Vegan beslenme

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
@alcest Hakaret edilebileceğini de göstermiyor. Ülkedeki sıkıntı bu kimse kimseye saygı duymuyor. :( Bu şekilde hakaret ederek düşüncelerinizi açıklayamazsınız.

Scudo

alcest

Forum Demirbaşı
Tepki
516
İsim
Ahmet
Bisiklet
Canyon
@murat serbet
Kusura bakmayın ama benim bu işten bir çıkarım yok. Ben sömürülen hayvanların haklarını savunuyorum ve daha fazla sömürülmemeleri için elimden geldiğince çabalıyorum. Ben hakaret edip saygısızlık yapıyorsam siz hayvanları yiyerek, kullanarak ne yapmış oluyorsunuz peki?

4 sene öncesine kadar ben de önüne geleni yiyen bir insandım. Sizi kıran ben değil; suçluluk duygusu sanıyorum. Zira ben de bu duygunun sonucunda vegan olmuştum.

turin

Üye
Tepki
80
Bisiklet
Sedona
@murat serbet Bu örnek bile hayvan yememizi kanıtlar demişsin. Ne alaka şimdi. Ayrıca hayvanlar gıda değildir bunu da bilirsen iyi olur. Yaşayan canlıları öldürüp yemek yamyamlıktan farklı değildir. Işid ne yapıyor kendi aklınca kendinden olmayan herkesi dünya yüzeyinden temizlemek istiyor, sadece öldürdüğü insanları yemiyor vahşice eğitmiş oldukları köpeklere yediriyorlar. İnsanoğlu ne yapıyor, insan olmayan tüm canlıları öldürüp yiyor. Et yememeye dayanamıyorsunuz, etsiz bir dünya hayal edemiyorsunuz, basmakalaıp düşüncelerden sıyrılıp gerçekleri görmeye dayanamıyorsunuz sonra da bu nasıl zihniyet diyorsunuz. Tüm insanlar binlerce yıldır tükettiği için bizim de tüketmemiz gerekiyormuş oh ne ala. Başka gezegenler bulmaya çalışıyoruz yaşanabilir ama yamyamlık olduğu sürece siz ordaki hayvanları da yersiniz.

• Beğen
Tepkiler: samet akkaya

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
Ben şimdi veganların hepsiyle ilgili hakaret yada nefret içeren bir cümle kursam siz de bozulursunuz. Ben bu başlığa merak ettiğim için geldim ama sizin kendi düşünceleriniz savunma şekliniz beni rahatsız etti. Şimdi burada neden hayvansal gıda tüketmemeliyiz diye güzel güzel açıklamak varken et yiyen ışıdlıdır falan diyorsunuz. Bu şekilde mi hayvanları savunacaksınız? @alcest

@turin Ben siz diyorum siz sen demişsiniz. Daha yazdığımı anlamıyorsunuz. Tartışmaya gerek yok. Şikayet ettim mesajlarınızı. Başkalarına hakaret yada nefret söyleminde bulunmadan görüşlerinizi paylaşın.

gercek umurcan

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Umurcan E.
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
vegan terörü bitmiyordu

şaka bir yana gerçekten takdir edilesi bir çaba. ama sapla samanı karıştırmamak lazım. nasıl ki bisiklete bindiğimiz için (trafikte davarlık yapmayan) araç sürücülerine sövmüyorsak, vegan olduğumuz için vegan olmayanlara sövmek veya çeşitli yakıştırmalar yapmak saçma.

veganlığı düşünebileceğim tek artısı olan çevreye olan zararsızlığı konusunda da şöyle bir video paylaşayım.
mevzu et üretiminin zararlı oluşu değil, bu kadar nüfus için çok fazla üretim yapılması
gerçekten faydalı olmak istiyorsanız nüfus kontrolünü yaymayı deneyin

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Arkadaşlar başlıkta vegan beslenmeyi merak eden, uygulamak isteyen forumdaşlara bu işi bilenlerin yardım ve önerilerini bekliyoruz.
Gelip konuyu İŞİD'e bağladılar kendimi pıçaklayasım geldi :bsmagryr:

Yani bence de Allah insanı kebap yesin diye yaratmıştır ama bunu tartışırsak kan gövdeyi götürür (bkz işid muhabbeti :snzdglsn:)

moennig

Üye
Tepki
59
İsim
fgk
Bisiklet
Orbea
@murat serbet katılıyorum, malesef bir gerçeğin farkına varmış olan insanlar gerçeği başkalarına anlatırken tepkisel dolayısıyla karşı tarafı savunma mekanizmasının içerisinde kalacak şekilde davranabiliyorlar, burda seni suçlayamam.

