılan ayarlar. Kendini üzme yapılır :) Kolay gelsin.

Tepki
103
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yardimseverliginiz icin cok tesekkur ederim kendim yapabilirim inaniyorum sizin sayenizde :)

• Beğen
Tepkiler: suat akman