Viraj tekniği

Emre Yıldız

Forum Bağımlısı
Tepki
502
Bisiklet
Giant
güzel bir paylasım ama her lastik ile yapılmaz bu olay bence

Scudo

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Emre kardeş viraj almanın performansı tabii ki lastikle ilgili ama bu kontra tekniği bir fizik kuralı "her lastikle yapılmaz " demek doğru değil. Bazı lastiğin yol tutuşu azdır veya çoktur o ayrı konu. 2 tekerli hiç bir araç belli bir hızın üzerinde başka türlü dönemez zaten. Bu yıllar önce deneylerle kanıtlandı. Şimdi burda uzun uzun tekrar yazamayacağım. Ama insanlar bunu hissetmediği için bilmeyenlerin inanması zor tabi.. Bunu en kolay motor kullananlar anlar. Ne tip olduğunun önemi yok. 40-50 ile giderken sağa döneceğim diye gidonun sağ tarafını kendinize çekin bakalım ne oluyor..(Motor sola yatıyor ve sola dönmek istiyor.Motosikletiniz yoksa olan birine söyleyin, denesin)

Motorların tekerleri daha ağır (jiroskopik etkiler) ve hızları yüksek olduğu için bu araçlarda durum daha da önemli.. Bunu bilmeyene yurtdışında "motorcu" demiyorlar..

Bisiklet daha hafif ve motora göre az süratli olduğu için bu durum pek ortaya çıkmıyor. Sorun burada..Ama bisiklet de motosiklet de aynı prensiple dönüyor.

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
evt motosiklet ehliyeti alınırken verilen derslerden biride buydu diye biliyorum. ki motor da da kendim fark etmiştim bunu yavaş bir dönüş yaparken bile bu hareketi yapmak gerekiyor yoksa denge kaybı oluyor.

ancak bunu bisiklet üzerinde yüksek hızlarda yaparken limitleri bilmek gerekiyor çünkü arka tekerleği yerdenk koparıp yan yatmak veya ön tekeri kaydırıpta yine yan yatmak mümkün.

ancak bu tekniği ben iki gündür camurda deniyorum.
bu olayı anlayabilmek için bence camurda denenmesi gerekiyor yada bu benim için geçerli. çünkü ben olayı kaptım artık virajlar çok rahat geliyor...

bir de fark ettim bu teknik DOWNHİLL de baya baya motor kullanırmış gibi uygulanılıyor..

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Bu teknikten motorcu bir arkadaşım da bahsetmişti ve o zaman da bana hiç mantıklı gelmemişti; arkadaşım "viraj boyunca" gidonun virajın tersine döndürülmesi gerektiğini söylüyordu. Yalnız şimdiye kadar hiç motosiklet kullanmadığım için kesin bir fikir söylemem de doğru olmaz; sadece bu konudaki teorilerimi aktarayım ;)

Öncelikle Wikipedia'daki tarif de benim düşüncemi destekliyor, kısa bir özet geçmek gerekirse orada söylenen; viraj girişinde "anlık" bir countersteer özellikle motorsiklet gibi ağır iki tekerlilerde gerekli, çünkü aracın dengesini bozup viraj içine yatırmak ancak bu şekilde mümkün.. Ancak bir kez viraj içine yattıktan sonra gidon düzeltilip viraj içine döndürülerek devam ediliyor. Ama benim deneyimim; bisiklette böyle bir countersteering hareketini yapmaya genellikle gerek kalmıyor; bunu zaten bisikletten çok daha ağır olan vücudunuzla ayarlıyorsunuz; ancak bisikleti çok ani bir şekilde yatırmak için bariz bir countersteer uygulamanız gerekiyor.