Bu konuda hayvanlara yapılan kanlı zulümlerin görüntülerini paylaşmak yerine tatlı grafiklerle gerçekleri anlatmak arasında kalan bir veganlar arası tartışma da var.

Her yolun farklı kesime faydası vardır.

Ben daha önce et yiyen birisi olarak, empatik yaklaşıyorum.

Çoğu insan trde homofobiktir, birgün çok sevdiğin birinin homoseksüel olduğunu öğrenirsen önce inkar edersin, her yolu denersin, sonra bu sevgi senin bugüne kadar tüm öğrenmişliklerini yıkar ve aslında önemli olanın herkesin mutlu olduğu şekilde yaşaması gerektiğini, doğrularımızın ne kadar yanlış olduğunu görürsün.

Bu 1940 larda amerikalı zenci kardeşin de olabilir, 1800 lerde evkadını olmak istemeyen bir kadın kardeşin olabilir. Bu insanlar o dönemki toplum anlayışında, 2. Sınıf aşağı görülüyodu, o dönemki ırkçıları, kadın düşmanlarını yargılayamıyoruz, bugün de sistem animasyonlu peynir tavuk reklamlarıyla olayın caniliğini gizleyerek insanları bir sorun olnadığına ikna ediyor ama bir şeyler değişiyor yavaş yavaş. Siz de ne kadar erken binerseniz bu trene o kadar iyi.

@gercek umurcan

Dostum 100 yıl içinde nüfusun 7 kat artmış olması çözülmesi gereken bir meseledir, ne bileyim türkiyede tarım politikasının bağımsızlığını kaybetmesi gibi ama bunun için veganlık meselesini bırakıp ona yönelmemiz diye bir şey olabilir mi?

Sen de nüfus meselesine yoğunlaş ben de veganlık meselesine yoğunlaşayım, birbirine ne zararı var iki meselenin?

Burdaki tek zarar, senin bu iki mesele içinde kılını kıpırdatmaman ama insanlara ne yapacağıyla ilgili akıl vermen bence:)

turin

Üye
Tepki
80
Bisiklet
Sedona
@murat serbet
Tebrikler önceki mesajımı sildirmeyi başarmışsınız. (Çoğul konuşarak saygı duyulacak karşı tarafa madem öyle yapayım.) Silinen mesaj da işide hakaret ettiğim için silindi sanırım:)Ne güzel. Uzatmadan saygı cümlenize istinaden şunu söyleyeyim siz hayvanlara saygı duymuyorsanız kimseden saygı beklemeye hakkınız yok.

moennig

Üye
Tepki
59
İsim
fgk
Bisiklet
Orbea
@turin muhtemelen sen de hayatında et yemiş biri olarak böyle büyük benZetmeleri illa kullanacaksan kendi üzerinde kullansan daha iyi olur bence. Sen de eminim veganlık nedir ne değildir ananın karnından bilerek doğmadın, bu seni bunu bilmeyenlerden üstün kılmaz. Saygısızlık yapıp yapmadığını bilmeyen birine saygısız davranarak ona saygının ne olduğunu anlatamazsın.

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Hayvanları koruyalım onların hakları var tamam. Da şöyle bir gerçeklik ile karşı karşıyayız

Yediğimiz herhangi tür sebze veya meyve ne kadar doğal?

Suan dünyada en çok üretimi yapılan bitkiler mısır ve soya. Ama maalesef ki bunların tümü genetiği gereğinden fazla değiştirilmiş. ( diğer bitkiler masum sanmayın o elmalar o domatesler ve daha niceleri....) O kadar ki tohumunu alıyorsunuz, aynı markaya ait gübresini ve böcek ilacını alıncaya kadar adamakıllı mahsul alamıyorsunuz. Ve o araziye bu günden sonra o markaya ait tohumlar dışında başka bir tohum dikemiyorsunuz. (Bknz. dünya devi MONSANTO)

Bu kadar GDO sadece sizin vücudunuzu bozmak ile kalmıyor beraberinde toprağa ve kaynak sularına verdiği zarar da astronomik oranlarda.

