Vites Ayar Problemi

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
Arkadaşlar merhaba. Ön ayna dişili 2 den 3 e geçerken zorlanıyordu. Bende normal (H) ayar vidası ile ayar yaptım.

Fakat şimdi başka bir problem var. Arka dişli en büyükte , ön dişli büyük dişlide iken bisikleti geri doğru sürünce arka dişli üzerindeki zincir alt dişlilere doğru iniyor. İleri sürünce tekrar ait olduğu en üst dişliye geçiyor. bu problemmi yoksa normal bir durummu.
Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla

Scudo

gurkan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.202
İsim
Gürkan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Diğer
H vidasını eski haline getirip, sadece vites kolu üzerindeki vida ile tel gerginliğini arttırın. Sizin kullandığınız vidalar alt üst limitleri belirlemek içindir, geçiş problemlerinde öncelikle bakmanız gereken teli gevşetmek ya da germek.

Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: djayo

djayo

Forum Demirbaşı
Tepki
388
@gurkan

Çok teşekkür ederim. Öyle yaptım . Şimdi daha verimli çalışıyor.

Ön ayna en büyük dişlide , arka da en büyük dişlideyken geri gitmelerde zincirin all dişlilere inmesi nomalmiş. bunuda servisinden sorudum.

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
zincir önde enbüyükte ve arkadada enbüyükte.bu şekildeki yanlış bir vites konumudur.zincirin küçüklere geçmesi çok normal.size tavsiyem bu şekilde kesinlikle kullanmayın.boşu boşuna arka aktarıcıyı zorlar ve aşınmayı arttırır.doğru vites konumu önde zincir 1.dişlideyken arkada zincir 1.2.3.dişlide olbilir.önde zincir 2.dişlideyken arkada zincir 4.5.6.dişlide olabilir.önde zincir en büyükteyken arkada zincir 7.8. ve .9 dişlide olabilir.verdiğim oranları 1-2 vites saptırsanızda gine sorun olmaz da arkada 1. önde 3. çok yanlıştı.sizi aydınlatabildiysem ne mutlu.iyi forumlar.