Ve benzin 4 TL

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Sabah işe gelirken gözüm petrol fiyatlarında idi.Lpg de bayağ şaşırdım.2,20 ykr yuh dedim mazotla aynı oldu.Ama sonuç değişmedi tabi.

Ahmet abi,Siyaseti karıştırırsak zaten işin içinden çıkılmaz bir hal alır.. :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bp -shell.....

iki adet petrol şirketi...
sahipleri hissedarları dışardan bi ayar çekerlerse petrole o vakit biz burda zorlanırız ...........
petrole zam ulaştırmadan tutunda ekmeğe kadar herşeye yansır...
amaç bellidir bu ülkeyi kendi pazarı yapmak gümrük birliği ile yaptılar bu işi biz ne kazandık gümrük birliğinden...
ekonomik harbi kazanmak durumdayız....
ülkemizde var olan bir sürü bp ve shell benzin dolum istasyonlarını kimler işletiyor
1- shell in bp in sponsörlüğünü bir kaç yıllığına kiralamış başka sponsör dev firmalarmı..
2- yoksa onların gerçek sahiplerimi...

evet bunlarıda bilmek durumundayız para kime gidiyor...
çözüm.....

1- kendi petrolünü bulmak ve işletmek
2- kendi doğal gazını bulmak ve işletmek..
3- elektriğini kendin üreteceksin ............

enerji politikaları memleket için memleket yararına bu topraklar üzerinde yaşayan halkın çıkarına kullanılmalıdır çözüm budur...

bunun için milli iradeye gereksinim vardır .

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Kudret Kurtcebe

Petrol yerine aynı verimi verebilecek alternatifler bulmakta fayda var . Bugün Brezilya ,biyo etanol üretiminde dünyada birincidir ve bu yakıtla çalışan birçok araba mevcuttur. Bu nedenle şeker pancarı çok stratejik bir üründür.

@vikipedi
Brezilya'da etanolle çalışan belediye otobüsleri
http://i56.tinypic.com/2aewhw7.jpg

İsveç malı etanolle çalışan araçlar - Bizde ise yabancı firmaların araç üretmesine izin verilerek , benzin tüketimi artırılmaya çalışılıyor . Bu ülkede , İsveçlilerle veya Brezilyalılarla etanol tüketen araçlar üretilse daha iyi olacak .
http://i54.tinypic.com/333y9w7.jpg

RAHMİ

Forum Bağımlısı
Tepki
336
Kesinlikle zammı destekliyorum iyi olmuş demiyorum ama benzinin bu fiyatının yaklaşık 2,5 tl si vergilere gidiyor.. Tabi bizde buna dert yanıyoruz.. Vergilerin düşürülmesi yönündeyiz.. Ama devletin mevcut bir ekonomi politikası var ve bunu yerine getiriyor.. Alınan bütün bu vergiler halkın yine kendisine hizmet olarak geri dönmüyor mu.. Görevini kötüye kullanan kişiler yok değil var ama asıl olarak buralara yani halka harcanıyor toplanan vergiler.. Türkiye deki son yıllarda azalan işsizlik oranları, artan milli gelirimiz, dünyanın en büyük 15. Ekonomisine sahip olmak inanın hiç kolay değil.. İşte buralardan kazanılıyor bu saygınlık.. Zamanla daha iyi duruma gelip bütün bu sorunları da aşacağımıza inanıyorum.. İnşaallah..

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Türkölmez

Güney Tuncer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.838
Bisiklet
Giant
Akaryakıt kullanımını düşürmenin 1nci yolu bence toplu taşımı güçlendirmekten geçer. Ayrıca Türk milletinin rahatı sevdiği, zora gelemediği gibi yorumlara kesinlikle katılmıyorum. Siz hele bir metroyu bir kurun önce. Haa metro oraya gidemiyor mu... O zaman monorail yada raylı otobüs sistemleri kurun. Deniz taşımacılığını olması gerektiği seviyelere getirin bakalım. Trafiğe çıkacak araç sayısının bıçak gibi kesileceğinden eminim ve yollar rahatlayacak, bisikletçi sayısı da bir o kadar artacak.

