V-Fren Ayarı

Sercan Can

Daimi Üye
Tepki
40
Bisiklet
Carraro
Bisikletim 1 aylık. Aldığımda sorun yoktu, yaklaşık 250km kullandım. Arka frende sorun yok ama ön fren gevşedi. Mesela ön fren kolu elciğe değiyor neredeyse. Bunu nasıl ayarlayabilirim. Bir kaç alyan giren yeri sıkmaya çalıştım ama aşırı sıkılar zaten sıkılmıyor.

• Beğen
Tepkiler: h.bcizmeci
Scudo

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
Bisikletiniz sıfır olduğu ve daha yeni alındığı için bunlar normal. V fren ayarlarını bir çok yerden yapabiliriz...

FAKAT bunun yerine aşağıdaki linke göz atmanız benim anlatmamdan daha yararlı olur :)

(link)

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
En temizi bisikletçiye gidip, o ayarlarken izlemek. Sonrası zaten kolay...

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
@Serden Us

O işin kolayı bisiklet bozuldu mu götür tamirciye yapsın :) Bunun birde asıl bu işlerle haşır neşir olunması var ki bence izlemekten çok daha zevkli :)

• Beğen
Tepkiler: melihozercan

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Yok, kuru kuru izlemekten bahsetmiyorum. Öğrenmek için izlemekten bahsediyorum. ;)

• Beğen
Tepkiler: hamibektas

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer

Ben V fren ayarı yapmayı bu video ile öğrendim =)

Kısaca da açıklamak gerekirse:

1- Elemanın açtığı fren kolunun üstündeki vidayı sonuna kadar açıyoruz, eğer çıkarsa 1-2 tur ters yöne çevirerek çıkmamasını sağlıyoruz.
2- Fren bacağındaki kabloyu tutan vidayı açıp kablonun serbest kalmasını sağlıyoruz.
3- Fren bacaklarını iki taraftan sıkıca bastırıp teli çekiyoruz.
4- Teli tutan vidanın arkasına teli sıkıştırarak vidayı sıkıyoruz.
5- Fren kolunda (1. adımda) açtığımız vidayı tekrar sıkıyoruz.
6- Sert bir frenimiz oluyor..

=)
Umarım yardımcı olur..

Sercan Can

Daimi Üye
Tepki
40
Bisiklet
Carraro
Yardım eden arkadaşlara çok teşekkür ederim, baktım ama benim fren kolu resim ve videodakine göre farklı, fren kolunda vida yok. Viteslerin vidaları var sadece. Sanırım en iyi boş bir zamanda bisikletçiye götürmek. :)

• Beğen
Tepkiler: Mustafa kuşku
Tepki
5
Bence en iyisi teli sıkmak diğerleri zahmetli oluyor.Yapmanız gereken tek iş alyan ile teli gevşetip 1cm kaydırmak yada bir bisikletçiden rica edin

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
@Sercan Can

Daha ilk oluyor sanırım. Bu yüzden bence ilk bisikletciye gidin ve yaparken onu gözlemleyin daha sonradan da bir sıkıntı çıktığında ayar konusunda en azından kafanızda belirli bir taslak olur. Ve sıkıntıları biraz daha rahat halledersiniz :)

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott
@Edip Dinçer

bu adamın diger videolarınıda izleyin oldukca basit ve kısa bir anlatımı var.

• Beğen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Peki v frenin pabuçlarının ayarsız olması. Mesela bir pabuç 1 mm diğer pabuç 2 cm olması durumunda. 1 mm lik yaraf erken temas ediyor. Diğer taraf daha sonra yaklaşıyor janta. Bu durum jantın akordunu bozar mı? Sakıncalı bir durum mu? Teşekkürler.

