Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzunca süre bakımsız kalmış bisikletin bakımı için neler yapmak gerekir

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ormanci tarafından paylaşıldı.

1. Ormanci

Ormanci Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Arkadaşlar selamlar, Bakım ile ilgili konuları inceledim aslında, yine de bugüne kadar yaptığım ve yapamadığım şeyleri ekleyip sormak istedim.

Malum zaten şimdi kış diye binmiyorum, Nisan Mayıs gibi binmeye başlarım. Merida Speeder T2 sahibiyim. Bugüne kadar bisiklete yalnızca kıytırıktan bir garanti bakımı yapıldı, onun haricinde ben dişlileri temizledim, pabuçları değiştirdim, yakınlık ayarlarını yaptım, telleri kontrol ettim, gerginliklerini ayarladım, vitesleri ayarladım falan filan.

Bisikleti 2011 yılında almıştım, bugüne kadar yapılanlar sadece bunlardan ibaret. Yaza doğru da turlamaya başlamadan önce yine yağlama, temizleme vb. işleri yapıp yola çıkacağım.

Yalnız, pedallarda veya ayna kolun içinde ufak da olsa birşeyler var sanırım çünkü pedal çevirirken ayağımda belli belirsiz tık tık tık diye bi vurma hissediyorum.

Bunun haricinde bugüne kadar göbek vb. bakımı da hiç yapılmadı. Ve bilmiyorum bu aklıma takıldığından mıdır, bisiklete alıştığımdan mıdır, ilk aldığım zamanlardaki gibi akıcı değilmiş gibi geliyor bisiklet bana. Doğrudan ilgisi var mıdır sizce bu durumun :)

Jant akord ayarına ihtiyacım yoktur herhalde diye düşünüyorum çünkü yolda giderken lastiklere de ara ara bakarım, çok yamukluk gibi, belki ufak bi ayar gerekebilir.

Bunların haricinde başka önerilebilecek birşeyler var mıdır? Şunu da yap, bu kadar yıldan sonra bunu değiştir falan diyeceğiniz birşey var mı?