Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

v-fren mi hidrolik mi

Konu, 'Frenler' kısmında ahmet koz tarafından paylaşıldı.

1. ahmet koz

ahmet koz Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    hidrolik frenler biraz zahmetliymiş bakım yapmak gerekiyormuş bu bakım olayı zormu.kaç yılda bir bakım yapmak gerekiyor.

ali tekintüre bunu beğendi.
  2. adapolat

adapolat Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    yılda bir içindeki pis yağı ve havayı almak için olabilir ama hava alırsa ozaman yapmanız gerekir aksi taktirde tutmaz eğer bulunduğunuz yerde tamirini yapan bisikletçi yoksa iyi düşünün derim ve hidrolik frenin katkıları v frene göre parmakla durdurabilirsiniz ve çamur vs. gibi hava koşullarında yarı yolda bırakmaz

3. ahmet koz

ahmet koz Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    tamirci yok.kendim yapamazmıyım çok mu zor

4. ali tekintüre

ali tekintüre Kıdemli Üye

Seviye:
    İlla şunu kullanırım diyenlerden değilsen,V-break.Daha hafif,daha pratik,yeterince güçlü,daha uygun fiyat.

5. ahmet koz

ahmet koz Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    fiyatında değilim almışken sağlam olsun istiyorum.v-fren daha kolay kendimde değiştirebilirim papucunu ama hidrolik hiç denemedim nasıl oluyor bakımı bilmiyorum.

6. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    V fren jant ayarinin iyi olmasini ister. Aksi halde surtme yapar. Islak zeminde ses yapar frenleme kabiliyeti duser. Hafiftir, hidrolik frene gore ucuzdur, parcaları kolayca hemen her yerde bulunur, sokme takma ve bakımları kolaydır.
    HD fren seti V frene gore agirdir, gobekten frenleme yapar, jant carpilmasindan etkilenmez, islak ve kuru zeminde sessiz ve yuksek performanslidir. Yaptiginiz kilometreye bagli olsa da yilda bir bakim genelde onerilen. Bakım icin ozel yag almada ve tamamlamada kullanilan setleri vardir. Kendiniz yaparsaniz hidrolik yag ve bakım seti ucuz degildir. Servise giderseniz ortalama 50TL ve ustu talep edilir. Heryerde herkes bakimini yapmaz. Bakımda icerisinde hava kalirsa frenler tutmaz. Parcalarinin tedariki V frene gore pahalidir ve her yerde kolayca bulamazsiniz. Eger fren diskleri rotorlari hortumlari zarar gormez, yag kacirmaz ise hic sorun cikarmadan uzun sure guclu ve sessiz her kosulda frenleme yapar hic bbasinizi agritmaz. Ama aksi bir durumda tek frenle veya frensiz eve donmeye calisirsiniz. Dagda bayirda yolda kolayca cozum ureteceginiz bir sistem degildir.
    Artisi, eksisi kabaca bu şekilde :)

7. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Internetten aratirsaniz bakımlarin nasil yapildigina dair bir cok video bulabilirsiniz. Ancak modellere gore bakim aparatlari degisebiliyor...

8. ahmet koz

ahmet koz Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    hmm.yılda 1 kere sorun olmaz arabaya atar servisine götürürüm o zaman :)
    peki bu hidrolikler sertmi yani az bişe basınca tamamen sıkıyormu.bayır aşağı takla atmıyım :D
    el alışkanlığımır bilmiyorum hep ön freni kullanıyorum

9. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Kaliteli bir hidrolik frene kolay kolay hiçbirşey olmaz, rahatlıkla alabilirsin. En kötü yılda bir kere otobüse atarsın bisikleti istanbul, ankara, izmir gibi bir yerde hem bakımını yaptırırsın, hem gezer tozar, geri gelirsin. Durumunu anlatırsan bisikletcide iki dakikada öğretirler zaten yağını değiştirmeyi vs. Hidrolik kullanınca bir daha v-fren kullanamazsın, çok hafif, çok hassas oluyor, sürüş keyfi çok artıyor.

mariokaldato ve reflex45 bunu beğendi.
  10. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    eğer ön balataları çok az birbirinden ayırırsanız takla atmaz :eek:k

11. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Çok basmazsan teker kitlenmiyor, genelde en çok sorulan soru bu ama merak edilecek birşey yok. Tekerin kitleneceği noktayı hemen kavrıyorsun. Hidrolik kullanınca insan "daha önceleri fren diye oduna basıyormuşum" diyor. O yüzden bütçen müsaitse tavsiye ederim.

mariokaldato bunu beğendi.
  12. ahmet koz

ahmet koz Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    hm.peki bu hidrolik disk yağları herhangi bir bisikletçide tamircide olmazmı zor bulunana bişeyse hiç bulaşmıyım.

13. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bilinen her bisikletçinin internet sayfasından satın alabilirsin. Örneğin deltabisiklet, erdoğanlarbisiklet gibi

14. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Valla el aliskanligi kotudur taklayi atarsiniz. Bende bu yil yeniledim bisikletimi m446 HD set var. Dokununca cakiliyor oldugu yere bisiklet. Ben solak oldugum ve scooter motorsiklette kullandigim icin V frenimin arka tekerini sol tarafa alirdim hep. HD frende bunu yapamadim haliyle. Aliskanlikla frene her asildigimda onu daha guclu frenledigim ve HD fren cok hasas ve guclu oldugu icin bisikletin uzerinde zor kaldim. Hatta 1 kez yamacta bir kezde yolda yer ile opustuk :)
    Fren elciklerinin sertligini uzerindeki alyanla degistirerek bir alisma donemi gecirdim. Ama motora binince saga asiliyorum bisiklet aliskanligiyla, bisiklete binince sola asiliyorum scooter motor aliskanligiyla. Acikcasi konsantrasyonu biran kaybetsem durum felaket :)
    Neyse sizin sorunuza gelince; fren elciklerinin sertligini ayarlarsaniz fazla sorun yasamazsiniz. Ama sert ayarlarsaniz frene dokundugunuz anda guclu bir frenleme size surpriz yasatabilir. Kisa surede alisirsiniz ve alisincada kontrol gucu, hassaslik ve sessizligiyle sizi eline gecirir bir daha birakmazsiniz :)

15. ahmet koz

ahmet koz Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ilk sayfadaki arkadaş bakım seti demişti sadece yağ alsam yetmezmi başka birşey gerekiyormu.

16. Sertan.Zaim

Sertan.Zaim Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ya tırıvırı şeyler şırınga, huni falan satıyorlar. Bana sorsan hiç gerek yok. Bir bisikletçiye götürür yaptırırsın. Hem adam ustası olduğu için daha iyi yapar, hemde tamir setine vereceğin parayla gezmiş olursun. Yine de çok merak ediyorsan buradan bakabilirsin;

http://www.deltabisiklet.com/default.aspx?_Args=_ProductInfo,5498,OdesisMc

17. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bleeding kit denilen bir sey var. Frenin havasini almaya ve yag eklemeye yariyor. Shimano icin hunimsi bir plastik aparat (uzerinde cift tarafli cubugu var) ve rotordan yag cekip basmayi saglayan bir cesit siringa ile girislere uygun kalinlikta hortum. Sectigin model icin magazaya danisir veya internette sectigin model ismi ile "bleeding kit" olarak aratirsan gorursun. Ayrica uygulama videolarini da bulursun...

18. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Bu arkadasin verdigi linkteki bleeding kit magura marka HD fren için
    Bu da shimano marka HD fren için:
    http://www.deltabisiklet.com/default.aspx?_Args=_ProductInfo,5803,OdesisMc

Dedigim gibi her marka kendi sistemini tasarlayip satiyor. Arastirman lazim...

19. ahmet koz

ahmet koz Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ghost miss 1150 alıcam.neyse aldığım yere götürürüm onlar halleder.

20. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Senin alacagin bisiklet shimano HD 395 yani bakimini kendin yapacak olursan benim az önce verdigim linkteki gibi bir sey alacaksin
    http://www.deltabisiklet.com/default...,5803,OdesisMc
    Ayrica mineral yag ihtiyacin olabilir. Ama dedigin gibi alacagin yerle konus en dogrusu. Simdiden hayirli olsun. Kazasiz belasiz ve taklasiz pedallamalar :)
    Eger uretim ve ayarlarinda bir sorun yoksa zaten 1 yil boyunca sorun yasdamazsin buyuk ihtimalle o kadar endiselenmeye gerek yok. Bahsettiklerimiz her kosul icin genel bilgiydi sadece...