Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

V Fren Sorunu (Videolu)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında gunesomr tarafından paylaşıldı.

1. gunesomr

gunesomr Yeni Üye

Adı:
    Ömer G
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    IMG 8815

Normalde sabit durup yaylı olması lazımken benimki bir yönde sabit kalıyor, bugün mağzada ki diğer modellere baktığımda böyle bir şey yoktu, yardım edebilir misiniz?

2. M.A.Y.

M.A.Y. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Freninizde hiçbir sorun yok sadece çok küçük ayar istiyor. Fren bacaklarının her iki dış tarafında bir ayar vidası vardır. Vidayı tornavidayla saat yönüne çevirdikçe fren pabucu janttan uzaklaşır, tersine çevirdikçe janta yakınlaşır. Bu şekilde ayar yapmayı deneyin. Bacakların hangisi hareket etmiyorsa onun vidasını sağa doğru çevirin, veya diğer taraftakini sola doğru çevirin. Mesela yarım tur veya bir tur çevirip, fren kolunu birkaç kez sıkın, bu şekilde deneme yanılma yoluyla İdeal ayarı bulacaksınız.

Ceyhun Özkan ve tolgax3 bunu beğendi.
  3. oguzh4n

oguzh4n Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşın dediği gibi muhtemelen yaylar yeterince gergin değil o ayar vidalarını sıktıkça yay gerginleşir ve pabucu jantan uzaklaştırır aynı işlemi iki kolada eşit şekilde yaparsan hem dengesiz olmaz hem de gergin olur fren kolları.

4. gunesomr

gunesomr Yeni Üye

Adı:
    Ömer G
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @oguzh4n @M.A.Y. Cevabınız için teşekkürler. Ancak benim fren bacakları eşit şekilde sıkıyorlar ama kendi kendine ortalamıyorlar, videodaki gibi elimle fren bacağını hangi yöne itersem o yöne doğru gidip sabit kalıyor. aldığım modeldeki bisikletlerde böyle bir sorun yoktu elimle sağa itersem sağa gidip otomatik geri geliyordu merkezine bende bu durum olmuyor.. :islik:

5. ebaklaci

ebaklaci Üye

Adı:
    Ertuğrul
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Benim kullandığım tektro 837 şimdi baktım onlarda seninki ile aynı durumda. Ama çalışmasında hiçbir sorun yok. Sağa yada sola yatırıp frene basınca topluyor kendini ortaya geliyor.

gunesomr bunu beğendi.
  6. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    @gunesomr

Benim yol bisikleti frenlerimde böyle. Freni elimle tam ortalayacak şekilde ayarlıyorum sonra ellememe gerek kalmıyor. Sadece 3-4 tur sonra darbeyle falan janta yaklaşabiliyor bu seferde kurtarabilirsem elle aksi yöne itiyorum elle olmazsa ufak ayar vidalarıyla oynuyorum. Sorun yok :harika:

gunesomr bunu beğendi.
  7. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Öncelikle sunu söyleye bilirim, bacakdaki kücük ayar vidalari sadece ince ayar icin, yayi gerginlestirmek icin degildir. Sizin frenlerinizin öyle kalma sebebi ise yaylarin dogru gergi deliginde olmamasi.

Fren bacaklarinin arkasindaki gergi yaylarinin girdigi üc tane delik var, en alttaki delikte hafif gergin olur. Genelikle yaylar orta delige takilir eger orada da gerginligi yeterli degilse üst delige takmaniz gerekir ki benim tahminim se sizin yaylar dogru delikte takili degil.

Hangi delikte takili oldugunu tespit edin ve bir delik yukariya cikarin. Göreceksiniz ki yaylanacaktir.

Elinizle saga sola itince tekrar tam yerine gelmez sadece az biraz gelir ve frenkoluna basinca yerini bulur, yalniz sizinki hic geri gelmiyor ve böylecede yaylarin yeterli gergin olmadigini gösteriyor.

3v.jpg

gunesomr bunu beğendi.
  8. gunesomr

gunesomr Yeni Üye

Adı:
    Ömer G
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Murat Cömez Cevabınız için teşekkürler. Anlattığınız şekilde uğraşayım dedim, zor biraz, en iyisi mağazaya götürmek herhalde.

@ebaklaci @Tolga Çelebi Bugun aldığım mağazadaki diğer bu model bisikletlerde böyle bir sorunun olmadığını görünce benim de içime kurt düştü o yüzden taktım kafaya. Çok saçma bizi mi bulur bu şansızlıklar. :)

9. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Aslinda hic bir zorlugu yok, iki dakikalik bir islemle isiniz hal olur.
    1. Frenbacaklarinin ikisin beraber elinizle janta dogru bastirin ve frentelini yerinden cikartin.
    2. Bacaklarin üzerindeki vidayi sökün ve bacaklari geriye cekin, sonra yaylari dogru delige takin ve vidalarini terkara yerine takin.
    3. Frentelini tekrar yerine gecirin islem tamam
    4. Sonra kücük vidalardan ortalama ayarini yapin.

10. gunesomr

gunesomr Yeni Üye

Adı:
    Ömer G
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Murat Cömez
    Böyle bir parça kaldı elimde, ve bahsettiğiniz gibi gerginleştirmek için 3 kademe delik göremedim.. :(

11. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
  12. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Benim dedigim delikler bacaklari üzerinde degil Tolga Çelebi kardesimin de dedigi gibi masanin ve kdaronun üzerinde. Hatta yukarida deliklerin tam detayli nerede olduguna dahil fotograf bile atmistim.

13. gunesomr

gunesomr Yeni Üye

Adı:
    Ömer G
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
  14. ebaklaci

ebaklaci Üye

Adı:
    Ertuğrul
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    @gunesomr murat abinin önerdiği kısım sizin kadroda maalesef yok sanırım, yerine takarken vidayı çok sıkmayın belki ondan kaynaklanıyordur. Ayağı takarken oynatın ve gözlemleyerek ne çok sıkı nede çok gevşek olsun.

15. Murat Cömez

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu durumda bizim yapacagimiz hic bir sey yok sahsen ben ilk defa görüyorum, aldiginiz yere götürmekten baska careniz yokgibi. Meraktan soruyorum, masanizin ve frenlerinizin markasi nedir?

Tolga Çelebi bunu beğendi.
  16. gunesomr

gunesomr Yeni Üye

Adı:
    Ömer G
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @ebaklaci Kaç kere denedim, inanın olmadı. Hatta şöyle anlatayım size vidanın başı sıyrıldı artık dönmüyor. :) En iyisi yarın mağazaya göstermek...

@Murat Cömez Teşekkür ederim abi, yardımın ve ilgininiz için :). B'twin, Decathlon sitesinden aldım.

Murat Cömez bunu beğendi.
  17. ebaklaci

ebaklaci Üye

Adı:
    Ertuğrul
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    @gunesomr :(evet bu noktada decathlona götürmeniz daha iyi olacaktır. Size bahsedilen olay ve v fren ayarları ayrıntılı olarak videoda anlatılmış ileriki dönemler için faydalı olabilir izlemenizi öneririm.

18. cctolga01

cctolga01 Yeni Üye

Adı:
    Tolga
    Seviye:
    aynı sorun bende de vardı evde saatlerce kurcaladım yeni fren ayağı alacaktım mahallenin tamircisine götirim dedim ilk 20 saniye de halletti adam bir de sakın bunla oynama bir daha diye fırçaladı