Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Vahşi Hayvanları Canlı Görmek İstiyorum

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Baki Berk Kayalar tarafından paylaşıldı.

1. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar her turumda en az bir kaç tane hayvancağızı asfalta kenetlenmiş halde görüyorum. Bir kaç yaşımda Kerpe' de gördüğüm haricinde hiç bir kirpiyi canlı göremedim. Yollarda onlarcasını ezilmiş halde görüyorum.

Canlı hiç bir tilki, çakal görmedim. Hepsini yollarda vahşet görüntüleri içerisinde görüyorum.

Bu dostlarımızın karayollarından zarar görmeden geçebilmeleri bir şekilde sağlanmalı bence. Ama aşırı hız yapan dikkatsiz sürücüler olduğu sürece bu zor gibi görünüyor. Normal hızda giden sürücüler belki bu dostlarımızı ezmeden direksiyonu çevirebilir.

Raven_35, 42FY, nükleer kedi ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  2. ufuk güneş

ufuk güneş Forum Demirbaşı

Seviye:
    İnsana saygı göstermeyen hayvana hiç gösteremez...

42FY ve Özcan Avcı bunu beğendi.
  3. Erdem Yıldırım

Erdem Yıldırım Kıdemli Üye

Seviye:
    evet biz de geçen gün ilk defa bir tilki gördük ama ölmüştü..

4. Aykut Subaşı

Aykut Subaşı Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    desteklıyorum.

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  5. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    güzel bir konuya el atmışsınız ...

Baki Berk Kayalar bunu beğendi.
  6. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Yazın genellikle susuzluk nedeniyle refleks ve hareketleri yavaşladığı için kazaya kurban gidiyor hayvancıklar...

7. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Kaplumbağalar, üzerlerinden kamyon geçmedikçe ezilmiyormuş. Üzerlerinden araba geçmeye kalkarsa arabayı yoldan çıkartıyor yada kaza yaptırıyormuş duyduğuma göre.

42FY, nükleer kedi ve cedrick41 bunu beğendi.
  8. lepidoptera

lepidoptera Forum Demirbaşı

Seviye:
    teşekkür ederim...Duyalılığınızdan ötürü...

9. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Sadece vahşi hayvanları değil,bütün yaratılmışları canlı görmek en güzeli...

ZekiAlper bunu beğendi.
  10. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Duyarlılık ve bilinçli bir insan oldugunuz için ben de teşekkür ederim! Evet ben de yollarda onlarcasını kötü bir şekilde ezilmiş görüyorum. Daha geçen grupça bir doğal gölete geziye giderkene yolda onlarca ezilmiş hayvan gördüm. Saymak gerekirse (1 kamplumbağa, 1 bukelamun, 1 kuş, 1 de kirpi) :( Durum çok vahim gideceğimiz yol alt tarafı 10km lik asfalt yoldu o yolda görmediğim kadar ceset gördüm zaten köy yoluydu. :(
    Bence bu konu başlığı altında yolda gördüğümüz ezilen veya yardıma ihtiyac duyan hayvanların fotoğraflarını paylaşabiliriz. Bunu paylaşırsak aramızda yaşayıpta ibret almayanlar ibret alıcaklardır umuyorum..:eek:

İlyas ŞANLI bunu beğendi.
  11. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Karayolları veya bölge belediyeleri, hem sürücülerin güvenliği hem de yabani hayvanların sağlığı için, doğal yaşam populasyonunun arttığı ormanlık yollarda ve bu yolların yoğun trafik ile kesiştiği bölgelerde yol kenarlarına 1-1,5 mt'lik tel çitler çekebilirler. Böylece orman içine giriş de bir miktar engellenmiş olur.

12. mxceyn

mxceyn Aktif Üye

Seviye:
    haywanları sewmeyen ınsanlarıda sewemez,??evet zaten su araba duz yolda nasıl takla atar bılmem sorusuna ıyı bı xewap olmus bu konu tesekkur ederım?surat 180 km ıse önune bı tılkı yada ne bılım camına bı kus vursa alın sıze takla sebebı?bı kere hız yapan adam kendı ölumunu goze almıs hayvanı oldursem ne olur dusuncesı ıle basıyor ıse yollarda cok hayvanı ölu goruruz?neslı tukenmeye baslayınca da baslasın devlet karantınaya almaya

13. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Bisikletle Dört Deniz Turumda Ezine-Küçükkuyu arasında rampayı tırmanırken emniyet şeridi civarında bir karış büyüklüğündeki bir bukalemunu feci bir halde görmüştüm. Hayatımda pek fazla bukalemun gördüğümü söyleyemem. Doğal ortamında gördüğüm ilk bukalemunu kötü bir halde görmüş olmak beni çok üzmüştü.

14. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    bende bu forumun her yaş kullanıcıya açık olduğunu söylüyorum ve bu görüntülerin paylaşılmasının sakıncalı olacağını düşünüyorum, sonuçta onların fotoğraflarını buraya eklemek o hayvanlara fayda etmez. ayrıca bilinçli bir sporcu doğaya ve hayvanlara saygılıdır zaten, onların ibrete ihtiyacı olmaz. saygılı olmayanlarda zaten sporcu sayılmaz. onlar içinde bizim yapabileceğimiz bişey yoktur.

15. tanerhosgor

tanerhosgor Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Özellikle gece araba farlarına yakalanınca hayvanların donakalmaları da işi sarpa sarıyor, mesafe yetiyorsa selektörle kornayla kaçmasını sağlamak mümkün oluyor ama bunu da herkes bilmiyor yada o an aklına gelemeyebiliyor. çok fazla uzun yolum da yok ama bunun gibi olaylarla sürücüyken yada yolcu olarak defalarca karşılaştığım oldu , o an elinizden gelenler sınırlı , bir yılanı kurtaracam diye manevra yapıp yolu can pazarına çevirme ihtimali var. farklı bir tecrübe gerektiriyor. olacakların önüne geçmek bazen mümkün olmuyor .

küçük hayvanların geçişi için yolların altında geçitler yapılabilir ama yine de yola girenler olacaktır. kanatlılar başlı başına bir alem , nerden geldiği bile belli olmuyor.

16. cedrick41

cedrick41 Bisikletkolik

Seviye:
    arkadaşlar ben yolların bozuk olmasına hem üzülüyorum (bu sebebten olan kazalar yüzünden) hemde seviniyorum bu zihniyetle avrupa standartı yollarda nasıl araba kullanır yurdum insanı gelin siz düşünün! :eek: :mad:
    Yolun bozuk olduğunu bildiği halde hızlı gitmeye çalışan,insanların ve hayvanların yaşamını riske sokan düşüncesiz insanları kınıyorum:boese157:

17. tanerhosgor

tanerhosgor Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    uzaktan yol tabelasını görünce herhalde son tabeladan buraya kadar bi 50 km yapmışımdır diyorsun, tabela yaklaşınca bir bakıyorsun 9-10 km anca gelmişin :p dumur dumur ... atıyorum önünde var daha 1000 km , 80-90la bitmez bu yol diyorsun , radar da yoktur buralarda, biraz basalım :)
    yalan yok benim böyle

18. gokhan erdogan

gokhan erdogan Bisikletkolik

Seviye:
    güzel konu baki ama bizim milleitmiz trafikte bambaşka bir insan oluyor buda bilimsel bir gerçek keşke daha duyarlı olabilsek