• Beğen

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
Arkadaşlar ön fren V fren ayarını kaçırdım. Ön frenin sol kolu (Fren telinin ilk geçtiği kol değil.) iyi basmıyordu. İlkin Yandaki ufak yıldız vidaları aç kapa yaptım. Fakat olmadı. Hepten kötüleşti hatta. Frenin sol kolu neredeyse oynamayacak hale geldi. Sonra V fren hakkında video izlerken en baştan telin gevşetilip, baştan ayarlanması gerektiğini öğrendim.
En baştan fren ayarını yaparsam düzelir sandım. Fakat düzelmiyor. İlkin, yerinden çıkmaya son tur kalana kadar, fren sıkma kolunun altındaki sıkılaştırma vidasını gevşettim. Sonra tel vidasını açtım. Sonra teli sadece elimle çekip, papuçları janta kadar yasladım (Olmayınca tam dayamadan sıktım.) tel vidasını sıktım. Yanımda pense yoktu. Elle çekmem yeterli midir? Sonra yine üstte gevşettiğim tel sıklık vidasını sıktım. Papuçlardan sağdaki yani telin yukarıdan inip mekanizmaya girdiği kol hareketli fakat diğer sol kol hareket etmiyordu ve de bu yüzden janta değip tekerleğin dönmesini zorlaştırıyordu. Yandaki ufak yıldız, hassas ayar vidalarını sıktım, gevşettim. Bir kaç kez, farklı varyasyonlar denedim fakat sol kolu hareket ettiremiyorum. İlk halinde az da olsa hareket ediyordu. Keşke hiç ellemeseydim.
Acaba sol papucu hareket ettiren kolun kendi içindeki sarılı yayı mı esnedi, bozuldu? Geçen haftalarda baradine 955 papuçlardan aldım. Papuçları taktığımda janta yüksek geldi yeni olduğundan. Ben sadece 5 alyan vidasını az gevşetip, teli az salmıştım. Başka ayar yapmadım. Bundan kaynaklanmış olabilir mi?
Ne yapmam gerekli, bilgi verirseniz sevinirim, teşekkürler.

elric1982

Daimi Üye
Tepki
664
İsim
Murat
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Şehir - Tur
evet o yay esnekliğini kaybetmiş olabilir. yayı çıkarıp elinizle dışa doğru eğip tekrar takın

• Beğen
Tepkiler: hardnrocker

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
Daha deneyemedim, fakat ben de öyle tahmin etmiştim. Emin olmak için buraya yazdım. Aynı işlemi yapmayı düşündüm direk fakat ustalara danışmadan boş yere uğraşıp, daha da bozmak istemedim. Sonucu yazarım uğraştıktan sonra. Olmaz sa sizi yine rahatsız ederim. Teşekkürler tekrardan.

@elric1982 Hocam o sistemi koldan nasıl çıkarabiliriz şu an parka çıktım uğraşıyorum da kilitli sistem gibi. Bozmadan sorayım dedim.

191313

191313

Yoksa bu şekilde üstünde direk eğdirsem yeterli midir?

• Beğen
Tepkiler: elric1982

elric1982

Daimi Üye
Tepki
664
İsim
Murat
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tabi aynen bu şekilde dışa doğru elinizle bükebilirsiniz

• Beğen

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
Tam olmamakla birlikte biraz düzelme var gibi. Bu arada diğerinin rengi beyaz bu sarı hocam. Kalite farkından olabilir mi? @elric1982

elric1982

Daimi Üye
Tepki
664
İsim
Murat
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Sanmıyorum renkle kalite farkının alakalı olduğunu. V frenin işleyişini anlarsınız kendiniz kurcaladıkça. Onarımı ve ayarı basit bi sistemdir. Diğer pabucun demirini de kontrol edin, dışa doğru çok bükülmüş olabilir. Elinizle düzeltebilirsiniz onu da. Daha sonra da ince ayar için yanlarındaki küçük vidalardan ayar yapabilirsiniz. Bu arada v fren ayarıyla ilgili viideolar da, onlara da bi göz atabilirsiniz

• Beğen

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
@elric1982 Hocam, ilk olarak renginden metalin farklı olduğu anlaşılabilir. Fakat dediğiniz gibi bunların kaliteleri aynı gibi.
Yayı bükmeye çalışırken plastik kısım filan ayrıldı, fırladı yerinden, daha iyi oldu. Teli dışarda bayağı gerdirdim. Biraz şekli de değişti hatta. Sonra dediğiniz gibi diğer freni söküp, ona bakarak topladım, yine eski haline getirdim. İşleyişini anladım, fakat durum değişmedi.
Onlarla uğraşırken uzun zaman geçmiş. Diğerini tam tersi şekilde gerginliğini ayarlamaya zamanım kalmadı. Çok az düzeldi oynamayan kol.
Sorunu şimdilik şu şekilde çözdüm, papucun vida kısmında olan pullardan bozuk olan taraftakini azalttım. O yaydan bulma imkanım var mıdır decatlonda filan? Diğer yayın gerginliği ile oynamak istemiyorum. Yağlamak ile alakalı bir durum yoktur herhalde?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato