V frenler arasındaki fark?

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
Merhabalar arkadaşlar. Hidrolik disk frene geçmeyi düşünüyordum ancak vazgeçtim ve şuanda kullandığım Mekanik disk'i de iptal edip ön arka set olarak bir V-Fren almayı düşünüyorum.

Ancak kafamı kurcalayan bir durum var. V frenler arasındaki fiyat farklılıkları neden ileri geliyor. Mesele Deore ile Deore XT arasındaki fark nedir? belki yakın olacak derseni Deore ile XTR arasındaki fark nedir diyelim. Yani XTR 'ın tipi falan biraz daha farklı evet. pabuçların bağlantığı yerde ayağa ayrı bir destek gibi birşey var sanırım. onu geçtik ama yani Deore, XT, LX i yanyana koyunca ben bir fark göremiyorum.

Açıklayabilecek olan veya bir konuya yönlendirebilecek olan varsa sevinirim.
yabancı bir dış kaynakta olur...

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
dışarıdan bakarak pek anlayamazsınız farkları, model yükseldikçe, hassaslığı,esnemezliği, kullanılan malzeme değişir. buna görede fiyat belirlenir.

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
@Tarık Kalkan

pek yarışlara girmiyorum. kendimle yarışıyorum işte :)

forumda 2.el xt bulmuştum bir kaç tane ama hepsini kaçırdım. bakalım. olmadı sıfır alacaz deore falan alacaz artık.

@gurkankas

malzemenin değiştiğini biliyorum. porselen falan oluyormuş galiba. alimunyum falan işte neyse.

esneme ihtimalini atlamışım.

teşekkürler ilginiz için.

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
kullandğım setlerden örnek veriyim;
deore: durdurma gücü yeterli ama fren kolunda esneme hissediliyor ayrıca kendi pabuçları çokta kaliteli değil yani araziye çıkacaksan pek tavsiye etmem.
deore xt paralel+baradine pabuç+avid7 kol: benim favori setim en az hidrolik diskler kadar güçlü ve karda bile performansında bir azalma olmuyor.
avid sl: kullandıklarımın içinde en hafif ve hapalı olan set. ama hakkını veriyordu özellikle ön frende neredeyse hiç esnemiyordu. (arkada kadro esnediği için anlaşılmaz kolay kolay).
şuanda şehiriçinde kullandığım bisiklette deore set var ve şimdilik yetiyor.
tavsiyem hangi bacağı kullanırsanız kullanın iki çiftte baradine pabuç alın ;)

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
deore xt vardı kafamda zaten. ama xt siz haliyle fark yoksa ondan alacaktım. ve yabancı forumlarda AVID Single Digit 7 ile ilgili iyi yorumlar okudum hep. bir diğer tercihimde o. şimdi xt ya da avid 7 yi alacam ama bakalım hangisi...

düzeltme: avid sl çook pahalı be hacı.

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
xtr ın seti 500 lira civarı single digit nin seti 140 lira
xtr la single digit 7 karşılaştırılamaz karşılaştırcaksanız avid single digit ultimate i karşılaştırın ama avid in sl den üst kolu yok ;)

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
sadece bacaklar için diyorum şimdi kolu değil... forumda 2.el xtr bacak veren biri var. 100TL diyor. bende yabancı bir siteden

Avid Speed Dial 7 Pair
Avid Single Digit 7 2010 Pair böyle 140'a gelecek. ondan sordum...

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
@darkness_

o zaman kesinlikle xtr biraz ağırdır ama paralel olduğu için sağlamdır daha önce dediğim gibi iki çift baradine pabuç aldımı yanına tadından yenmez

zafersidal

Forum Bağımlısı
Tepki
640
Bisiklet
Scott
sl ile 7 arasında sadece ağırlık farkı var diğer bütün özellikleri aynı ama xt veya xtr kol çalışması bakımından daha iyidir. sl ve sd7 kollarda fren gücü ayarı manuel olarak yapılırken ve sadece o ayarda çalışırken xt ve xtr bunu kendisi ayarlar
sd7, xt, sl veya xtr hangisini alırsan al memnun kalırsn

Levent Kırça

Forum Bağımlısı
Tepki
338
Bisiklet
Salcano
anladım... işte kararsızım ya dışardan 0 bir avid alacam ya da burada forumdan 2.el bir xtr alacam...