Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

v brake ile yarışlar...

Konu, 'Frenler' kısmında Serdar Emre ACAR tarafından paylaşıldı.

1. Serdar Emre ACAR

Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    V brake ile yarışlara girmek bir tehlike unsuru oluştururu mu?İle disk fren mi? takmak lazım daha güvenli bir sürüş için.

sadana bunu beğendi.
  2. Hüsnü Deniz Kalaycı

Hüsnü Deniz Kalaycı Selçuk Üniversitesi

Adı:
    Hüsnü Deniz Kalaycı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hava koşullarına bağlı nemli yağışlı bir havada disk fren(özellikle hidrolik) daha performanslı olur;)

3. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Performans açısından ve kendinize bir özgüven verdiği için kesinlikle hidrolik disk fren derim.Fakat şart değil.V frenle katılan birçok insan var yine de yarışlara.

4. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yeterli kalitede, iyi ayarlanmış bir v fren seti (shimano LX, XT, avid single digit7)
    disk kadar olmasada iyi performans verir, baradine pabuç takarsınız
    daha da iyi olur. Islak arazi koşullarında doğru lastik seçimi yapmazsanız,
    veya kalın bir lastik seçerseniz işiniz çok zorlaşır, disk fren daha rahatlık
    sağlar tabi, ama yanlış lastik seçimini affedecek diye birşey yok :D

Shimano XTR, avid singledigit SL daha iyi değil mi derseniz, o paraya
    biraz eklenip gayet hidrolik disk fren takımı alınabilir :D

5. Nedret Günaydın

Nedret Günaydın Onursal Üye

Seviye:
    çamurlu bir arazide hele hele bu çamur balçık gibi ise işiniz oldukça zor olmakla birlikte
    v-brake fren haznelerine dolan çamur,dal,saman,yaprak gibi nesneler frenleme performansını kaybetmesine neden olur.

6. erzanaskin

erzanaskin Forum Demirbaşı

Seviye:
    Peki bu dal veb. sert cisimler disk aksamlarına dolanır ise zararlı olmuyormu ?

7. zazu

zazu Üye

Seviye:
    tabi ki zararlı olur ama çamurlu yolda her tarafa bulaşma riski var.. ama disk fren tekerleğin merkesiznde olduğu için kabaca 30 cm'lik bi su birikintisini bile tölöre edebilir. ama V frenle 10 cm'lik bi su birikintisine bile girseniz pabuçların temas ettiği yüzey ıslanır, bu size bişi kaybettirmez ama toz toprak veya çamurlu yerseyseniz çok kısa süre içinde muhteşem bi performans düşmesi olur....

8. Ahmet Göker Derya

Ahmet Göker Derya Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar çok güzel ifade etmişler. Bunlara ek olarak ıslak ve çamurlu koşullarda v-fren papuçları çok çabuk biter. Size şöyle söyliyim;bu haftasonu yaklaşık 8km.lik kar sürüşü sonunda papuçlarımın yarısı eridi. Öyle çok uzun süre de frenleme yapmadım açıkçası. Kullandığım papuçlar baradine;fren sistemi ise xtr 970 serisi. Ancak frenlerin dozlaması ve gücü mükemmel. Şu ana kadar ıslak-yağmur çamur kar tüm koşullarda denedim frenden yana hiçbir sorun yaşamadım. Tabi bu xtr v-frenlere vereceğiniz para ile hidrolik bir disk fren de alabilirsiniz. Ben çok iyi bir sistem olmadığı sürece disk fren istemediğim için bunları kullanıyorum ve gayet memnunum.

