Vista çıkıyor, sisteminiz hazır mı?

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Tepki
955
http://www.eekle.com/img/75898724.jpg

Vista çıkıyor, sisteminiz hazır mı?

Microsoft şirketinin 30 ocakta satışa sunacağı yeni işletim sistemi Vista, bilgisayar donanımında bazı ağır taleplerle kullanıcıların karşısına çıkacak.
Bilgisayar sektörünün uzmanları, şu anda kullanılmakta olan bilgisayarların yüzde 50'sinin Vista'yı çalıştırmak için gerekli asgari sistem özelliklerine sahip olmadığını, bu durumun şirketlerde kullanılan bilgisayarlarda yüzde 90'a kadar çıkabileceğini belirtiyorlar. Er ya da geç Vista'yı kullanmak isteyecek tüketicilerin yeni işletim sisteminin piyasaya çıkışıyla karşı karşıya kalacağı en büyük sorunun, yeni bir PC'mi satın almak mı yoksa var olan bilgisayarın sürümünü Vista'ya uygun şekilde yükseltmek mi olacağına karar vermeleri.

Bilgisayar uzmanları, PC'nin ekran kartı ve hard sürücü gibi iki veya üç kilit parçasını değiştirmenin yeni bir bilgisayar fiyatının çeyreğine mal olabileceğine işaret ediyorlar.

Microsoft'un belirttiğine göre, Windows Vista uyumlu bilgisayar asgari şu özelliklere sahip olmalı:

-Modern bir işlemci (en az 800MHz1)
-512 MB sistem belleği.
-DirectX 9 uyumlu bir grafik işlemci.

Canlı TV yayınlarını izleme ve kaydetme gibi özelliklere sahip Windows Vista Premium sürümüne hazır bilgisayarın da asgari şu özelliklere sahip olması gerekiyor:

-1 GHz 32 bit (x86) veya 64 bit (x64) işlemci.
-1 GB sistem belleği.
-WDDM sürücülü ve 128 MB grafik belleği (en az) ile DirectX 9 grafik desteği
-Pixel Shader 2.0 ve piksel başına 32 bit.
-40 GB sabit disk kapasitesi ve 15 GB boş alan.
-DVD-ROM Sürücü.
-Ses çıkışı özelliği.
-İnternet'e erişim özelliği.

Bilgisayarının hangi özelliklere sahip olduğunu bilmeyenler ve cihazlarının Vista'ya uyumlu olup olmadığını anlamak isteyenlerse Microsoft'un web sayfasına girerek, "Windows Vista Yükseltme Danışmanı RC" sürümünü karşıdan yükleyerek, var olan bilgisayarı çözümleyip, ayrıntılı geribildirimden yararlanabilirler.

(link)

Kullanıcılar ayrıca, PC Pitstop'ın web sayfasına ((link)) girerek, ücretsiz olarak bilgisayarlarının Vista'ya hazır olup olmadığını anlamak için taratabilirler.

Bilgisayarları Vista'nın istediği asgari sistem özelliklerine uymayanların en çok ekran kartına bakmaları gerektiğine işaret eden uzmanlar, özellikle 4 yaşını geçkin bilgisayarların ekran kartlarının, fazlasıyla yer isteyen Vista'nın Aero arayüz uygulamasını kullanmaya uygun olmadığını belirtiyorlar.

Sürümlerini güncellemek isteyen kullanıcıların ikinci önemli duraklarınınsa sistem hafızası olacağına işaret eden uzmanlar, 512 MB RAM'e sahip sistem belleğinin dahi zaman zaman boğulabileceğini ve kullanıcıyı sıkıntıya sokabileceğini kaydediyorlar.

Uzmanlar, "upgrade" yapacak kullanıcıların dakikada 7200 turdan düşük hard sürücülerin de seviyesinin yükseltilmesinin yararlı olacağını ifade ediyorlar.

Özellikle ekran kartını değiştirmenin olanaksız olmasa da zorluğundan ötürü dizüstü kullanıcılarının masaüstü kullanıcılarından daha çabuk yeni bir bilgisayar satın almak zorunda kalacakları da bir başka konu. Yeni bilgisayar satın alacakların cihazlarda Windows Vista uyumlu bilgisayar logosu bulunmasına dikkat etmeleri de öneriliyor.

Windows Vista'nın ayrıca, yüklendiği donanımın özelliklerinden yararlanacak biçimde uyarlanabilen bir kullanıcı deneyiminin sunulduğu ilk Windows işletim sistemi olmasına da işaret ediliyor.

Windows Vista'nın kurumsal kullanıcılar için hazırlanan sürümü kasımda piyasaya çıkmıştı.

kaynak..Microsoft Türkiye/superonline

Scudo

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
valla benım sıstemım pardusa hazır

Mustafa_Temizel

Daimi Üye
Tepki
70
Bisiklet
Salcano
Benim tek eksiğim ekran kartı.Eğer yeni nesil pixel shader 2.0lı bi alet alabilirsem Vistayı bilgisayarımla beraber uçururuz.