Ama bu tekniğin aslında olmadığını da söyleyemiyorum; gerçekte uygulanan birşey olmasa dilden dile yayılmazdı.. Motosiklette böyle bir tekniğin çalışmasının 2 yolu olabilir:
1. Ok, anlık olarak gidonu terse kırdınız ve viraja yattınız, daha sonra dengeye ulaştıktan sonra gidonu virajın içine doğru çevirdiniz ve yatık bir şekilde (sabit bir radyusla) dönüyorsunuz. Bu dönüş çapını daha da daraltmak isterseniz (yani dönüşünüzü daha da keskinleştirmek isterseniz) yapmanız gereken şey arabadaki gibi direksiyonu viraj içine kırmak değil, gidonu dışarı kırmaktır... Her ne kadar bu yine anlık bir hareket olsa da, insan algısı bunu "gidonu dışarı kırmak motoru daha iyi döndürüyor" olarak algılar, ve biraz da mitolojik abartıyla bu viraj dönerken gidon dışarı kırılır olarak söylenir. (Bir de virajı idealdeki gibi sabir bir radyusla değil, sürekli daralan bir radyusla dönmeye çalışırsak, gerçekten de neredeyse tüm viraj boyunca gidonu dışarı itmemiz gerekebilir..)
2. Arka lastik yanal olarak kayıyorsa (İlk mesajlardaki resimde görünen powerslide durumu) ki 100küsür beygirlik bir motorla virajda az bir gazla bile mutlaka arka tekerde yanal bir kayma olur :) o zaman aynı arabalardaki gibi countersteering gerekecektir.

• Beğen
Tepkiler: onur demirer

orvakad

Üye
Tepki
4
Verdiğin bilgiler çok işimize yarayacak.Teşekkürler...

hakan sancaktar

Daimi Üye
Tepki
170
bence, zaman karşı bir yarış söz konusu değilse, yokuş aşağı inerken ve virajlarda temkinli olmak ve yavaş inmek en iyisi..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)
sadece motosiklet ve bisiklet ile değil otomobilde de durum aynı olsa gerek.

iskender şerit

Forum Bağımlısı
Tepki
464
Bisiklet
Bianchi
Bisikletle virajı En güvenli, Yatırarak almaktır......

mcanb

Forum Bağımlısı
Tepki
917
burcak, motorcu bir arkadaşım da bunu söylemişti, bana da mantıksız gelmişti ama bana bunun ispatını gösteren hesapların falan olduğu bir kitap bile göstermişti. Bu olay motorlarda 40km/h hızın üzerinde falan olmaya başlıyor, düşük hızlarda işe yarayan birşey değil, kısa deneme fırsatım olmuştu gerçekten de ters tarafa doğru hafif zorlamak gerekiyo. Bisiklette dendiği gibi ilk anda yapılan birşey ama zaten bisikletle karşılaştırmak çok doğru olmayabilir, kütle çok farklı ve hız daha düşük.

Bir de şey, motorlarda ters tarafa çevirme çok küçük bir açıyla, genelde tekerlek sanki düzmüş gibi görünüyor sanırım yapılırken.

Tam emin değilim ama bir nedeni motor yatık olduğu için yatmış olan tekerleklerin jiroskopik etki yüzünden içeri doğru kuvvet oluşturması da olabilir. Bu işler çok karışık işler :)

Güvenç Terzierol

Forum Bağımlısı
Tepki
251
Bisiklet
Salcano
ben birşey sormak istiyorum...

bu countersteering i uygularken bende kimi zaman önden kayma yaşıyorum...
yani ya hızımın gereğinden daha fazla olması yada lastiklerimin yeri tutmaması diye düşündüm...

ayrıca şuda var insanlar daha doğrusu bisiklete binen ve bu konuda kendini geliştirmiş kişiler bu olayı zaten uyguluyor...
ben kendimde onu fark ettim..
kimi dönüşlerde daha keskin ve daha dar dönüşlerde özellikle bunu çok uyguluyoruz...
vücut ağırlğığını viraj içine vermek için gidonu çok ufak bir açıyla viraj dışına kırıp sonra tekrar eski doğrusal pozisyonuna geri getiriyoruz...
daha doğrusu yolda takip ettiğimiz çizgiye doğrultuyoruz tekrardan...

ayrıca bu işi dün yeni yol lastiklerimle denedim ve etkili ve bir o kadarda hızlı döndüm ancak aynı şeyi arazi lastiklerimle yapamıyorum...