Neyse. Zaten eğer insanlık bir gün kafayı duvara çarpıp biz ne yapıyoruz demedikçe bu gidişe 100 yıla dünya falan kalmayacak. Kendi kendimizin sonunu hazırlıyoruz hadi hayırlısı bakalım.

moennig

Üye
Tepki
59
İsim
fgk
Bisiklet
Orbea
@Işıklar Gazisi insanlığın değişmesini istiyorsak kendimizden başlamalıyız, sistemi eleştiriyorsak oy vermemiz gerektiği gibi.

Emin ol böyle böyle büyüyor bir şeyler.

Gdo ve tarım meselesi ayrı bir mevzu baya da büyük bi mesele, ama çözüm yine hayvansal beslenmek değil, dolayısıyla konuyla pek alakası yok

Pureal

Vegan Bisiklet
Tepki
284
İsim
Fatih
Bisiklet
Trek
@Işıklar Gazisi Doğallık konusunda haklısınız, ortada çok doğal bir ürün olmadığının tersini söylemek imkansız. Bu durumu da olabildiğince tersine çevirmek için ulusal tohum takas merkezi gibi oluşumlar aracılığıyla yiyeceğiniz ürünlerin en azından bir kısmını yetiştirerek fayda sağlayabilliriz hem kendimize hem havaya hem diğer insanlara hem de toprağa. Ama en önemli konu burada doğallık değil, bizlerden farklı sinir yapısına sahip olmayan (bizim gibi hisseden, bağ kuran, acı duyan, psikolojik bunalımlara girebilen, seven) canlıları sadece alışkanlık ve damak tadı nedeniyle tercih etmeye devam etmek. Ayrıca normalde 1kg bitki tüketerek ihtiyacımız olan maddeleri alabilecekken, hayvanları kullanarak 8-9 katı ürün kullanılmasına neden oluyoruz, bu nedenle o bahsettiğiniz monsanto benzeri firmalar mecburen gdo kullanarak ürünlerini üretiyorlar veya üretimlerinin miktarını arttırıyorlar. İncelemek isterseniz 1 kg etin masamıza gelmesi için gerekli olan su ve tahıl miktarını emin olun az önce anlatmak istediklerim daha somut hale gelecektir.

• Beğen
Tepkiler: alcest

murat serbet

Forum Demirbaşı
Tepki
1.449
Bisiklet
b'Twin
@turin Benim hayvanlara saygı duymadığımı nereden biliyorsunuz? Ayrıca burası bir forum ve buranın kuralları var. Dışarıda da kanunlar var. Herkesten saygı beklemeye hakkım var. Görüşlerimizi ve inançlarımızı başkalarına diretmeden onlara da saygı göstererek ifade etmeyi öğrenebilirsek o zaman çok daha güzel bir dünyamız olur. Ben size kırıcı olmayan bir örnek vereyim mesela. Daha dün arabaya binerken belki bisikletlileri eleştirmiş olabilirsiniz. Bugün bisiklet kullanıyorum diye arabalara düşman mı olacaksınız yoksa bisikletin ne kadar sağlıklı, ucuz ve çevreci bir araç olduğu konusunda ikna etmeye mi çalışacaksınız. :)
@gercek umurcan Aynı örneği vermişsiniz ben yazarken. Kusura bakmayın görmedim :)

• Beğen
Tepkiler: Ehlikeyif

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
konu baya uzun ama 3 ve 4. sayfalarda gördüğüm kadarıyla @alcest ve @moennig olayı sakince anlatmışlar, ve çok doğru yerlerinden çok haklı bi şekilde savunmuşlar. Ne dediklerine kulak vermek lazım, ben et yiyorum, ama kesinlikle etobur değilim oldukça az tüketiyorum. Benim baktığım noktadan canlı yemek ve yememek var, yani herhangi bir mantar, pırasa ya da tavuğu birbirinden üstün görmüyorum, ama... Gerçeklikte olan şekline baktığınızda endüstriyel hayvancılığın kabul edilebilir tarafı yok, köyde hayvanını seven besleyen ve doğal yollarla (suni dölleme, tamamen kapalı bi alanda tutma, ve yavrularına süt vermememe vs.) sütünden yününden yararlanıp yaşlandığında kesip yemesiyle, ya da zaruri ihtiyacın olarak avladığın hayvanla endüstriyel üretim arasında çok büyük fark var. İnekler sütaş reklamlarındaki kadar mutlu olmayabilirler...
Gerçekten çok düzgün ve haklı bi şekilde konuyu anlatan insanlar var, bence "tipik vegan" yaftası yapıştırmadan ve ilgili görselleri paylaşmadan önce, dediklerine kulak verip katılmadığımız, mantıksız bulduğumuz noktaları sorabiliriz.
Zaten tamamen organik beslenecek kadar durumunuz yerinde değilse hayvansal gıda tüketmek insan içinde zararlı, tavuk sandığınız şey tavuk değil, fazla yumurta almak için kapalı alanda sanal gün uzunluklarında (1 gün = 8 saat) yumurtlatıyorlar, balıktaki ve tavuktaki antibiyotiklerde vücudumuza geçiyor ama balık ve tavuğun bulundukları ortamda hayatta kalabilmek için tonlarca antibiyotiğe ihtiyacı var.
İsterseniz et yemekten vazgeçmeyin, ama bunun ne demek olduğunun farkında olarak yapın bunu denmek istenmiş. Eski, japon savaş yolunda "karşındakini öldürmeye karar verdiğinde bundan emin ol, kararlı bi şekilde en can alıcı hamleyi yaparak acıyı kısa tut ve bunu karşındakinin gözlerinin içine bakarak yap" (ki hissettiklerine ortak olasın) der, yani bizim normalde öldüremeyeceğimiz bi hayvanı birisi bizim için kesip servis ederse biz masum mu oluyoruz ? Bence çogu insan tavşan öldürmektense kurufasulye ıslamayı yeğ tutar.
Tamamen vegan beslenerek ihtiyacım olan besini hesaplayıp alacak kadar düzenli yaşamıyorum, dışarıda sebze yemeği bulmak zaten baya zor, evet arada kahvaltılık ürünlerde oldukça hayvansal gıda tüketiyorum ama en azından paketli paketli market markaları yerine doğal ve küçük üreticilerden almaya çalışıyorum. ya da şansınız varsa yakınlardaki köy pazarlarına gidebilirsiniz, sütü de hayatımdan çıkardım, lezzet için kahve ve içeceklere koyuyorum ama artık yetişkinler için yararlı olup olmadığından emin değilim. o yüzden evde bulundurmuyorum ya da sek olarak tüketmiyorum .
Artık bu tüketimi durdurmak mümkün değil ama en azından azaltabilir ya da üreticilerin daha insani davranması için çaba gösterebiliriz, o da olmazsa yediğimiz içtiğimiz nerden geliyor araştıralım bilelim, reklamlara güvenmeyelim.

Suni dölleme ve direk olarak mideden beslenme için açılan delikler.
inek_tohumlama.jpg
ineklerin-karinlarina-acilan-delik-7850706_3707_m.jpg

@Pureal
Ben etin zor sindirilebilir olduğuna söyleselerde pek inanmamıştım, ancak ağır bi hastalık ve 2 haftadan uzun sürdüğünde bütün rezervleriniz bittiğinde yiyebileceğiniz besin oldukça azalıyor, çok hastayken et yemek imkansız, ancak düzelme etkileri başladıktan sonra yiyebilir hale geliyorsunuz.

turin

Üye
Tepki
80
Bisiklet
Sedona
@moennig Kimseden üstün olduğumu ima etmiyorum, böyle bir amacım da olmaz zaten. Biraz sinirlenmiş olabilirim ancak o benzetmeyi yaptım çünkü hatalı olduğunu düşünmüyorum keza benim et yememeyi seçmemde bir arkadaşımla buna benzer bir diyalog kurmamıza dayanır. @murat serbet Evet söyleminizde haklısınız her gün dünyaya çok farklı dünkünden tamamen zıt bir şekilde bakabiliyoruz çünkü öğreniyoruz.Konu dağılmasın diye başka bir şey yazmayacağım. Son olarak sinirlendim çünkü üzülüyorum.

• Beğen
Tepkiler: moennig

moennig

Üye
Tepki
59
İsim
fgk
Bisiklet
Orbea
Arkadaşlar farkındalığı artmış, eti azalttığını söyleyen olayı bilse de beslenme konusunda ne yapacağını bilmediği için geri duran arkadaşlara sesleniyorum.

Benim katı veganların aksine eti azaltmanın ya da vejeteryan olmanın bile iyi bir şey oldupunu herkesin vegan olmasına gerek olmadığını düşünmem şu fikre dayanıyor.

önemli olan kişinin içinde bulunduğu şartlarda beslenmede süreklilik sağlayabilmesidir.

Yani elinden sevdiği tüm yiyecekleri peyniri yunurtayı aniden kesmenizi bekleyemeyiz, önemli olan bulunduğun şartlarda yapabileceğinin en iyisini yapman. Çünkü bazı arkadaşlar bilgisizlikten 3 ay salatayla beslenip hastalanıyor, ve bu fikirden tamamen uzaklaşıp kendini kebabçıya atıyor.

Bi arkadaşım vejeteryan ama sosyal ortamlarda nadiren de et suyundan yapılmış ikramları çevirmez, içinden gelen bir şeyi engellese belki et yemeye başlıcak bu daha kötü.

Ama bu bir ilerlemedir, yvaş yavaş öğrendikçe uzaklaşırsınız.

Şimdi ne yieceğini bilmeyen arkdaşlara bir kere iskndinavyad yşmdığımızı hatırltnak isterim, etli yemeklerin her türlüsünü bulgurla ikame etmiş bir anadolu mutfağımız, rakı mezelerinin vazgeçilmezi geniş bir zeytinyağlı yelpazemiz var. Çig köftemiz bile etsiz.

Ulan milli yeneğimiz kurufasulye pilav be! Ben kebabçıya girsek bile gavurdağı sqlatası çorba pide ek eğiyle çıkabiliyorum işin içinden bu vejeteryansanı daha bile kolay kaşarlı pideyi basın geçin! Et yerine ne tüketibilirseniz kardır.Dışarıda alternatifiniz olmadığını söylemeyin, neroda da starbucks da da soyalı badem sütlü kahve seçenekleri var. Et yiyen insan bile olsanız en azından şu işe yaramayan faydasız inek sütü yerine siparişlerinizi bitkisel sütle verirseniz, farkındalık artıcaktır.

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
normal olmayan beslenme biçimi.

Pureal

Vegan Bisiklet
Tepki
284
İsim
Fatih
Bisiklet
Trek
@Tasogare 1,5 yıldır hayvansal hiç bir ürün tüketmiyorum ,dilerseniz bu zaman içerisindeki kan analizlerimi de paylaşabilirim merak eden kişilerle, bu süre zarfı içerisinde normalde sürekli muzdarip olduğum gastrit, uykudan yorgun kalkma, sinüzit, eklem ağrıları gibi sorunlardan da kurtulmuş oldum. Bu değişimlerin nedenlerini araştırırken halsizliklerin bitmesinin en büyük nedeni olarak bu sindirimi zor olan kas, lif, damar, sinir içeren ürünleri sindirmek için midenin ve özellikle de midemizde yeterince parçalanamayan bu ürünlerin barsaklara inmesiyle birlikte iyice zorlaşan ve bu esnada da barsak floramıza zarar veren maddelerden arınmış olunmasına yoruyorum ki sonrasında konuştuğum doktor, diyetisyen, gastroenterologlardan da bu yorumu doğrulayan cevaplar aldım. Benimle birlikte annem de epey çıkardı hayvansal ürünleri diyetinden ve abartısız her ay hasta olan kadın 1 yıldır birçok sıkıntısından kurtulmuş durumda, başlarda bu duruşu çok yanlış bulan birisi bile zaman içinde durumun faydalarını görmeye başlayabiliyor.

moennig

Üye
Tepki
59
İsim
fgk
Bisiklet
Orbea
@aeneskral kardeşim biz anormali savunurken bu kadar açıklayıcı olmaya çalışırken sen de normalini savunurken bize açıklayıcı olsan? Neden vegan beslenmemeliyiz?

• Beğen
Tepkiler: HasanTiçır

aeneskral

Allah için NAMAZ'a dur ey müslüman!
Tepki
839
İsim
Abdulkadir Enes KIRAL
Bisiklet
Giant
allah'ın nimetlerinden kendini kısıtlamak ancak hayatı kendine zorlaştırmaktır. süt içmemek; dondurma, çikolata, bal, yumurta, yoğurt, peynir, et, but yememek nasıl bir iddianın sonucudur. yani bir insan neden kendine böyle bir şey yapar normal aklın alabileceği, algılayabileceği, anlayabileceği bir şey değil. ben şahsen anlayamıyorum. hedef ne, amaç ne, menfaat ne. bu soruların cevapları maalesef mantıklı değil. resmen bedene zulüm. ahirette organlar diyecek ki benim gıdamı neden vermedin. vasat düzeyde imana sahip bir kişi demek istediğimi anlayacaktır. bunların hepsi haklardır. vücudun, organların, parçalarımızın bizim üzerimizde olan haklarıdır. hizmet karşılıklıdır. biz onlara bakmalıyız ki onlarda bize baksın. her şekilde normale aykırı, olması gerekene aykırı bir tutumdur vesselam.