Elin Avrupalı'sı, kendi petrol rezervlerine sahip olmayanlar, zamanında yürüttükleri akıllı politikalarla ülkelerinin dört bir yanını demiryolu ile çevirmiş. Bugün gidin bakın doğu Avrupa ülkelerine, kapınızın önüne kadar gider bu demiryolu. Biraz batıya gidince muzzam metro sistemleri. Geçen yaz Paris'te 1 hafta kaldım. İnanın gitmek istediğiniz her caddeye metro ile yer altından ulaşabiliyorsunuz. Yukarda ulaşım için insan çok az ama buna rağmen her 5dk da bir gelen otobüsler var. Muzazzam adetli ve dakik çalışan bir otobüs filosu var. Adamların bitane büyük bir deresi var tam şehrin ortasından akan :D orada bile vızır vızır çalışan vapurlar..

Burada ise metroyu geçiniz, bu yönetim zihniyeti ile yakın ve orta vadede sahip olabileceğimizi hiç zannetmiyorum, insanların tek ulaşım aracı olan otobüs ve dolmuş sayısı da son derece yetersiz. Eee ne yapsın bu millet!? Gidip varını yoğunu özel otomobile dökmeye, ardından kol gibi vergilerle yolunmaya zorlanıyor işte :( Metro inşaatı için "paraları yerin altına mı gömeceğim sanki.." diyebilen yöneticilerle, iki tane altgeçite ve ilginçtir her yıl aynı yere dökülen asfalta tav olabilen vatandaşlarla bu işler böyle olabiliyor demekki :)

• Beğen
Tepkiler: krankmili

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Petrol yerine aynı verimi verebilecek alternatifler bulmakta fayda var . Bugün Brezilya ,biyo etanol üretiminde dünyada birincidir ve bu yakıtla çalışan birçok araba mevcuttur. Bu nedenle şeker pancarı çok stratejik bir üründür.

çok teşekkür ederim ....
bu önemli bir bilgi evet bu ülkedede şeker pancarı yetiştirilebilinir tabi birileri engelemezse...evet tabiki alternatif enerji kaynakları araştırılacak ve nitekim bordan hidrojen gazı elde edilmektedir yüzde 70 borumuz var ve bunları işlemek için alt yapılar oluşturulmalı...şeker pancarı yetiştirmeye türkiyenin iklimi müsaittir herhalde...
bu yakıtla çalışan motorlarıda biz yapmalıyız hem hidrojen gazı ile çalışan motoru hemde biyo etanol ile çalışan motoru önemli olan motorları bu ülkenin yapması ayrıca yedek parça sorunumuzun olmaması...
bu ülkenin en büyük handikabı ara teknolojik araçlara mallarına ihtiyaç duymasıdır bu iyi bir durum değildir türkiye kendi gerçek yüksek teknolojisini bir an önce kurmalı ve dünyaya yayılmalıdır ........
38 den bu yana geçen bunca yılda yapılan hareketlere bakıldığında teknolojik hamlelerin çok kısır kaldığı görülmekte bu ülkenin en büyük zafı teknoloji üretememesidir ...
bunun için kaynak ayıracaksınız zaman ayıracaksınız ve eğitimli uzman ordunuz olacak ....yani bilim adamları ....

Bugün, Brezilya dünyadaki en büyük etanol yakıtı üreticisi ve tüketicisidir. Brezilya, 1980lerden bu yana, şeker kamışına dayalı çok yaygın bir etanol yakıtı endüstrisi geliştirmiştir. Yılda yaklaşık 4 milyar gallon etanol üretir.

Brezilya'daki etanol üretim tesisleri, şeker kamışından kalan şekersiz atıkları yakarak %34 pozitif enerji dengesi elde ederler. Brezilya'da etanol üretiminin geliştirilmesi hükümetin desteği ile gerçekleşmektedir.

Brezilya'da tüketilen tüm benzinin en azından %25'i alkol içermek zorundadır. Brezilya etanolü galonu yaklaşık 1.00$'dan üretebilmektedir. Brezilya'daki tüm yeni araçlar ya esnek yakıtlı ya da benzin yerine saf etanolü yakabilecek özellikte araçlardır.

Brezilya'da etanol yakıtı ve elektrik üretiminde yararlanılan yan ürünleri, ülkenin petrole olan bağımlılığını ve hava kirliliğini azaltmada önemli katkıda bulunur.

ne diyelim darısı bizim başımıza .....

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Kudret Kurtcebe

Enerji politikamız yok . Rüzgar nereden eserse ona göre hareket ediliyor . ANAP gelir , doğal gaza yükleniriz; MHP gelir , rüzgar enerjisi olur ; AKP gelir , doğal gazı başka yerden alırız vs vs.

