V-fren papuçlarında biriken metal artıklar.

Tepki
7
Bisiklet
Merida
Merhabalar,
sürekli kullanım halinde 2 güne bir mutlaka frenlerimi açıp, papuç ağızında birikmiş metal parçalarını papuçlardan mermi temizler gibi temizliyorum. Parçaların büyüklüğü bazen bulgur tanesi kadar olabiliyor, bu da fren sesini ve performansını olmsuz etkiiliyor. Jantlara elimi sürdüğümde pürüzü hissedebiliyorum ve bu metallerin jantlardan kopup biriktiğini sanıyorum. Bunu tedavi etmek için bütün jant setini mi değiştirmem gerekicek acaba ? jantları eskisi gibi pürüzsüz hale getirmenin bir yolu varmıdır?
Teşekkürler.

Scudo

Cihan Şar

Aktif Üye
Tepki
132
Bisiklet
Scott
Fren papucunuzu değiştirmeniz yeterli olacaktır, papuçlar ömrünü doldurduğu için jantınızın yüzeyine zarar veriyor.

''Jantları eskisi gibi pürüzsüz hale getirmenin bir yolu varmıdır?''
Sorunsalına gelecek olursak yeni papuçlar ile kullandıkça jant yüzeyi zamanla düzeliyor. yalnız hafif bir gedik kalıyor.

• Beğen
Tepkiler: Gökalp Gönen
Tepki
7
Bisiklet
Merida
@Cihan Şar

Ama bu jantlar ve papuçlarla sadece 1 aydır yolculuk yapıyorum ve en fazla 700-900km gitmişimdir. Bu kadar kısa sürede ömrünü dolduması üzücü. Neyse. madem başka çare yok, Serden beyin önerdiği papuçlardan iki set alayım.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Eğer dördü 5 TL olan pabuçlardan kullanıyorsanız 700 km çok bile. Eğer yeni pabuçlarla frenlemede sorun yaşamazsanız aynı jant setiyle devam edebilirsiniz.

• Beğen
Tepki
7
Bisiklet
Merida
@Tahir Keskin

bisikletle birlikte gelen papuçlar. üzerlerinde promax 260 yazıyor. Sanırım sizin dediğiniz kadar olmasada orta halliler. çifti 14tl

(link)

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
Eğer sert gövde janta sürtüyorsa en iyi pabuç da olsa değiştirmek lazım.
Eger janta zarar veriyorsa degistirmek lazım. E alırken de bir Baradine güzel gider. 3 renk ya da kartuşlu model tavsiyemdir.

• Beğen
Tepki
7
Bisiklet
Merida
Peki hocam, şehir/tur bisikleti olan merida speeder t1 kullanıyorum. Bunun için tavsiye ettiklerini kullanabilirim değil mi?

Tahir Keskin

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
İsim
Tahir Keskin
Bisiklet
Kron
@Gökalp Gönen

V fren pabuçları standart oluyor zaten.

• Beğen
Tepki
7
Bisiklet
Merida
@Tahir Keskin

tamamdır. yardımlarınız için çok teşekkürler.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
16 bin km boyunca Baradıne pabuçlardan kullanıyorum.Ön frenler 16700 km oldu ön freni pek kullanmadığımdan arka frene oranla daha az eridi arka pabuçları bir sefer değiştirdim son zamanlarda frene bastığımda sanki jantın yüzeyine demir parça sürtüyormuş gibi ses geliyor,daha doğrusu yağmurlu havada binin araya toz toprak girdiğinde gelen ses gibi..Daha önceden açmış olduğum konu erimiş pabuçta metal kalıntıları görebilirsiniz,parlıyor:(link) Sebebini çözmüş değilim jantta'da bir sorun yok.

qtay

Daimi Üye
Tepki
361
İsim
Kutay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
20200729_122044.jpg

aynı sorunu yaşıyorum, pabuçları mı değiştirmeliyim?

keremkucuk041

Aktif Üye
Tepki
131
otomobillerin fren balatalarında da zaman zaman bu yaşanır . Bu iş için üretilmiş balata spreyleri vardır . İçeriğini tam olarak bilmiyorum ama solvent vs. olmalı . uçucu bir madde .
Benimde özellikle bayır inerken papuçlardan demire sürter gibi ses geliordu , demekki bundan kaynaklanıyormuş . Balata spreyi temin edip temizlemek lazım diyeceğim ama papuca zarar verir mi bilmiyorum :)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben arada bir papucu söküp bu metal parçaları temizliyorum. Siz de yapın.

• Beğen

EnginK.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.536
Başlangıç
1978—79
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@qtayxxx Pabuçların üstünde görünen şeyler metalse eğer o şekilde kullanmak jantın fren yüzeyine zarar verir. Jantınızı kısa sürede atarsınız. O metaller nereden geliyor onu tespit edin. Aynı pabuçları kullanmaya devam edecekseniz de güzelce temizleyip öyle takın..Ayrıca pabuç yüzeyleri de dalgalı görünüyor. Janta düz bir satıhla basması lazım

• Beğen

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
262
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
Benim jantımda metal parçaları olmadığı ve pabuçlarımda bitmediği halde ses geliyor. Bir bisikletçi pabuçlar eskimiştir o yüzden ses çıkartıyordur sıkıntı yaratmaz demişti. Sizce neden ses çıkartıyor olabilir?

Onur Y.

Üye
Tepki
80
İsim
Onur Y.
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
b'Twin
Benim jantımda metal parçaları olmadığı ve pabuçlarımda bitmediği halde ses geliyor. Bir bisikletçi pabuçlar eskimiştir o yüzden ses çıkartıyordur sıkıntı yaratmaz demişti. Sizce neden ses çıkartıyor olabilir?
Çıkan ses fren pabuçlarının düzgün ayarlanmamasından kaynaklı olabilir. Aşağıdaki videoda nasıl yapacağınızı anlatıyor.(02:35'ten sonra olması lazım.)

• Beğen
Tepkiler: Eray BAYĞAR

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Toz birikintileride cok ses ve surtunme yapar binmeden evel bi silmek iyidir.

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.025
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Bu olay tamamen pabuçla alakalı. Baradine 3 renkli pabuçları burada duydum bir set aldım ve arka janta taktım. Ön jantta kalitesiz pabuçlar var. Bugün %15 'lik eğimden aşağı saldım ve frenledim tabiki . Ön frenden bir sürtme sesi geliyor amma etki yok. Arka frenden ses gelmiyor ama yavaşlattığını hissediyordum. Arka jantı da yeni almıştım. Pırıl pırıl duruyor baradine papuç sayesinde.
Arka jant ve Baradine pabuç
IMG_20200903_110228.jpg

Ön jant ve kalitesiz papuç
IMG_20200903_110245.jpg
Toz birikintileride cok ses ve surtunme yapar binmeden evel bi silmek iyidir.
Hele yağmurda cıayyyaakkkk.