Vegan beslenme

Abdullah ozturk

Daimi Üye
Tepki
547
Bisiklet
Ghost
@mertznc
Balık konusunda ben de 3 ay öncesine kadar aynı soruyu kendime soruyordum :)
Farkındalığım şu oldu ; Balık da , inek de , koyun da , tavuk da acıyı hisseden (sinir sistemi var olan ) canlılar . Yaşama içgüdüsü ile doğup, ölümden kaçmaya çalışıyorlar.Ölmemeye ve yaşamaya çalışıyorlar ...
Tıpkı bizim gibi acıyı hisseden, ölümden kaçmak isteyen canlılar ile beslenmek rahatsız etmeye başladı bu sıralar .. henüz vegan değilim ama düşüncelerim bu şekilde ;)

@Pureal
Müthiş bilgiler , çok teşekkür ederim.

Scudo

ASAP Rocky

Aktif Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
@Ilter Elmas olimpiyatlara katılan bir çok sporcuda vegan ancak vegan beslenme ve spor aynı anda olması normal bir beslenmeden çok daha pahalıya gelecektir ve ciddi bir disiplinde gerekli bunuda unutmamak lazım

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.169
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu konu sayesinde 2 ay kadar vegan oldum sonra bıraktım.Trend gibi bir şey olup insanların kendilerini gruplara ayırdığını görmek; birisi süt tüketir et yemez, birisi yumurta yer, balık yemez, ve yine kendilerine cisim cisim isimler verdiklerini görmek zaten soğutmuştu beni olaydan.İşine geleni tüketiyorlardı bir nevi.Bazıları için 'vegan olmak' kalabalık bir yerde 'bakın ben özelim, siz hayvansal ürün tüketiyorsunuz, hayvanlar sizin yüzünüzden ölüyor, iğrençsiniz' deme hakkı da veriyordu sanırım.Kendilerini özel hissediyorlardı.Ancak yine de en başta mutluydum çok.Tekrar ancak, mutlu olmuş olsam da sonrasında istediğim hiçbir şeyi yiyemediğimi gördükçe mutsuz olmaya başladım.Sonrasında da şurada yaşayacağım muthemelen 60 - 70 sene var, ne diye kendime bu işkenceyi edeyim dedim.Kısacası tekrar başladım süt, yoğurt ve inek, keçi peyniri tüketmeye. (Bu arada soya peyniri kadar iğrenç bir şey tatmadım.) Ancak! Madem hayvan katliamına ben de sebep oluyorum, en azından zararı azaltayım dedim.Hamburger, sucuk, nugget, salam gibi şeyleri tamamen çıkardım beslenmemden.Hamburger için kendime ayda 2 tane izni verdim aynen ayda 1 tane Red Bull izni verdiğim gibi.Bunların yanında ben vegan olsam bile bir nevi kaçınılmaz oluyordu benim için hayvansal yemekler.Annem, babam tüketiyor hayvanlar ürünler.Onlar evde yemek yerken ben sürekli farklı şeyler yemekle uğraşıyordum.Bıktırmaya başlamıştı yani bu durum hemen.Neyse kısacası: Hayvanlar için iyi bir şey yapmak beni her ne kadar mutlu etmiş olsa da, 2 ay boyunca kendime sadece sıkıntı verdim.16 TL olan 1 litre'lik soya sütü, 100 gram'ı 5 TL olan soya peyniri gibi ürünler zaten öğrenci harçlığımı katletti.Vegan olmak zor geldi bana.Denedim, hiçbir şekilde 'vegan' olacağımı bir daha da sanmıyorum.Konsept çok güzel olsa da ben uygulayamadım.Sonrasında Donald Trump gibi: Sounds good, doesn't work deyip bıraktım.Sizleri tebrik ederim.Azminiz nadir cinsten, herkeste yok.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
Veganlar azimli olup da yemek istedikleri şeyleri yememeye çalışsalar zaten bssaramazlardi.

