V-brake

sercan_pa

Aktif Üye
Tepki
141
merhaba, alivio v-brake fren kolu komponenti var. Freni sıktığım zaman sıkılı kalıyor? Sorun, kolun yayındadır die düşünüyorum. Fikri olanlaar paylaşırsa sevinirim...

Scudo

Hüsnü Deniz Kalaycı

Forum Bağımlısı
Tepki
187
İsim
Hüsnü Deniz Kalaycı
Bisiklet
Scott
Sorun kol yayındada olabilir fren bacaklarındaki yaylardanda kaynaklanabilir.

• Beğen
Tepkiler: sercan_pa

BF Okuru

Üye
Tepki
2
frenleri çıkartın, fren pivotlarına bi miktar gres sürün biraz frenleme yaptıktan sonra düzelmesi gerekir, ayrıca fren iç dış kablosuda değişmesi gerekebilir. iç tel dış kablonun içinde rahat hareket etmesi gerekir. bu nedenle fren tellerinizi değiştirirken de iç telinize bi miktar gres yağı sürüp yayınız ve öyle takınız.

kolay gelsin

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Fren bacaklarının kadroya takıldığı yerdeki yaylarda sorun olabilir (yuvaya girmemiş ya da çıkmıştır tahminen).
Kolu sıkmadan, sadece fren telini çekip bırakınca tel bol kalıyorsa ordadır sorun. Sadece kolu çekince kol sıkışıyorsa koldadır.

mert yazgan

Daimi Üye
Tepki
103
sorun ya telin kopmuş olabilir .. çünkü frenin yayı yokturrrrr. sıktığında tel çekilir ve frenler sıkılır. bıraktığında tele karşı bir güç uygulamış oldugun için otomatik olarak açılır yani ben telinin gergin olmadıgının kanaatindeyim

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Frenin yayı/yayları vardır;

http://media.rei.com/media/710542_321Lrg.jpg
Kadroya bağlantı noktasındaki, altta kalan ufak çıkıntılar birer yaydır ve kadro/maşadaki fren yuvalarının dibindeki ufak deliklere takılır.
Freni sıkılmadığında jantlardan ayırmaya yarayan bunlardır. Öyle kendiliğinden frenler açılmaz. ;)

Benzer şekilde, bir çok fren kolunda da yaylar mevcuttur. Hazırda resim olmadığı için gösteremiyorum şu anda.

• Beğen
Tepkiler: peregrinus

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@mert yazgan

sanırım bisiklete binen ve bisiklet foruma üye olan biri fren telinin koptuğunu anlaması zor olmaz. frenin yayı yoktur demişsiniz. eğer alt seviye bir v fren kullanıyosanız yayı görmek için v fren pivotundaki vidayı 5 numara alyan anahtarıyla sökün, orda frenin alt kısmına baktığınızda yayı görürsünüz. shimano gibi bi fren kullıyosanız en alt seviye v freninde bile yay dışarıdan belli oluyor zaten, frenin maşaya-kadroya bağlandığı yerden yukarıya doğru çıkan bir çubuk vardır işte o çubuk alt kısımdaki yaya bağlıdır.

bu geri gelmeme anlattığım şekilde düzelmiyorsa alternatif olarak dediğim çubuk bi miktar dışarı doğru yamultularak gerginlik arttırılır, fakat yinede ilk önce önceki yazdığım yönetemi bir uygulayın.

Ziya Yurdakul

Daimi Üye
Tepki
130
Aynı sorun bendede oldu arkadaşlar.Ne yaptıysam olmadı baktım engelliyo söktüm.Şimdi arkaya Xt siparişi verdim mecburiyetten.

Deniz Ser

Aktif Üye
Tepki
148
Fren pivotunun yan tarafındaki küçük vidaları gevşereterek ve yukarıda da anlatıldığı gibi yaylarını yağlayarak cözebilirsiniz.