• Beğen
Tepkiler: cenk yılkan
Tepki
4
@Süleyman Uzunköprü

kardeş,belki benim mesajı görmemişsindir diye,sana özel bir daha atıyorum,aslında tekniği biliyorsunuz,ama bilinçli değilsiniz,bilinçli uygulayınca gereksiz fren veya aşırı hıza bağlı kazalar en aza iniyor,zaten hız 30 km nin üstünde ise bu kural geçerli,başka türlü dönemezsiniz.işin püf noktası başı dik pozisyonda tutup viraj tarafına boyundan rotasyon(yani çeneyi viraja doğru uzatırken başı dik tutmak,vücud ve bisiklet blok halde yatar ama baş dik kalır..işte ayrıntılar,öğrenmek isteyenlerle paylaşırsan sevinirim..

evet arkadaşlar,eski bi motorcu olarak son derece önemli bir konuyu tartıştığınızı farkettim.aslında hız 30 km nin üstünde ise tek yapılacak budur,yani kontra basmak denilen durum,başka dönüş çaresi yoktur,sadece boş yolda hızlı giderken biraz antrenman gerekir,ya da o viraja hızlı girmenin zevkini hiç alamıyacaksınız demektir,bunu basitçe anlamak için tatlı bir meyilde pedal basıp hızlanın,(geniş bir yol olsun) hafifçe sağa veye sola çevirin,derhal diğer yöne yatıp o tarafa yaklaştığınızı görürsünüz,bu motosikletçilerin vazgeçilmez viraj tekniği olduğu için pro yarışçılar hep triceps adalesini güçlendiren egzersizler yaparlar (kolu ileriye ittirme hareketi) yani sağa dönmek için ters hareket olarak sağa basarsınız..başka teknik yoktur ve başka çare de yoktur,hatta hızlı giderken viraja girmeden önce hızı kesmediyseniz başka kurtuluşunuz yoktur.arkadaşlarım konuya değindiler ama anlatılmayan eksiklere deeğinmek istiyorum..1.başın pozisyonu..evet döneceğiniz yöne bisikletin üstünde doğal olarak siz de yattınız,sonra küüt.panikleyip yanlış bir hareket daha doğrusu ani yapılan herhangibir hareket(fren,gidona yapılan sert müdahale vs.)tüm stabiliteyi bozar,sonuç kaçınılmaz olarak düşmektir..insanoğlunun nörolojik algılama sistemi gereği başın dik pozisyonda kalması gerekir,burası püf noktasıdır,yapamıyorum diyenlerin tek eksiği de budur.yani vücut ve bisiklet yatar ama siz başınızı dik tutun(boynunuzu döndüğünüz tarafa uzatın ve sanki çenenizde bir göz var da virajın görülebilen son noktasına bakıyomuş gibi başınızı hafifçe viraj tarafına çevirin)işte şimdiye kadar yapamadığınız şeyin size zafer duygusunu tattırdığı an..2.aman sakın vücudunuzu döndüğünüz tarafa yatırmayın,bisikletle birlikte blok halde yatsın yani bisikletle vücudunuzun arasında bir açı oluşmasın..ve 3. olarak viraja göre hızınız çoksa girmeden önce hızınızı azaltın,dönüş başlayınca frene basmayın,çünki dengeli yatış,ağırlığın arka tekerde olduğu yatıştır,frene basınca ağırlık merkezi ön lastiğe kayar,bu durumda düşüş çok hızlı olur,birden kütlersiniz,biz motorcular viraja girmeden önce yavaşlar,yatış başlayınca hafifçe gaz veririz ki ağırlık arka tekerde olsun.gerçi bisiklette yatınca pedalı çeviremeyiz ama en azından frene de basmamalıdır,demek ki viraja girmeden önceki hız ayarı da hayati öneme haizdir.fotodaki motorcu; başının pozisyonuna bakarsanız,çenesini viraja uzatmış ve başını dik tutmaya çalışıyor,bu normal bir viraj yatışı.(muratın dediği gibi patinaj veya kaza anı değil.)motorda merkezkaç kuvvetiyle başa çıkmak için o tarafa yatarak ağırlık merkezi içerde ve aşağıda bırakılır.bisiklette sağa sola yatmayın,250 kiloluk aygır değil neticede ve hızı hiç bir zaman moto gibi merkezkaç oluşturmaz..düz giderkenki gibi blok halde yatın.konu benim özel ilgim dahilindedir,motorumu yan kapak değecek kadar yatırmış olmanın tecrübesi ile söyleyebilirim ki,bu 3 nokta şimdilik size yeter..ve bisikletlerimle de denedim.eğer iyi yapabilirseniz yarışlarda çok zaman kazandırır,zevklidir de.son olarak bir çok motor kazasının nedeni driver sendromudur,yani araba sollamak için çıkarlar,karşıdan gelen olduğunu görünce panik halde gidonu araba direksiyonu gibi sağa çevirirler,motor sola yatar(ve yattığı tarafa gider)...(Allah korusun...) ha bi de biz iyi motorcu geçinenlerin lastiklerinin yanaklarına bakarak not veririz(yatma derecesi izden bellidir)gerisi düz yolda basar ama virajda yusuf devreye girer..diğer konulara gürsel değinmişti,yolun sağ ve solunu birer çizgi gibi düşünüp bunların kesiştiği nokta apex(tepe) yani virajın en keskin olduğu nokta,burası da viraja girmeden önce hız ayarı bakımından pratik öneme haiz konuydu felan,daha fazla bahsedersem bisikletçilerin motor zevkini başlatıp sayısal kayba uğramamızdan korkuyorum...,zaten gerisi gaz verme ile ilgili teknikler ve bizi şu anda ilgilendirmiyor..tecrübelerinizi bekliyorum,bol yatışlı seyirler..bisikletten vazgeçmeyin dr.cenk