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Güzel haber, tabi yüksek-uç (high-end) kullanıcılara :)
Ayrıca Microsoft'un her zaman belirttiği minimum sistem gereksinimleri gerçekten de minimum gereksinimler.
Diğer deyişle eğer hızlı ve stabil kullanabilmek istiyorsanız;
Windows XP için 1GB, Vista için 2GB RAM'iniz olması şart.
Bundan aşağı sistem belleği olduğunda tam verimle çalışmıyor.

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Ben de 2008 de yeni bir masaüstü sistem ve vista düşünüyorum, o zamana kadar vista driver lar falan anca oturur, amd quad işlemcilerin fiyatları da alınabilecek fiyat düşer ;)

burgazz

Forum Bağımlısı
Tepki
324
ve tabıı microsoft klasıgı sistem stabıl olana kadar 2 sene gecer ortalama 2000 adet patch de cabası 4 tane Sp le anca oturur
Xp bıle Sp2 ile bıraz duzeldı
ancak microsoft gozboyamacılıgı yapıcagına gercekten yenılıkcı bırseyler ne zaman yapacak onu merak edıyorum(mesela 3,1 den 95 e gecıs gıbı)

t-genc

Forum Bağımlısı
Tepki
430
valla benim vistaya geçişe hazırdı aldğımda.ücretsiz geçicem galiba tam bilmiyorum.öyle bir kampanya vardı

bedo

Forum Bağımlısı
Tepki
332
evet bende geçenlerde duydum windows yeni işletim sistemi çıkıçak diye bilgilendirdiğiniz iyi oldu teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: t-genc

Ergün Gündoğar

Forum Bağımlısı
Tepki
206
Vista şimdiye kadar çıkartılmış tüm işletim sistemlerinden farklı ve çok gelişmiş durumda, elbette patchler çıkacaktır ama bu demek değilki kötü ve stabil olmayan bir işletim sistemidir, aksine vista mükemmel bir işletim sistemi bana göre.

murattaner

Aktif Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar konuya başka bir yönden yaklaşırsak Vista'nın geliştirilmesinde ABD Ulusal Güvenlik Kurumu'nun yardımları olduğuna dair dedikodular var.Microsoft'un Almanya temsilcisi konuyu doğruluyor.Gerekçe olarakta Vista'nın hackerlara karşı daha güvenilir olabilmesi gösterimiş.Microsoft hackerlarla yalnız başına mücadele edemiyormu acaba?yada onlardan habersiz bilgisayarlarımızdan kuş uçmasın diyemi yapılıyor bu çalışmalar?Vista'yı alabilmek için bir avuç para,Vista'yı çalıştırabilmek için alacağın veya up-grade edeceğin donanım için bir avuç para.Hepsi niçin?bilgisayarım biraz daha cafcaflı olsun ve biraz daha kontrol edilebilsin diye. Sizleri düşünmeye davet ediyorum.Çok zorda kalmadığım sürece Vista kullanmayı düşünmüyorum.XP şimdilik fazlası ile işimi görüyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@murattaner

Ben katılmıyorum,içerik ne olursa olsun Microsoft insanlara güzel ve kaliteli bir işletim sistemi sunuyor,derseniz ki kontrol ediliyor bunu istemiyorsanız siz daha iyi birşey çıkaracaksınız bizlerde kullanacağız,Vista yı siz çıkarsaydınız ve kontrol etme gibi bir seçeneginiz olsaydı kontrol etmeyecekmiydiniz?

murattaner

Aktif Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
Hayır kontrol etmeyecektim.Bunun içindirki tuhaf geliyor zaten.Demek siz ürettiğiniz bir ürüne bu özelliği koyardınız?Haklı olarakta Size gayet doğal geliyor.Gidip televizyon,müzik seti alıyorsunuz.Onları üretenlerde istese siz neleri dinliyorsunuz,neleri izliyorsunuz kontrol edebilirler değilmi?aldığın cihaza internete bağlanabilme özelliği koyar.Cihazı internete bağlaman içinde uyduruktan bir hizmet sunar ve senin ruhun bile duymadan,seni izlerler.İzlenmek,kontrol edilmek kişisel hak ve özgürlüklere aykırı öyle değilmi?hayır diyorsanız zaten konuşacak birşeyde kalmıyor.İyi izlenmeler.

cazz

Daimi Üye
Tepki
112
ben vista Inspirat yükledim biraz önce görünümüne bayıldım

Özgür!

Forum Bağımlısı
Tepki
539
@cazz

vista inspirat ???
bunun hakkında acıklama yaparmısınız biraz ?
teşekkürler

cazz

Daimi Üye
Tepki
112
@Jack Daniel's

xp' yi vista ya yükselten türkçe sürüm