İyi niyetiniz ve düşünceli tavrıniz için teşekkürler...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben de vegan olmak istiyorum, gerçekten. O tavuk üretim merkezlerini, o daha yumurtadan yeni çıkan horozların katledişini gördükçe çıldırıyor insan. Hayvanları çok severim, hiçbirini ayırt etmem. Ancak bu vegan beslenme gerçekten çok mu pahalı, yoksa bana mı öyle geliyor?
Bir ürünün normali x liraysa, vegan diye satılanı 3x lira oluyor.
Pazardan haftalık alacağım sebze, meyve geliyor sadece aklıma. Onlar da spor sırasında yeterli olacak mıdır?
Desem ki whey gibi ürünlerin vegan takviyesinden alsam, onda da aynı tipte bir üreticiye para kazandırmış olmayacak mıyım?
Baklagil zaten yiyemiyorum iki lokmadan fazla, mideme dokunuyor.
Hazır gıdaların içerisinde hayvansal ürünler bulunuyor, en basitinden yumurta mevcut.
Can sıkıcı bir durum, endüstri resmen canlıların ölümü üzerine kurulmuş.

Bazı insanlar veganlara "aslan da et yiyor, kaplan da. İnsan da hem etçil hem otçul" gibi aptalca söylemlerde bulunuyorlar.
Bre dangalak, aslan mezbaha kurupta, hayvanları öldürüp, buzlukta mı saklıyor? Yiyeceği kadarını yiyor, sonra avlanmayı kesiyor.

Owlknife

Forum Bağımlısı
Tepki
380
İsim
Samet Elmacı
Bisiklet
b'Twin
madem veganlar oruç tutar gibi değil, içtenlikle canları çekmeyerek etten uzak duruyor, neden vegan köftesi var :D

• Beğen
Tepkiler: Malik altuntaş

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Owlknife
Ne alaka?
Köfte ile etin bir bağlantısını kuramadım?
İçli köfte misal etli mi yiyorsun? Yahut Bulgur köftesinin etle ne alakası var?
Canın et çekince bulgur köftesi yemek gibi bir şey bu.
Veganlar yiyemediklerinden değil, yemek istemediklerinden yemiyorlar. Bir canlıyı öldürüp, ondan beslenmek istemiyorlar arkadaşım, sen çok yanlış anlamışsın.

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
Vegan olur muyum bilmem ama yukarıda söylenen gibi fabrikalaşmış et üretimini düşündükçe kendimi kötü hissediyorum.En azından bu tarz ürünlerin tüketimini azaltmak lazım kannımca

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
@Ahmet Bilge Kaan AKIN
Şu tavuk konusunu benim aklım gerçekten de almıyor. Bahçemizde beslediğimiz tavuklar civciv çıkardılar. Şu anda en az 3 aylık bunlar. Tam ne zaman yumurtadan çıktıklarını hatırlamıyorum ancak net olarak biliyorum ki 3 aydan büyükler. Fena beslediğimiz söylenemez. Buna rağmen henüz marketlerde satılan piliç boyutlarının yarısı kadar ancak varlar. 41 günde büyüyüp kocaman hale gelen tavukları aklım almıyor.

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
Bu arada bilgi sahibi insanlara sormak isterim.Veganlığın ortaya çıkış nedeni tam olarak nedir?
Hayvan ve hayvan ürünlerinin üretimini bi nevi protesto mu?
Yoksa veganlık insanların yaratılış olarak hayvansal ürünler tüketmemesini mi savunuyor?
Ya da her ikisi birden mi?

Cahilliğimi mazur görün konuya pek hakim değilim :)

iksis

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
ihsan
Bisiklet
Canyon
Akıllı olun herşey insanlar için. Vegetarian beslenme diye birşey olmaz, olamaz. İnsan metabolizmasına aykırı, bitkisel proteinler idame etme şansınız yok.

Zaten gerçek Vejetaryan diye birşey yoktur. Olanlar da protein eksikliğinden dolayı tahtalı köye gider.