@gvenc

hocam bence lastiklerle ilgili sorun.yan yatınca düz yanak mı temas ediyor,yoksa yandan taşmış yumuşak ve iri dişler mi?dururken elinle yatırıp bi baksana.(yoksa yumuşak arazide yatımayı denemiyosun diil mi?)

arkadaşlar,kabaca gürselin derin anlatımına kafa pozisyonuyla ilgili eklentiyi yaptım ama iki sorun devam ediyor,sağa yatıyorum,sola olmuyor diyen arkadaşlar anlattığım kafa pozisyonuna dikkat etsinler,ne tarafa dönüyorlarsa o tarafa..ikinci sorun ise bu teknik sadece yolda ve tutuş varken uygulanır,çamurda,toprak zeminde 30 km üstünde yatan ancak yerden kalkar.kaydırma teknikleri ayrı bir konu..zaten düşme nedeni de yanaklarda yatmış halde giderken ön ve arka lastiklerin ani çevirme ile ya da ön frene yüklenme ile farklı hızlarda dönmesi ve tutuşun kaybolması..(birden düzeltme ile ön lastik geniş çapına çıkar ve arka lastik aynı hızda dönemeyince tutuşu bozulur,spin atarak düşülür,ya da ön frene yüklenme ile ön tarafın yanakta kayması ki çok hızlı düşülür,genelde böyle düşenlerin ne olduğunu anlayıpta kontrol etmek gibi bir şansları olmaz.asfaltta ve hızlı yapılan dönüşlerdir,fren veya kaydırma tekniği uygulanmaz,yol tutuş bozulmamalıdır..aslında motosiklette ani durumlarda(yolun sağına -soluna kaçmak) manevra da kontra basmakla yapılır,çünki iki teker üstünde ve 30 km nin üstünde başka seçenek yoktur.bu bir fizik kuralıdır.kazasız yatışlar dilerim..

MehmetÇulha

Aktif Üye
Tepki
14
yani bu araba yarışlarından olan drifteki mantık sola kaymaya başladığında direksiyonu sağa çevriyorsun fakat bu orantılı olucak yani böle bişi :D

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Motordan yola cikilarak yapilan cogu aciklama bisiklet, ozellikle dag bisikleti icin dogru olmayabiliyor. Unutmayalim ki dag bisikleti maksimum 20 kg'yi gecmezken motorsikletler surucuden bile agir olabiliyor, bu durumda degisik teknikler gerekiyor. Ayrica asfalt zeminle toprak zemindeki yol tutus tamamen farkli degerlendirilmeli.

