Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

V-Freni Disk Frene çevirmek

Konu, 'Frenler' kısmında kemalcan tarafından paylaşıldı.

1. kemalcan

kemalcan Yeni Üye

Seviye:
    V frenli bir bisikletim var buna disk fren takmayı düşünüyorum. V frenli bir bisiklete disk fren takılır mı? Fiyat olarak ne tutar? Disk frenin iyi ve kötü yanları nelerdir? Bunları ögrenmek istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz? Şimdiden bu mesajı okuduğunuz için teşekkürler. Bu konuyu forumda aradım ama bulamadım eğer forumda bu konu varsa şimdiden özürdilerim kazasız belasız pedallar dileğiyle...

2. zafersidal

zafersidal Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bisikletinin markası ve maşanın markası nedir yada bir fotoğrafı varmı ona göre takılır veya takılmaz denilebilir ayrıca ayırdığın bütce ne bunları yanıtlarsan daha kolay yardım edebiliriz:in:

kemalcan bunu beğendi.
  3. kemalcan

kemalcan Yeni Üye

Seviye:
    bütce: 250 marka beldeyama ama resmi yok diğer bisikletimin var :(

fazla bir para tutarmı

4. Şerif Şentürk

Şerif Şentürk Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    profılındede canondale yazıyor nıyese

Emir Yüksel bunu beğendi.
  5. ugurcani

ugurcani Kıdemli Üye

Seviye:
    kadroda disk yeri olması maşada disk yeri olması ayrıyeten jantları değiştirmen gerekebilir uyumlu değilse

6. kemalcan

kemalcan Yeni Üye

Seviye:
    canondale diğer bisikletim 2 bisikletim var bilmeden konuşmasan iyi edersin...:boese157: :boese157: :Skull-175

7. zafersidal

zafersidal Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bide modelini söyleyiver:) eğer uyumlu ise 250 ytl mekanik disk takılabilir

8. Can Sonbay

Can Sonbay Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eğer jantlarının göbekleri,kadron ve maşan disk uyumluysa takabılırsın..Ancak 250tl ye Mekanik taktırabilirsin..
    Avanyaj:
    *Çamurlu ortamda daha güvenli frenleme..
    *Bozulan akort ayarında ve ya yamulan jantta sorunsuz frenleme..(Eğer sakin bir kullanıcıyım.Bisikletim canım ciğerim onunla atlamam zıplamam diyorsan önemli bir madde değil..)
    Dezavantaj:
    *Fazladan Ağırlık..
    *Karmaşık Sistem..
    *Ekstra Bakım..
    *Fiyat farkı..

9. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    disk fren taktıracaksan kadron ve maşan buna uyumlu olmalı
    ve mekanik disk fren düşünüyorsan hic düşünmeden boşver
    ya hidrolik ya v break secim sana kalmış

10. nail35

nail35 Misafir

sen bu abılerını dınle senın ıcın en ıyısı mekanık dısk fren olur heralde bısıkletı uyumluysa bu fıyata anca mekanık olur

11. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    evet bence de sen bu abilerini dinle ya HİDROLİK (mekanik değil) disk fren al yada güzel bi v break. Mekanik disk fren önerilmez pek. Mekanik alıncaksa da en iyisi Avid BB7 ve güzel bir sertlik ayarlı fren kolu seti.

12. abbaskara

abbaskara Aktif Üye

Seviye:
    Yukarıda bahsedildiği gibi öne mekanik yada hidrolik disk fren takmak istiyorsan maşan, arkaya takmak istiyorsan kadron uyumlu olacak.Bu uyumu kadroda arka tekerin solundaki kulağın üzerinde disk fren takmak üzere yapılmış delikli yukarı doğru 2 kulağın olduğunu kontrol ederek, önde ise maşanda yine sol tarafta maşanın alt arka tarafında hemen hemen aynı yapının bulunup bulunmadığını kontrol ederek anlayabilirsin. Ayrıca jantların değilse de teker göbeklerin uyumlu olmalı. bunu da yine göbeklerin sol taraflarında rotor takılacak şekilde 6 vida yeri yada shimanonun kullandığı centerlock denilen dişli bir kısmın olması gerekli. Centerlock göbek örneğini bu konuda bir arkadaşın sattığı dt göbeklerin sol tarafında görebilirsin: Satıldı - DT Swiss XR1 göbek

6 Vidalı göbek fotosu yandan bulamadım ama karşıdan çekilen bir foto burada. sol tarafa bakarak anlayabilirsin. Bunları sağlıyorsa bisikletin yada sağlaması için değişiklik yapabiliyorsan bundan sonrası bütçen dahilinde bir fren seti seçmek. mekanikleri ben şahsen tavsiye etmiyorum. sadece görünüşleri güzel ama v frene göre daha ağır, hemen hemen aynı frenleme gücü ve daha fazla bakım gerektiriyorlar. Onun yerine 2. el bile olsa hidrolik disk almanı tavsiye ederim.

Mekanik diski ben şahsen güvenli bulmuyorum. Bunun ilk sebebi tek taraflı baskı. mekanik disk frenlerde balatalardan biri sabit diğeri hareketlidir. bu da her frene bastığında hareketli balatanın diski ittirerek diğer balataya değdirmesi prensibidir. yani her halükarda fren diski hafif de olsa yamuk bir pozisyonda çalışmak zorunda kalır. Ayrıca fren telleri v frendekine oranla daha yüksek gerilme kuvveti altındadır ve ömürlerini daha çabuk tüketirler. Bu durum da frene bastığında fren telinin kopması ve frensiz kalma riskinin artması demektir.

Alberto ve Murat CER bunu beğendi.
  13. ErenOzturk1

ErenOzturk1 Yeni Üye

Adı:
    Eren Ozturk
    Bisiklet:
    Carraro
    Öncelikle biiskletim carraro sportive 124 hidrolik fren için için uyumlumudur ve 450 tl bütçe için en iyisi hangisidir sizce? Teşekkürler.