Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

V-fren ortalama sorunu.??

Konu, 'Frenler' kısmında Mustafa Acar tarafından paylaşıldı.

1. Mustafa Acar

Mustafa Acar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Geçen hafta v-frenleri tamamiyle değiştirdim..bayağı eskimişler..bisikletim demir olup fr bisikletler kadar olunca böyle shimano serisinden ekipmanlar bisikletime agır kaçacak..:D..

frenleri taktım eskisinde ki gibi normal ayarları kullandım ..
    papuçlar janta yaklaşık olarak 3 mm uzaklıkta.
    v fren gerginlik ayarları son dişte (3.)
    tel gerginliğide normal...

Bu durumda frenimi sıkınca tutması çak güzel fakat frenden elimi çekince. sağ taraftaki fren papucu janttan daha az uzaklaşıyor ve janta hafif sürterek ilerlliyor..e tabi el yordamıyla frenleri ortalayınca gene canavar.
    benim sorum bu sağ taraftak, frenin daha fazla kendisine doğru çekilmesini nasıl ayarlarım..?..Jantın akortu iyidir. fren kesik kesik değil sürekli olarak hafif bir şeklide sürtmektedir...

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..:D

2. smee

smee Aktif Üye

Seviye:
    fren ayağının kadroya takılı olduğu yerde yada bi vida göreceksin onu sıkarsan o ayağın yayı gerginleşerek kendini dışarı iter ya sürten tarafı sıkarak, yada öbür tarafı gevşeterek sorununu çözebilirsin.

internetten dediğim yeri gösteren resim bulabilirsem koyarım.

düzenleme:
    buldum bile;

gkbrk bunu beğendi.
  3. Mustafa Acar

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    :D:D::D:D

Eyw.. dediğinizi ilk önce bu germe işlemlerinden hemen once yaptım lakin olmadı..dediğim gibi kullanılan sistem çin malı bir şey:)... gergi ayar vidası var ama sadece içeriye girerek freni boşuna deliyor fasla itersem fren yarılacak çat diye..:)

4. paramedik34

paramedik34 Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bir fotoğraf ekleyebilsen. Merak ettim bende nasıl bir sistem?

5. Mustafa Acar

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    hocam sistem aynı shimano sistemleri..:)
    çin işi olunca shim. daki ne kadar ayar vidası varsa alayını hava olsun bizdede var diye koymuşlar..:)...bu böyle olmayacak ..:)..
    en güzeli mahalledeki hayrına bi cocuğun bisikletine takayım aldıgım yerde bide bundan 3 liralık faslası vardı..onu takarım..:) büyük ihtimallede olur sanırım..:)...

yardımlarınız için teşekkür ederim..

6. smee

smee Aktif Üye

Seviye:
    bence söküp o vidanın nasıl olup da boşa döndüğüne bir bak. çok basit bi mekanizma bu v-frenler, Çin malı bile olsa o vidanın işe yaraması gerektiğini düşünüyorum.

olmazsa pratik Türk zekasıyla Çin malının defosunu yenebileceğinizi düşünüyorum :D

7. Mustafa Acar

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Mesajınızı okuduktan sonra merak edip bodruma indim vidayı tamamamen soktum viteslerde oynama falan olmadı.. sonra frenleri soktum.. yayın olduğu kısm a baktım gene bişiler yok..

Dediğiniz çözümü bugün sırf nasıl olmuş diye bakmak için dışarı çıkarken aklıma geldi..:)...İçlastikle beraber gelen lastiği dolayıp dolayıp frene sonrada maşaya bağladım çok güzel çalıştı gerginliği iyi oldu ama bu kesin bir çözüm olmadı..:)

8. Muhammed PINAR

Muhammed PINAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    bir de söküp fren pivotlarını yağlamayı deneyin belki tutukluk yapıyordur...

o vidanın da teli ileri itmesi gerekiyor telin diğer ucu de bacağın başını geriyor böylece açılıyor fren..

umarım en kısa zamanda çözüm bulursunuz...

9. devran yılmaz

devran yılmaz Üye

Seviye:
    bi tarfı sıkmak yerine diger tarafı gevşetebilirsin arkadaşın dedigi gibi tutukluk yapıyorda olabilir yağlamayıda bir dene istersen