Benim su ana kadar yabanci dag bisikleti dergilerinde okudugum ve uyguladigim birkac sey var:

- Virajda bisikleti vucuttan daha fazla yatirmak. Bu motorsiklette yapilmaz saniyorum, ama dag bisikletinde lastigin yanlarindaki viraj dislerinin tutusunu artirmak icin gereklidir. Az disli xc lastiklerinde gereksizdir.

- Donus oncesi agirligi hafiften one vererek on lastigin viraja daha kolay girmesini saglamak ve onden kaymayi onlemek

- Full suspension bisikletler icin daha gecerli olan "pumping" teknigi. Bunun esasi istediginiz bolgeye yaklasirken el ve ayaklarinizla bisikleti iyice yere dogru iterek suspansiyonu olabildigince sikistirarak lastiklerin tutunmasini artirmak. "pump"lariniz ne kadar kuvvetliyse o kadar fazla yanal tutus saglayabilirsiniz. Bu da motorsikletlerde gecersizdir cunku sizin uygulayacaginiz kuvvet motorun agirligina gore ihmal edilebilir.

Ahmet Turan BABACAN

Daimi Üye
Tepki
245
Bisiklet
Colnago
Gürsel Abi,
Hatırlarsan bu tekniği GPA2 de anlatmıştın ve Balıkaşırandan beraber inmiştitik ve virajlarda arkanda bu tekniği denedim. Yani kapmaya başladım. Şu ansa müptelası oldum. 60-65 km süratlerle çok rahat viraj dönüyorum ve adrenalin kulaklarımdan fışkırıyor.

Merak ettiğim bu tekniği denerken düşen var mı? fazla yatıp lastiğini kaydıran veya herhangi bir engele çarpıp yattığı yönün tam tersi istikamete fırlayan vs.
Ne olursa düşerim diye merak ediyorum? Tecrübeli arkadaşlar varsa tecrübelerini paylaşmalarını beklerim..

İyi günler..

KinqFriends

Aktif Üye
Tepki
37
evet çok doğru söylüyorsun gürsel abi bende hep aynı hareketle dönüyorum hem bisikleti daha eylenceli yapıyor hemde güvenli bir dönüş veya viraj sergiliyor fakat o motosikletli fotoğrafta adam çok fazla yatmış bisikletlerde lütfen yatmayın bisiklet ile birlikte hareket edin.saygılar

Raven_35

Forum Bağımlısı
Tepki
1.898
Kontra tekniğinin amacı iki tekerli bir aracı yatırabilmektir.Gidonu yatılacak tarafın tersine çevirmeden iki tekerli bir aracı yatıramazsınız.Hızınız ne olursa olsun hızlı bir şekilde yatmanın tek yolu.Mantık şu:

Sağa döneceksiniz mesala.Düz gidiyorsunuz ve gidonu sola kırdınız bisiklet sola gidecektir ve merkezcil kuvvetten(merkezkaç) dolayı sağa doğru gitme eğilimi olacaktır.Aynı 4 tekerli bir araçta sola dönerken sağa gitme eğilimi ya da sola dönen arabanın sağa yatması(yuvarlanması) ile aynı olaydır.Sola gittiniz dolayısıyla bisiklet kendi ve sürücü ağırlığının merkezkaç kuvvetinden dolayı sağa yattı.Olay bu kadar basit.

Viraj alma tekniği zemine,bisiklete göre değişiklik gösterir.Viraja yatma açısı lastiğin kalınlığı ile bağlantılı değildir.Lastik kalınlığı dengeyi artırır ve sadece beynimize düşen işi azaltır.Viraj tekniği hakkında biraz değineceğim ilerleyen zamanlarda.

• Beğen
Tepkiler: d.berkay

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Bilgilendirme için tşk ler ama ben yinede viraja en az hızla girmeyi tercih ederim 75 km degil yani:))