Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Varlık içinde yokluk...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında SamiGiray tarafından paylaşıldı.

1. SamiGiray

SamiGiray Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar;
    Sizlere bir insanın nasıl varlık içinde yokluk çektiğini anlatacağım ve sizden tavsiye alacağım.

Senenin başında ameliyat oldum.1 ay sol ayağımı kullanamadım.Sonra gititm ihlas marka geçen sene aldığımız ve gayet güzel bisikletimi tamirciye götürdüm neyse 1-2 hafta kullandın gidon bozuldu götürdüm tekrar sıktı etti yolda gene açıldı neyse dedşm sonra yaptırırım.O günden beri bisikleti götürmedim.Zaten bisikletide çok kullandığım görülmez.2 senedir en fazla 10 km yapmışımdır.Sonra artık okulların açılmasına doğru bisiklet sevdası başladıki bu sevdalar nedense hem okul açılınca oluyor :D.Ama sadece bisiklet sevdası değil bir gezginlik bir kampçılık bir doğa aşkı geldi.Neyse biraz araştırma yaptım uzun yol kapabileceğim bir bisiklet türü yol/yarış bisikleti olduğuna karar verdim.Ama benim bisikletimin ne olduğunu bulamadım tekerletleri kalın normal bir bisikletti.İhlas vertigo.Neyse düşün allah düşün yeni bir bisikletmi alsam 2.elmi alsam derken aklıma bir şey geldi.Ah salak kafa sen bunu daha önce nasıl düşünmezsin?Bursa nın güzelyalı ilçesindeki dedemin evinin bodrumunda bir tanıdığımızın 5-6 sene önce aldığı ama 1 kere süremediği yarış bisikleti ordaydı.Bu tanıdıpımız şehir merkezinde oturduğundan sürecek yer bulamamıştı.Ve 2 oğluda bisikletin b sini sevmezlerdi.Biri askerde biri istanbulda konservatuar okuyor.Ben bu sene olmasada seneye okul kapanmadan gidip bu bisikleti alacağım.Biraz tamir-boya-bakımdan sonra süper bir bisiklete dönüşeceğine eminim.Şimdi sorularım

1-Bisikletin boyaları kalkıktı.Birazda paslıydı acaba ben kendim biraz zımpara sonrada boyayla bunu boyayabilirmiyim?Ve hangi tür boyayla boyamalıyım?

2-Sıfır bir tekerlek,Sıfır bir zincir,Fren-vites bakımı kaça patlar?

3-Bu bisikleti nasıl bursaya getirebilirm.Güzelyalıdan bursaya sürerek getireyim desem acayip yol 0 kondisyonla olmaz gidi geliyor.Kargo firmaları götürürmü?Yada bisikleti güzelyalıda tamir ettirmeyip bir güzel söküp bir koliye koyup kendim otobüsle getirsem olurmu?

4-Dediğim gibi 0 kondisyon.Bu kondisyonu nasıl kazanabilirim?Malum artık önümüz kış evde nasıl bir kondisyon toplayabilirim?Birde bu tür ince lastikli yol-yarış bisikletleri dağda bayırda zorluk çıkarırmı?

Saygılarımla...

2. bosnakmesic

bosnakmesic Yeni Üye

Seviye:
    1-Piyasada , boyacılarda sprey boyalar satılıyor.Önce zımparala sonra kaliteli bir boyayla boya.Boyanın kaliteli olmasına özen göster.

2-Tekerleğin cinsine bağlı derim.Yeni zincir almak yerine şimdilik zincirlerini yağla baktın olmuyor yeni bir zincir al.Vites fren bakımı fazla pahalı değil zaten.Bunlar için fazla para vermene gerek yok.Evde bisiklet sürmen için bir ekipman var.Bisikletin altına parçayı koyuyosun çeviriyosun.Lastikler yere değmiyor yani.Yol lastikleri dağda kullanılmaz.Zaten onlar incedir.Dağda vb sürmen için dağ lastiği kullanman gerekir...

Saygılar...İyi günler...

3-Koli ile ağır olur.Ağır ağır yavaş yavaş binerek götürebilirsin.

4-Kondisyon için sabahları koşu yapabilirsin.Bunun için yazılar sitemizde mevcut.

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Boyayabilirsiniz tabi ki, tavsiyem Bisiklet Püfleri bölümündeki "Bisiklet Boyama Püfleri" konusunu okumaniz.

Tekerlek derken lastikten bahsediyorsak 20-30 Lira ve üzeri. Fren vites bakimi degismekle beraber 10-15 Liradan cok tutmayacaktir.
    Tekerlekten kasit jant seti ise bu cok degisken, gobege, cembere, tele gore degisir. Ama yine tavsiye edilmemekle beraber 10-15 Liradan baslayan alternatifler var.

Ben olsam sürmeyi denerdim, ama sadece kondisyon degil bisikletin durumu da önemli, bakalim su anda o kadar yolu cikartabilecek durumda mi?
    Kargo firmalari götürür, iyice kolilemek gerekir ve biraz masrafli olabilir. Kendiniz otobüsle de götürebilirsiniz, ancak paketleme önemli. Zaten siz o yolu otobüsle dönecekseniz eger, arti olarak bir de kargo ödemenin anlami yok.

Zamanla... Ufak turlardan baslayin, performans degil gidebildiginiz kadar mesafe olsun amaciniz. Kisa araliklarla mesafeyi artirin.

Kolay gelsin...

4. SamiGiray

SamiGiray Yeni Üye

Seviye:
    Ben olsam sürmeyi denerdim, ama sadece kondisyon degil bisikletin durumu da önemli, bakalim su anda o kadar yolu cikartabilecek durumda mi?
    Kargo firmalari götürür, iyice kolilemek gerekir ve biraz masrafli olabilir. Kendiniz otobüsle de götürebilirsiniz, ancak paketleme önemli. Zaten siz o yolu otobüsle dönecekseniz eger, arti olarak bir de kargo ödemenin anlami yok.

Herşey iyi güzelde bu lafı pek anlamadım?Bu bisiklet zaten yol bisikleti uzun yol için tasarlanmış.Neden bisikletimin o kadar yolu çıkartamayacağını söylediniz?Bunu açıklarsanız içime su serpmiş olursunuz...

Birde dağ lastiği kısmını anlamadım yani şuanki lastikleri çıkarıp,dağ lastiği takarsam dağta bayırda rahatlıkla sürebilirmiyim?

5. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    O kadar yolu cikartamayabilir dedim, cunku bisikletin boyasinin attigindan, jant setini ve/veya lastikleri degistirmekten, fren vites bakimindan bahsetmissiniz. Bisikletin su andaki durumunu tam olarak bilmiyorum fakat tamir edildikten sonra da bir iki hafta asiri uzun turlardan kacinmakta yarar var. Cünkü muhtemel problemler kendilerini 1-2 hafta icerisinde göstereceklerdir, uzun turlarda (evden 50 km uzakta mesela) bu tip sorunlarla kasrilasmak tatli olmaz.
    Yoksa tabi ki yeri geldiginde Istanbul-Bursa da yaparsiniz bu yönden bir sorun yok.

Lastik kismini atlamisim, kusura bakmayin. Dogru kalinlikta lastikle köy yolu gibi yollarda kullanilabilir tabi ki, ancak cok kalin lastik takmak, kadro kabul etmeyecegi, fren sistemi kabul etmeyecegi icin mümkün degil. Tabi ki bir MTB performansi söz konusu olamaz dagda-bayirda. Ancak uzun bir turda karsiniza cikabilecek yollarin hemen hepsinde sürebilirsiniz.