Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

V break fren telleri yağ seçimi

Konu, 'Frenler' kısmında Niyazi ALTUN tarafından paylaşıldı.

1. Niyazi ALTUN

Niyazi ALTUN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Arkadaşlar V break sistemde fren kablosunun içinde fren tellerinin iyi hareket etmesi ve verim alabilmek için hangi marka model cins yağ kullanmalıyız.
    Tavsiyelerinizi bekliyorum.
    Sevgi ve saygıların.Şimdiden çok teşekkürler.

2. Muzaffer YILMAZ

Muzaffer YILMAZ Kıdemli Üye

Seviye:
    Yağa gerek yok. Kaliteli bir iç-dış kablo ile çok güzel oluyor zaten. ;) Shımano'nun telleri çok güzel, fakat bütçeniz el veriyorsa "alligator" veya" jagwire" nin tellerini alabilirsiniz, mükemmeller.

Niyazi ALTUN bunu beğendi.
  3. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    Dostum,yanlış yönlendirme yapıyorsun....

Tel ile tel kanalı arasındaki düşük sürtünme için tellerin uygun bir gres ile yağlanması gerekmektedir!Bu yağlama telin uzamasınıda azaltacaktır...

Uygulayacağın herhangi bir gresin uygun olmaması uygun olmasından daha az olasıdır.Kısacası gresle muhakkak telinizi yağlayın.

4. Sabri Atalay

Sabri Atalay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba,
    Mazot da damlatabilirsin.

5. Muzaffer YILMAZ

Seviye:
    Ben uzun bir süre Shımano'nun tellerinden kullandım, yağlama falan da gerektirmedi. O yüzden söyledim. Yanlış yada eksik bilgi verdiysem kusura bakmayın. :)

sadana bunu beğendi.
  6. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Reha'nın dediği gibi, mutlaka telleri yağlayın. Fakat kaliteli Marka kablo ve kablo kanalı kullanmakta çok avantajlıdır. Benim tavsiyem bu.

http://www.otosupermarket.com/Sivi-Gres-Yagi-HHS-2000-Yagi-500-ML,PR-26383.html

Uzun bir zaman kullanabilirsiniz. Kuru ve yağlayıcı olması da içerinde tortulaşmayı ve pislik tutmasını engelliyor.

Fiyat olarak da ne kadar uygun bilemem.Ama Wurt markalar her zaman tercihimdir.

Niyazi ALTUN ve Muzaffer YILMAZ bunu beğendi.
  7. Niyazi ALTUN

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkür ederim Ali kardeşim ve diğer arkadaşlar, zaten yağ kullanmayacak olsam sormazdım.Ne kadar kaliteli de olsa o kalvonez kaplı çelik teller sürtünmeden kopma yapıyor ve yanısıra takılıyor içinde.
    Birde şunu sormak istiyorum.Ön fren ile arka fren arasında freni sıktığımda yumuşaklık ve hassasiyet açısından fark var .Şöyle kıstas edeyim.Ön freni sıkınca bisiklet park halinde iken hidrolik gibi bir yumuşaklık var ama arka frende öyle bir yumuşaklık yok ve kablonun içine sürtüyormuş gibi hissiyat veriyor.Arka fren kablosunun uzun olması öne göre bundan dolayıda bu arka freni sıkınca bu duruma etkisi olur mu? yoksa fren kablosu uzunluğu etkisiz bir faktör müdür?

sadana bunu beğendi.
  8. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Birde şunu sormak istiyorum.Ön fren ile arka fren arasında freni sıktığımda yumuşaklık ve hassasiyet açısından fark var .Şöyle kıstas edeyim.Ön freni sıkınca bisiklet park halinde iken hidrolik gibi bir yumuşaklık var ama arka frende öyle bir yumuşaklık yok ve kablonun içine sürtüyormuş gibi hissiyat veriyor.Arka fren kablosunun uzun olması öne göre bundan dolayıda bu arka freni sıkınca bu duruma etkisi olur mu? yoksa fren kablosu uzunluğu etkisiz bir faktör müdür?[/QUOTE]

Abi, onun birçok nedeni olabilir. Kablo mesafesi azda olsa etkendir.
    Bir de Kablo'nun arka frene gidiş hattını doğru yapmanız ve düz olmasına dikkat etmelisiniz.
    Fren'in arka bacaklarındaki yay ayarı eşit olmalı. Kabloda bir sorun var ise bunu değiştirmeyi bir deneyin. Belki bütün sorun kablodan kaynaklanabilir. shimanoyu tercih edin. Birde kablolar bir süre kullandıktan sonra esneme ile boşluk yaparak kablonun, dış kabloya sürtmesine neden oluyor. O boşluğu da bir süre sonra almanızı tavsiye ederim.

Bildiğim ve tahminlerim bu kadar. Selamlar.

Muzaffer YILMAZ bunu beğendi.
  9. reha genç

reha genç Bisikletkolik

Seviye:
    Nedeni şudur;
    30 cm telin çekilmesi sonucu uzaması 0.5 cm'dir
    1 metre telin çekilmesi sonucu uzaması 1.5 cm'dir.(verdiğim değerler hayalidir.)

10. Muzaffer YILMAZ

Seviye:
    O fren kablosundandır, tam emin değilim. Kabo uzunluğu da önemlidir, ne kısa ne de uzun olması gerekir. Benim de aynı durum başıma gelmişti, fren kablolarım kötüydü sanırım. Arkadaşımdan XT kablosu alınca yumuşacık oldu.:rolleyes: Çok memnundum.

11. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    arkadaşlar gerekenleri söylemiş benım eklemek istediğim şey eğer içinde telde sürtme var gibi bir şüphe varsa 50 kuruşluk teller var ayda bir değiştir gitsin sıkıntısız binmeye devam et :)

sadana, Muzaffer YILMAZ ve Niyazi ALTUN bunu beğendi.
  12. Niyazi ALTUN

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sürtme değil aslında tam olarak, zaten şu anda değiştireceğim kabloları,yağlama konusunda bilgi aldım saolsun arkadaşlar engin tecrübeleri ile konuyu aydınlattılar.Telden sorun değildir.İşte ben fren kablosunun uzunluğuda etki edermi diye merak etmiştim.Güzelce bi ayar çekmek lazım.
    Tekrardan çok teşekkürler herkeze .. saygılar..

13. Muzaffer YILMAZ

Seviye:
    Abi 50 kuruşluk tellerde iğrenç yaa.:(

Erdoğanlar'da Shımano'nun telleri var. İç-dış , ön-arka. 9 liraydı heralde kargo dahil. Onlarda bayaa güzel.;)

14. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ben en düşüğünü söyledim tabıkı senın söyledıklerın daha iyi gres bulamazsan yenısını al gıtsın anlamında :)

15. hakan sancaktar

hakan sancaktar Kıdemli Üye

Seviye:
    ben kauçuklu gres kullanıyorum, memnunum.