Ülkemiz süper bir konumda . Çok güçlü enerji kaynaklarının merkezinde . İyi bir planlama ile bu ülke 20-30 sene içerisinde Fransa , İtalya'nın ekonomik büyüklüğüne ulaşabilir ; 50 sene içerisinde de Almanya'ya yaklaşacak dinamizme sahip olabilir . Ama günlük kısır çekişmelerle uğraşmaktan bir adım gidemiyoruz.

Allah yardımcımız olsun . Herşey inanç ve bilimle olur . Yeter ki kendimize güvenelim.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
herşeye rağmen başarmalıyız bu ekonomik kalkınmayı ve bu bir savaş açıkçası..
iğneden ipliğe üreten türkiye kendi yapan dünyaya satan pazar değil pazarları olan ,tabi dünyayı sömürmek bize yakışmaz bunun adil bir yolunu buluruz ...
başkalarının fakirliği eğer bizim zenginliğimiz ise bu adil değil şu an bunun tersi olmakta batılıların zenginliği doğuluların satın alma güçlerinin azlığına dayandırılırsa savaşlar kavgalar bitmez...
yıllarca batı doğuyu sömürdü....afrikayı sömürdü...
sonra dünyayı kendi aralarında paylaşamadı avrupalılar birbirlerine girdi abd de ortak oldu kavgalara 2.dünya savaşı sonu dünya soğuk savaşla inledi amaç hep belli idi enerji kaynaklarının paylaşılamaması...
ortadoğu da bitmeyen yara ............
ve türkiye ne yaptı bu enerji kavgalarında soğuk savaş boyunca natoda kaldı biz natonun ucuz askerliğini yaptık burda.....
sonra besle kargayı oysun gözünü misali ,kerkükte kafamıza çuval geçirdiler...
ve şimdiki türkiye enerji politikalarında nerde ....
evet misyonu olacak partilerin bu nedir...
kendi yağımla kavrulacağım arkadaş diyecek parti ...
ne pahasına olursa olsun kendi yağımla kavrularak kalkınacağım budur kalkınma diğerleri abesle iştikaldir...

Ercan Bayram

Forum Bağımlısı
Tepki
1.518
Benzin mazot litre fiyatını arttıranlara gösterdiğimiz tepkiyi neden köşedeki bakkal amcaya gösteremiyoruz??

Soruyorsun amcacım
--şu ne kadar??
-10 lira buyur bakkal amcacım (poşete koyar ve salak salak yüzüne bakar daha ne bekliyor diye)
--başka birşey mi var (diye sorar)
- e amcacım fiş??
-- ne fişi??
-Elektrik fişi değil yazarkasa fişi (dersin)
--Vergisi ne olacak o zaman 10 kuruş daha ver der...

Valla bıktım bu esnaftan, çoğu zaman cebimde para bile olsa fiş kessin diye kredi kartı ile alıyorum, çünkü biliyorum ki kredi kartı ile alırsam kayıtlarıne mecbur girecek ve o fişi bana vermese bile ay sonunda eş..k gibi kesecek o fişi yoksa birgün bir yerde karşısına çıkıcak.

Lütfen arkadaşlar kendimize soralım.
Kaç alışverişin kaçında fiş aldınız?? (özellikle küçük esnafta)

Önleyelim kayıt dışını otomatik düşer litre fiyatı..
Olay yine bizde bitiyor daha duyarlı olalım ;)

Bol pedallı günleriniz olsun

Ercan..

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

derşan sezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.158
:) şunu unutmayın mevcut tarım alanları enerji kaynakları için ayrılırsa (etonel)sonuç tarım ürünlerindeki fiyat artışıdır.Biz insanoğlu ne yaparsak yapalım enerji dönüşümde bir kazanç yada zarar la karşılaşmayız.Evren dengeye gelir.DAha önce bisikletler ve arabalar karşılaştırılmıştı bir topicde ben orda yazmamıştım sonra yazarım demiştim evet şimdi o vakit geldi çattı yazalım bakalım.
ideal bir şehir düşünelim,otomobillere trafik yok,toplu taşıma da belli ölçüde var ve insanlar bisikletlerede biniyorlar işlerine gitmek için.Bu ideal ortamda test ortamı yani.Kullanılan araçların hepsi aynı oranda enerji sarfeder.Garip geliyor dimi bisiklet nasıl aynı enerjiyi harcar diyorsunuz 1 tonluk araca göre.Şöyle kilonuzu korumanız için belli ölçüde yemek yemeniz lazım eğer bisiklete binerseniz daha fazla yemek zorundasınız.Peki yemek gökten kuzu olup önünüze düşüyormu?düşmüyor yemeği satın alıyorsunuz peki satınalabilmek için ne yapıryorsunuz işinizde enerji sarfediyorsunuz,Peki yemeği aldık diyelim o bisiklet için ekstra olan yemeği pişirmenizde gerekli dimi?buda enerj kaynagı gerektiriyor tabi yemeğin topraktan çıkarılma faslını es geçiyorum.Geçeim yemeği gelelim duşa ve genel kıyafet temizliğine arabaya oranla daha çok terliyoruz dimi eğer pis kokmak istemiyorsak yıkanmamız lazım normalde bir kere yıkanan adam bisikletliyken 2 kere yıkanın bu ekstra zaman kaybı enerji kaybınıda katın.Ve en önemlisi zaman faktörü zaman kaybı çok fazla arabanın 1 tonu çekmesi için gerekli enerjiyi bu kayıp dengeliyor.Ve son olarakda tabikide güvenlik geliyor.Bu sadece bisikletle ilgili olan enerji değişneleri.Hayatınızda herşeye bunu yansıtabilirsiniz.Enerji dönüşümü hayatımızın temel taşıdır.Her gün her saniye enerji dönüştürürüz.Kısaca dünyayı nasıl kurtarırız gibi kısa vadeli hedeflre kafa yormanız genel anlamda çok birşey fark ettirmiyor.Bana kalırsa biz insanlar evrenin manasını bulmaya kafa yormalıyız.

• Beğen
Tepkiler: Cem Unden

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@derşan sezer

Felsefik olarak doğru söylemişsin . Tabii yalnızca felsefik olarak . Sonuçta kainattaki enerji miktarı hep aynıdır ; ne artar , ne azalır ; enerji ihtiyacıda aynıdır . Tabii ki makro düzeyde . Oysa bizler devletler , milletler , topluluklar , sahışlar düzeyinde olaya baktığımızda ; enerji sorunu mikro düzeyde ele alınır .

Amacımız başka ülkelerin veya evrenin enerji sorununu çözmek değil zaten .Dünyayı kurtarmak konusunda çabaladığımızı da sanmıyorum.Amaç, memleketin enerji sorununu çözmek . Yoksa Almanya veya Yunanistan pek umrumda değil

Selamlar.

• Beğen

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
dünya insanları günlük anlık yaşar hiç kimse felsefi düşünemez daha doğrusu kainata felsefi açıdan bakamaz tek tük adamlar eski tarihlere bakarsanız yunan filozofları bu kainattaki yerimizi sorguladılar tabi bilimsel olarak hala daha kainatın var oluş nedenini insanoğlu çözememiştir.kuramlar var......
bunlardan biri büyük patlama ....bing bang, patlama sonrası milyonlarca ısı ortaya çıktı ve koca bir eriyik sıvı soğudu 3000000 dereceye düştü akabinde öbek öbek galaksiler gök adalar oluştu ve güneşler milyarlarca milyarlarca bu bir kuram tabi ....
başka bir kuram ise milyarlarca galaksi birbirlerine yaklaşarak büyük sıkışmayı meydana getirdiler ve muazzam bir patlama oldu yukardaki patlama öncesi evresi böyle idi kainatın var olmasından öncede milyarlarca galaksi vardı
ve bunlar büyük sıkışmayı meydana getirerek infilak ettiler tabi kuram ...
daha başka kuramlar varmı bilemem ama bi gerçek varsa o da şu araştırma ,laboratuvar ve bilimsel çalışmalar....
akıl ve bilim çözer herşeyi.....bilimin kötüye kullanılmasınada pek sıcak bakmam doğrusu insanları öldürmek için silah üreten insan daha hala ilkel benim gözümde...
evet kozmosun bir felsefesi var bilimsel felsefesi ama buna ulaşmak kuramlardan geçmiyor bizzat bilimsel çalışmalardan geçmekte ...
oturduğumuz yerden bi şey olmaz bu mavi kürede oturduğunuz müddetçe hiç bi şey anlamazsınız peki ne yapacaksınız kainata açılacaksınız oraları kirletmeden araştırmalar yapacaksınız en uzak galaksilere ulaşacaksınız
en son hız birimi ışınlamadır bunu çözdüğümüz an kainat avucumuzun içindedir...bu konuda çalışmalar yapıldı ama deneyler kötü sonuçlandı kontrolden kaçtı bilimsel çalışmalar uğruna şehit olmuş insanlar benim gözümde kahramandır ....
derşanın dediği doğru yalnız yukarda söylediğim nedenlerden ötürü insanlar günlük yaşamaktalar geçim derdi batıdada böyle doğudada hiç kimse kainatın anlamını çözmeye çalışmaz kafa yormaz ve hatta hatta insanlar hep yere bakar pek fazla göğede bakmaz....
sonuçta insanoğlu ölümlüdür....ölümlü bedenlerin yarattıkları uygarlıkda ölümlü olacaktır bu uygarlıkta bir gün bitecek tıpkı 5000 yıllık yazılı insan tarihinde batan uygarlıklar gibi.. uygarlıklar ve imparatorluklar gelip geçiçidir çünki kainatta hiç bir şey aynı kalamaz kainat sürekli dinamiktir hareketlidir asla statik değilidir dünyanın şu an ki görüntüsü 1.000.000 yıl sonra aynı olmayacaktır ....
herşey değişimle doğru orantılıdır ......
konudan uzaklaşma oldu gerçi ama iş kainata gelince akan sular durmakta....

Ahmet Türkölmez

Daimi Üye
Tepki
284
@Kudret Kurtcebe

kudret abi yeni bir konu açıp orada görüşlerimizi sunup ortak bir paydada buluşmaya çalışabılırız herhalde ...:in:

• Beğen
Tepkiler: sadana

Yunus YILMAZ

Forum Bağımlısı
Tepki
604
benzin zamlarına tepkiyi
insan olarak motorsuz araç kullanmayarak protesto edebiliriz.
arkadaşlar biz benzine bir ton para veriyoruz. çoğu insanın altında araba var.
herkes lüx yaşıyor.
lüx yaşam başka ülkeler tarafından alıştırılıyor. lüxe alışan ülkeler giderek çöküşe geçiyor. bunlar yabancı ülke stratejisidir...
ithalatı düşürelim. ihracatı arttıralım.
lütfen bu söylediklerimden birini kapalım...
biz kaptık dıyelım başkalarınada anlatalım.
herkes bilsin öğrensin

mustafa susam

Daimi Üye
Tepki
76
Bisiklet
Motobecane
görüyorlar son model arabaları millet çatır çatır satın alıyor o zaman fazla koymaz deyip koyuyorlar.olan yine garibana...

engin güner

Forum Bağımlısı
Tepki
709
kimsenin zamdan şikayeti yok eğer olsaydı tepki olurdu ama şu da var ki toplum olarak tepki göstermeyi pek istemiyoruz

sadana

Forum Bağımlısı
Tepki
2.319
Konuya kaldiğiımız yerden devam edelim.Bu seferde indirim var , tüketiciye indirim yok.:boese157: :boese157:

Üst üste yapılan dördüncü zamla birlikte 1 litre 95 oktan benzinin fiyatı İstanbul Anadolu yakasında 3,92 liraya, 97 oktan benzinin fiyatı ise 4,1 liraya çıktı. Bu gidişle artık ülkemizde araba kullanılamaz hale gelecek. Yapılan zamma gerekçe olarak, ham petrol ve döviz kurlarındaki artış gösterildi.

Bakan Yıldız: “Akaryakıt Şirketleri yüzde 7 indirimi tüketiciye de yansıtsın” dedi.
(link)

Hükümet haraç gibi vatandaştan vergi topluyor ama vergiyi düşürmek hiç aklına gelmiyor.
Pişkin pişkin akaryakıt Şirketlerinin kârına göz dikip, onlar fiyat düşürsün diyor.

Ne diyelim... İnsaf be Sayın Bakan! :mad:Akaryakıt fiyatlarına peş peşe gelen zamlar tüketicinin cebini yakarken, Enerji Bakanı Taner Yıldız, dağıtım şirketlerine indirim çağrısı yaptı. Şirketlerin, akaryakıtı büyük müşterilere yüzde 7′ye varan oranda indirimli sattığını belirten Bakan Yıldız, bu uygulamanın doğrudan tüketiciye de yansıtılmasını

Gelen bir mailden paylaşıyorum.

Harun.

Yaşam boyu bisikletçi
Tepki
908
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@sadana

Kullanılmaz olur mu?Liseli apaçiler sırf kızlara hava atmak için kullanmayı dahi bilmedikleri iPhoneları alıyorlar.Kullanılır kullanılır.

Ahmet Türkölmez

Daimi Üye
Tepki
284
@krankmili

merak ettim neye dayanarak aksinin olup açıklananın gülünecek birşey olduğunu düşünüyorsunuz ?

ben öyle zannediyorum dan başka bir cevabınız varmı acaba ?