Hçbir şekilde hayvansal ürün tüketmeyeceksiniz gerçek bir veg olmak istiyorsanız ki oda mümkün değil. Ama ben et yemiycem, gibi bit veg tipi varsa bu havadan ibaret.

Et'in yanında; SÜT VE SÜT MAMÜLLERİ, YUMURTA, JEL, DAHA NE BİLEYİM o kadar çok şeyin içine hayvansal kökenli gıdalar katılıyor ki heleki şu dönemde gerçek bir veg olmanız mümkün değil. Ancak etrafına hava atan cahil veg lerden olabilirsiniz.

Klişe bir laf:

Tilki ne yer ? Et, İnek ne yer OT
Tİlki bu yüzden zekidir gibi ama bakın AB ülkelerinde kişi başına düşen Kırmızı et tüketimi herşeyin üzerinde.
Kırmızı et restauranlarda AB de daha ucuz ülkemize nazaran. Neden? Çünki adamlar kırmızı etin kıymetini biliyorlar ve özellikle genç nüfusu et ile besliyorlar.

Takılmayın böyle gereksiz modalara, bunlar bir soğuk savaş ürünü kanmayalım, kandırılmayalım.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@I am the Uptown R.
Bu malesef yaşla alakalı değil dostum. Yetişme şekli , ailenin canlılara bakışı ve kendini yetiştirmekle ilgili.
Bak iki tür insanı anlatayım size. Ben sürekli veterinerime gidiyorum bi şey çıkıyor illaki. Orada türlü türlü insanı görüyorum. Altında 300 milyarlık arabasıyla, 2 bin liralık cins köpek alıp, en ucuz mama hangisi diye soran mı dersin, her gördüğü kediye köpeğe bu kaç para diye soran mı dersin, bir de cebinde beş kuruş parası olmayan ancak sokaktaki hayvana yardım etmeye çalışan gariban mı dersin.

Bir gün çocuğun biri yaralı köpeğini getirdi, sanırım araba çarpmıştı. Çocuk dediğim 16 17 yaşlarında. Veteriner baktı, kurtulamayacağını söyledi. Çocuk hiç oralı olmadan "uyutak gitsin o zaman, hemen yapabiliyo muyuz acelem var" demez mi.. Tepemin tası attı "sen nasıl insansın, bir can gidecek, nasıl bu kadar umursamaz olabiliyorsun" diyerek azarladım çocuğu.

Başka bir gün de küçük bir kız elinde hasta bi kediyi kutuya koyup koşa koşa içeri girdi. "Lütfen çok hasta bakar mısın teyze?" diye sordu. Hemen tedavisini başlattı veterinerim, çok iyi bir insandır kendisi de, 3 kuruş beklentisi olmadan, yardım etmek amaçlı kaç can kurtardı saymadım.

Yani vicdan olacak insanda önce, bu vicdan da yaşla gelişmiyor ya da öğrenilmiyor.

@07yusuf

Hocam benim bildiğim yemlerinin içerisine tavuk eti karıştırıyorlar. Tüm canlılar kendi türünü tükettiklerinde, güçlendiklerini biliyorum. Ne ihtiyacı varsa almasıyla alakalı sanırım?
Bir de gecesi gündüzü yok hayvanların, yanlışsam düzeltin günde 3 defa gece gündüz yaşadıklarını okumuştum.
İneklerin hali de az perişan değil. Süt döngüsündeler sürekli, canlılar yaşamıyor resmen 24 saatlik işçi.
Daha nice şeyler var. İnsan kendinden utanıyor. Dünya nüfusu 100 milyondan fazla olmamalıydı.

iksis

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
ihsan
Bisiklet
Canyon
@Ahmet Bilge Kaan AKIN

Ağzım açık okudum :D Gerçektenmi? İnekler 24 saatlik işçi ha? Hayvanlar kendi türünü yiyince dahamı güçlü oluyor :D

Bir veteriner Hekimi olarak sizi sadece kınıyor ve internet ortamını yalan yanlış bilgiler ile doldurduğunuz içinde azıcık kızıyorum. Lütfen
Lütfen
Lütfen ....

• Beğen
Tepkiler: Denizcagan

ASAP Rocky

Aktif Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
@Ahmet Bilge Kaan AKIN dediğiniz gibi vegan beslenme pahalı çünkü vücut ihtiyacını karşılamak etle vb çok daha kolay. Hele sporcular için dahada zor çünkü almaları gereken miktarlarda artıyor, dediğiniz gibi toz ile takviye yapılabilir ordada bir tüccara kazandırıyorsunuz ama en azından onun için hayvanlar öldürülmüyor öyle düşünmek lazım. Baklagil yiyememeniz üzücü örneğin barbunya 100gramında 25gr protein 50-60gr karbonhidrat bulunan bir besin

iksis

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
ihsan
Bisiklet
Canyon
@ASAP Rocky Bitkisel protein hayvansal protein'in yerini tutmaz arkadaşlar etmeyin tutmayın. Kandırılmayın....

• Beğen
Tepkiler: Hevesli

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@iksis
Ye, tuvalet, süt ver, kapalı alana tıkıl, ye, tuvalet, süt ver, kapalı alana tıkıl.
Veteriner hekimsiniz ve canlının doğan yavrusunun emmesi gereken sütten kesilip, sizin sofranıza gelmesini normal mi karşılıyorsunuz?
Petshop çalışanı olsaydınız keşke size daha iyi giderdi :D

@ASAP Rocky
Hocam malesef etteki gibi alamıyor vücut o proteinleri, sadece bir kısmını alabiliyoruz. Ettekinin hepsini alabiliyoruz. Karbonhidrat önemli ama yiyemiyorum tatlarına bayılmama rağmen işkence benim için :D

iksis

Aktif Üye
Tepki
155
İsim
ihsan
Bisiklet
Canyon
Merak etmeyin arkadaşım Tuvalet ile yattıkları ortam aynı. Süt de yemekten önce genelde :D Sıralama da hatalı.

O hayvanlar emin olunuz ki süt vermeyenlerden daha fazla mutlular. Hatta süt vermeye kendileri gidip sıra bekliyor çoğu zaman. Doğan yavrusunu da yeteri kadar emziriyor zaten merak etmeyin.

Petshop da işlettim o zaman da farklı düşünmüyordum. Herşey insanlık için merak etmeyin, doğada ki çiçekler, arpa buğday başakları ve sapları, böcekler arılar fareler hepsi insan için merak etmeyin.

:D :D Biraz narsist bir yazı oldu ama kusura bakmayın :D:D

• Beğen
Tepkiler: Denizcagan

İbrahim A.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.011
Bisiklet
Specialized
Et, yumurta ve süt ürünlerini çok seven ve neredeyse her öğünde tüketen biriyim. Son zamanlarla yemeğini yediğim canlıların yaşamı aklıma daha çok takılır oldu. Doğal doğa süreci içinde yaşasak, avlasak ya da en azından beslediğimiz hayvanların hepsi doğada çobanlarla gezip doğal beslenip doğal üreyip nispeten makul öldürülse belki bu kadar rahatsız olmayacağım. Hayvanlara acımaktan ziyade insanlarla diğer canlılar arasındaki adaletsizlik midemin ağrımasına sebep oluyor.

• Beğen
Tepkiler: 07yusuf

ASAP Rocky

Aktif Üye
Tepki
54
Bisiklet
Carraro
@iksis kolay sindirildiği için çoğunu atıyoruz orası öyle zaten vegan beslenmenin pahalı olması bu sebepten değil mi? hayvansal gıdaları atıp geriye besleyici değeri olan şeylerin daha pahalı olması normal çünkü gıda sistemi hayvanlar üzerine kurulu. Türkiyede vegan beslenmek dahada zor dışarda acıksan yiyecek bir şey bulman imkansız sürekli yanında taşıman lazım onada her zaman vakit bulamayabilisin

• Beğen
Tepkiler: iksis