Vidalı rublenin öğütücuye dönüşmesi

ms92

Aktif Üye
Tepki
20
merhaba arkadaşlar
Emektar Shimano 6lı vidalı rublemi bugün söktüğümde içinden çörekotu,tuz,kahve vb öğütürken el değirmeninden çıkan sesin bi tık altı çıkıyor ne yapma sökmek gerekiyorsa nasıl sökmek gerekir var mıdır pratik bir yolu

Scudo

Haluk Eke

Daimi Üye
Tepki
1.300
İsim
Haluk Eke
Başlangıç
1956—57
Bisiklet
Specialized
Eğer ruble serbest dönüş hareketini de yapamıyorsa içindeki ters dişlerde bir sorun olabilir veya uzak olasıklıkla da olsa içine toz vs. girmişi olabilir. Ben olsam, o şekilde kullanamayacağıma göre, bozma riskini göze alıp sökerdim. Küçük dişli tarafında bir muhafaza kapağı vardır. Bu kapağı açmak için halkanın üstündeki karşılıklı iki girintiye bastırıp halkayı çevirebilmeniz gerekir. İşin ilk zor tarafı bu, belki kendiniz bir aparat yapacaksınız bunun için. Diğer dikkat edilecek nokta d,a açtığınızda boşalacak yaylarla birlikte ufak ters dişleri yeniden yerine takmak zorunda olacağınız. Eğer sabırlı bir insansanız eğlenceli bir uğraş olabilir, eğer içerde kırık vs. yoksa rubleyi tekrar iyi hale getirebilirsiniz. Çocukluğumuzda zaman zaman yapmışızdır bu işlemi. Ama tabi o zamankiler tekli ruble, daha doğrusu dişlilerdi. Eğer tüketim toplumunu ayakta tutmak gibi bir hassasiyetiniz varsa, atın yenisi alın, uğraşmaya değmez.:)
Kolay gelsin!

• Beğen
Tepkiler: ms92

ms92

Aktif Üye
Tepki
20
dediğiniz yerden sökmeyi başaramadım :)önce içeri pek kaçırmamaya çalışarak wd40 yardımıyla ufak tefet taş-toz kalıntılarını temizledim daha sonrarubleye iki taraftanda silahçıların kullandığı garip akışkan sonradan koyulaşan el kremi kıvamında bir gres sıktım çevire çevire yer çekiminin de etkisiyle yağın rublenin derinlere inmesini sağladım sesi şimdilik baya azalttı,
rubleyi atamıyorum çünkü nerden baksak 10 yıldır aynı mekanizma yürüyor tamamen birbirine yapışmış şekilde,ruble değişmesi demek zincir ve aynakol hatta aktarıcı makarası değişmesi demek 6lı sistemden adam akıllı kaset8-9 lu sisteme geçeyim dersen işin içine göbek,vites kollarıda giriyor bisikleti değiştir daha iyi:)