Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

V mi D mi ?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Alperen Levendoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Alperen Levendoğlu

Alperen Levendoğlu Üye

Seviye:
    sedona 711 v ve 711 d arasında kararsız kaldım arkadaşlar.disk fren olmasının veya v fren olmasının bana ne gibi eksileri ne gibi artıları vardır hangisi daha mantıklı ben genelde arazide dağda taşda kullanıcam nadir olarak asvalta çıkarım.Hangisini tavsiye edersiniz ? şimdiden teşekkür ederim saygılar...

Felat Şen bunu beğendi.
  2. harunkenan

harunkenan Üye

Seviye:
    Bisikletini daha çok nerelerde kullanacağın önemli diye düşünüyorum. Kendi bisikletimde V fren var, yağmurda, çamurda çok kullandım. Hiç şikayetim olmadı ama imkanım olunca disk frene geçeceğim. Şehir içinde, yağmurlu olmayan havalarda arazide, çok dik olmayan inişlerde kullanacaksan ben de V fren almanı tavsiye ederim.

Sadri Güler ve Felat Şen bunu beğendi.
  3. Sadri Güler

Sadri Güler Üye

Seviye:
    kesinlikle nerde kullanacağınla ilgili disk frenin bence tek avantaji tıkanma çamurda kalma gibi bi ihtimalin yok eğer ben çamura girmem işim yok diyorsan kesinlikle bence de V fren burda daha faydalı bilgiler verebilecek abilerimiz var onlar daha iyi bilgi verecektir ayrıca forumda da bununla aralarındaki farklarla ilgili bilgiler var onlara da bakıp karar verebilirsin

4. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Disk fren sana inanilmaz bir emniyet hissi sagliycaktir, 4 senedir kullaniyorum ,hidrolik disk ise ne ala ani ve guvenli frenleme ,karli ,camurlu sulu bir ortamda seni yari yolda birakmaz ,bakim konusuna gelince ,devamli sorun cikaran bir sey degildir --magura kullaniyorum senede bir cuzi fiyata yag degistiriyorum oda sirf kendim is olsun diye 2 sene hic bir sorun yasamazsin ,olsa olsa hava olusur o kadar e 2 sene de olsun artik :)

Muhammed PINAR bunu beğendi.
  5. celil

celil Aktif Üye

Seviye:
    d nin sadece havası var başka bişeyi yok

6. Felat Şen

Felat Şen Aktif Üye

Seviye:
    öyle durumlara düşüyoruz ki disk freni mumla arıyoruz; ancak bisikletimizde de fazla ağırlık yaratmasın istiyoruz. o nedenle benim tavsiyem diskle v freni birlikte kullanmanız. tabii hangisini nereye takacağınız sizin tercihinize kalmış bir durum.

7. kayhan

kayhan Misafir

günümüzün teknolojisinde hidrolik disk fren mtb de en iyi çözümdür. Fiyatı yüzünden alınamıyorsa xt yada xtr v fren aynı işi görebilir. hidrolik disk frenin dezavantajı düşmelerde tamir edilemeyecek hasar alma ihtimalidir. fren kolu darbe sonucu dağılırsa tek çözüm yeni bir set almak oluyor.

8. Alperen Levendoğlu

Alperen Levendoğlu Üye

Seviye:
    Galiba 2 hafta daha para biriktirip disk fren almak en mantıklısı olucak.

9. güven şengönül

güven şengönül Üye

Seviye:
    bu iki model araısndaki tek fark disk fren mi ?

peki borla modeli ile kıyaslarsak ??? sanırm amortisörlü maşa haricinde görünürde ciddi fark yok donanımda farklı materyaller var ama aradaki fiyat farkı da düşünülürse amatör bisikletçiler için nasıl bir seçim olur diye sorumu düzenlemek istedim

10. Okan Bozkurt

Okan Bozkurt Kıdemli Üye

Seviye:
    borla yerine 711 tercih etmeniz daha iyi olur, borla 21 vites ve arka vites olarak tourney kullanıyor ve maşası kilitlenemiyor. 711 24 vites arka vites altus ve maşa kilitlenebiliyor. Eğer imkanınız varsa 711v almanızı öneririm.