9. Fırat Ayanyan

Fırat Ayanyan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çamur dışında v frenler gayet te güzel çalışır ben de disk kullanıyorum. Disk frenleri o kadar da büyütmemek lazım bence ama çamurda da hakkını yememek lazım. Tabii metal balata kullandığınızı varsayayarsak.Büyük sporcuların da kimi yarışlarda v fren kullandığını unutmayalım.

zazu bunu beğendi.
  10. Hasan ŞEN

Hasan ŞEN Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar ben avıd sıngle dıgıt sl v frenlere kool-stop amerikan pabuç takdım ve disk freni aramıyorum üstelik yarışlarada bu şekilde katılıyorum ve bu pabuçları jant yanaklarına hiçbir zarar vermemekle beraber 3 yıl gibi bir zaman kullanabiliyorsunuz şiddetle tavsiye ederim

zafer sayin bunu beğendi.
  11. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    rotorlara dal vb cisimler takılırsa pek bi sorun olmaz çünkü o cisimin orada kalacağı süre saniyelerle sınırlıdır. çünkü disc merkezde olduğu için daha hızlı döner ve arasına sıkışna şeyi parçalar devam eder. tecrübe ile sabittir ;)

12. silas

silas Üye

Seviye:
    sıkışan şeyi parçalayabilir o konuda bilgim yok. ama disk merkezde olduğu için daha hızlı döner diye bir durum yok. aksine Disk, pabuçların değdiği yere göre daha yavaş döner(bu durum açısal hız için geçerli. çizgisel hızları eşittir.)

13. erzanaskin

erzanaskin Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bu pabuçları nerden bulabiliriz acaba ?

14. carlosbauer

carlosbauer Üye

Seviye:
    benim frenlerde tamamen bitti geçen yarışta daha ikinci turu bitiremeden tamamen tutmayan frenlerle devam ettim

disk frenler pahalı v frenler ile en azından bi disk fren takıncaya kadar idare etmenin bi yolunu bulsak fena olmaz

15. gurkankas

gurkankas Onursal Üye

Seviye:
    barandine pabuç kullanın ;)

16. İLKER TAŞ

İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

Adı:
    İLKER
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    iyi ayarlanmış doğru jant ve doğru papuc olan bir v break seti hidrolik disc sistemini aratmaz
    not:hidrolik ve break frenleride var illa hidrolik olsun diyorsanız.aklıma gelen marka magura olması lazım

17. buffyz

buffyz Aktif Üye

Seviye:
    bende xtr v brake kullanıyorum,iyi ayarladığın ve onları sevdiğin zaman ondan iyisi yok bence:) pabuç konusu gerçekten önemli,baradinler ucuz ve uzun ömürlü ama xtrın kendi pabuçlarına su dökemez.

18. tollozdemir

tollozdemir Kıdemli Üye

Seviye:
    Tam tersini söyleyecektiniz herhalde. Açısal hız aynı, çizgisel hız farklıdır.

fecredall ve fatihgüven bunu beğendi.
  19. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Ben senelerdir vfren ile yarışıyorum, en çamurlularında dahi çok bir sorun yaşamadım frenajda (sadece cantlara aşındığı için biraz üzülebilirsiniz ama çok fazla aşınmıyorlar) , ama geçen kızılalan yarışında bir çok disk freni bozulan hidroliği boşalan sorun yaşayan freni tutmayan disk frenli insan gördüm, vfrende bu sorunları yaşamazsınız, aslında nerdeyse hiç bir sorun yaşamazsınız.

İslam Gölge bunu beğendi.
  20. Hasan ŞEN

Hasan ŞEN Aktif Üye

Seviye:
    pabuçları bir arkadaşım yurt sışından gelirken getirdi bayağı fazlaca var onda ama baştan söyleyim fiyatları normal pabuçlara göre biraz pahalı ama jantlara hiç bir zarar vermediğini(çizik bile olmuyor)düşünür ve yılda 2 takım pabuç aldığınızı hesaba katarsanız bence daha karlı çıkıyorsunuz ayrıca bisikletime kim binse (hayret yaa frenler disk gibi tutuyo )diye yorumlar alıyorum
    ulaşım için tel:0538 684 03 52