11. Mustafa Ozler

Mustafa Ozler Kıdemli Üye

Seviye:
    V fren aslında jantla birlikte çalışıyor. Disk fren'de disk'in yaptığı işi jantın yanakları yapıyor. Sıradan jantlarla disk fren'in performansına ulaşmak zordur ama yivli, sürtünmesi arttırılmış yanaklı, kaliteli bir jantla kullanılırsa tadından yenmeyebilir... hatta jantların frenaj ömrü vardır... bu durumda V frenin çamur performansı bile oldukça artar. uzun yol yapanlar, tek başına dağda gezenler genellikle basitliği, malzemesinin kolay temin edilebilmesi ve tamir edilebilmesi yüzünden V fren tercih eder.

12. Muhammed PINAR

Muhammed PINAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=41643

konuyu inceleyebilirsiniz..

bence 711D hidrolikse kesinlikle onu almalısınız mekanikse ben şahsım adına tavsiye etmem...

hidrolik disk frenin V-Frene karşı çok avantajı var bakımı da "murty" abinin dediği gibi yılda1 yeter mekaniği tavsiye etmeme sebebim arada bir sürtme yapması dır v-fren fren telini de yorar dış tel kalitesizse sert olduğundan ona da zarar veriyor tel tel oluyor dış tek ve elimize batıyor hidrolik fren ile yumuşak frenleme olunca hem sizin kendinizi emniyetli hissetmenizi sağlar...

ağırlık bence o kadar da önemli değil 15 kg bir bisiklet çok kullanışlıdır ve 711D bu ağırlığı aşmaz...

bence D alın ilerde V-frene geçiş yapabilirsiniz üstüne para da artar ama hidrolik frene geçerken ayrıca masraf çıkar ki hidrolik diskten sonra v-frene geçeceğinizi sanmam :)...

13. Alperen Levendoğlu

Alperen Levendoğlu Üye

Seviye:
    shimano 416 acera disk fren yazıyor hidrolikle alakalı birşey yazmıyor nerden öğrenebilirim hidrolik yada mekanik olduğunu?

14. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Hidrolik fren kullanıyorum,frenleme gerçekten çok rahat oluyor ancak;sorun çıktığında uğraşması da zor olabiliyor.Kalite bir V-fren ile gayet güzel fren performansı elde edilebilir ucuz yoldan,ayarlaması,sorun çıktığında halledilmesi bir o kadar da basit.

15. Saruhan Erman

Saruhan Erman Yeni Üye

Seviye:
    Ben de 711 V aldım .. çok memnunum, gerçi pek tecrübem olmadı ama ...

sele hariç çok rahat ...

16. Muhammed PINAR

Seviye:
    ön arka set fiyatı 72 usd ve o fiyata shimanonun acerasının hidrolik olacağını sanmıyorum :S ama ben yine de 711-D alıp V-frene geçip ilerde hidroliğe geçmenizi öneririm uzun iş derseniz direk 711-V alın :)

17. güven şengönül

güven şengönül Üye

Seviye:

tabi ben marka model bilmiyorum ama tavisyenizden altus un tourneyden daha iyi olduğu sonucuna ulaşıyorum maşanın kilitlenmesi konusnda evet kilitlenmesi önemli yoruyor beni çünkü hatta bana kalsa amortisör olmasa bile olur gibi

ağırlığı nedir peki 711 v nin 14 kg yu geçmiyordur umarım

sanırm bu akşam alacağım bir adet

bir soru daha boyum 1.93 bana uygun yükseklikte kadrosu varmıdır 711 in ?

18. Muhammed PINAR

Seviye:
    20" kadro olur sanırım size ben 1,80 im 18" kadrom var normal geliyor 22" daha güzel olur ama 22" yok sanırım 711 in :)