Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun Yola, Lastik patlama Sorunu,çareleri !!!?

Konu, 'Tekerlekler' kısmında kultigin tarafından paylaşıldı.

1. kultigin

kultigin Üye

Seviye:
    Arkadaşlar uzun yollarda lastik patlamasına karşı nasıl bir önlem almalıyız,Yanımızda neler bulunmalı?Yolda lastik havası indi diyelim,lastiği söktük patlak olan yerini su dolu bir kap olmadan nasıl bulabiliriz?

İlk ve tek uzun yol denememde 50 km için yola çıkmıştım,15. km de lastiğim patladı ve komik duruma düştüm:)Açıkçası böyle bi olayı tekrar yaşarım endişesi ile uzun yol denemeye çekiniyorum.

Sağlıklı günler.

2. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Sizinki bir pire yüzünden yorgan yakma hikayesine benziyor. Lastik patlıyor diye tura çıkmayacak değiliz tabiki.
    Bunun birçok önlemi var ama kesinlikle patlamayacak diye birşey yok. Patlamayı en aza indirebiliyoruz ancak.
    Kaliteli bir dış lastik kullanmak ve iç lastiğe slime kullanmak en iyi çözüm.
    Patladığı zaman için bir kap suya ihtiyaç yok. Delik olan yeri hissederekte bulabilirsiniz.
    Yanınıza yedek iç lastik, yama takımı ve küçük levyelerden alın yeter. Birkaç pratikle alışırsınız patlak yapmaya.
    Bisikletçinin vazgeçilmezidir yama yapmak. Bu nedenle içinizi ferah tutun ve daima yollarda olun...

Sevgiler...

3. Alper Temircan

Alper Temircan Forum Bağımlısı

Seviye:
    Patlak yeri iç lastiği şişirip dinleyerek bulabilirsiniz.;)
    Yanınıza yedek iç lastik, yama tamir seti ve pompa alırsanız lastik patlaklarının canınızı sıkmasını önleyebilirsiniz.:in:

kultigin bunu beğendi.
  4. kultigin

kultigin Üye

Seviye:
    Teşekkür ederim arkadaşlar.Ön tekerlerin sökülüp takılması sanırım kolaydır ama arka tekerlekte zincir ve vitesin söküp takma sırasında sonucu ayarları bozulurmu?

5. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Dikkatli çıkartıp takarsan hiç bir problem olmaz..

Sevgiler...

fletcher ve kultigin bunu beğendi.
  6. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    şimdiye kadar hiç suya sokarak patlak bulmadım. Hep şişirip dinleyerek buluyorum. İşlek yol kenarında biraz zor oluyor gürültüden.
    İç lastiği değiştirmeyeceksem tekeri kesinlikle sökmüyorum. Lastiğin altından iç lastiği çıkarıp bisikletin üstünde tamir edip geri sokuyorum. Çok daha kolay oluyor.

OnurCG ve kultigin bunu beğendi.
  7. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Asagidaki kitin benzerinden dun kullanmak zorunda kaldim dun( ilk kez lastigim patladi) Bu kitlerde 8-10 yapistirma seklinde yamalar var yani zimpara-uhu ile ugrasmiyorsun, tup ( 16grlikti benimki) 3 sn icinde 40 psi hava basti. Gunes altinda kucuk el pompalariyla 5 dk pompa basip enerjimi harcamak benim isime gelmiyor.

http://www.amazon.com/Genuine-Innovations-Repair-Inflation-Bicycle/dp/B000X5DDC4

Yedek tupler $ 2.99'a burada butun bisikletcilerde var, her tup bir kere sisiriyor lastigi.

8. havzali

havzali Kıdemli Üye

Seviye:
    bu tüpler güzelmiş ama pahalı geldi bana biraz
    arka tekerin çıkarılmasında arttırıcıya zarar vermemeye dikkat etmek gerekiyor. sonra ayarı bozuluyo bi ton dert benim başıma gelmişti de :)

9. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaslar ben bisikletçide satılan yama setlerinden aldım içinde düzinelerce oluyo hani kendi yapıştırıcısı olan sürüyosunuz bekliyosunuz kuruyo sonra yapışırıyosunuz.
    ama forumda mesajlarda bir ikisinde denk geldi boyutlu olanlar varmıs yani küçük orta büyük diye 7-8 taneymis galiba zefal in mi varmıs neymis onlar daha mı sağlıklı??
    birde iç lastikte kaç tane yama yapılmalı en fazla bazen 7-8 tane oluyo ki bisikleti alalı kısa bi zaman oldu 2. iç lastiğimi değiştiricem yarın öbürgün?..

10. ermanatasoy

ermanatasoy Forum Bağımlısı

Seviye:
    Sevgili Hidayet arkadaşım merhaba..
    bende bisiklete yeni başladım yıllardan sonra.. gerçekten forum çok yardımcı oldu bir çok noktada..
    ve bisikletimi seçerken patlama vs durumların minumum seviyede olması için schwalbe marathon serisi lastik almaya karar verdim..
    bu tam olarak çözümmü dersen eğer aslında bir kullanıcı lastiği çıkarıp patlağını giderebilmeli.. ama riskin yüzdesini düşürmek için bütçeni ayarlayıp marathon serisi lastik almanı şiddetle tavsiye ederim...

kazasız belasız patlaksız sürüşler dilerim..

kultigin ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  11. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Daha sağlıklı olabilir bir ihtimal. Çünkü delik küçükse (ki geneli ufacık delikler oluyor) ufak boy yama yapılınca, lastiği şişirdiğimizde daha az yamulma oluyor yamalı kısımda. Büyük yamalar lastiği kasıyor biraz.

12. toprakec

toprakec Kıdemli Üye

Seviye:
    Yüz derisi hassastır.:) Lasitği şişir yüzünün etrafında gezdir. Patlak yeri hissedeceksin. Yamayı ise büyük boy alıp duruma göre kesiyorum. Doğru mu bilmem? Şimdiye kadar zaten bi kere yama yaptım..:)

kultigin bunu beğendi.
  13. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    bugün antrenmanda cam kesmesi sonucu lastik patladı. Pompanın dandikliği yüzünden epey uğraştım. Aslında pompa iyi ama araba tipi siboplara vururken. Yol tipi ince siboplarda pek iyi temas etmiyor, bende yol bisikletinde acemiyim tabii yılların kamyoncusu olarak.

kultigin bunu beğendi.
  14. kultigin

kultigin Üye

Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle değerli paylaşımlarınız için çok sağolun.Ancak patlak yeri bulabilmek için patlağın fıss sesini duyulması veya çıkan havanın yüzümüzde serinliğini hissedebilmek için patlak deliğinin biraz büyük olması gerekli sanırım.Benim başıma gelen olayda mesela lastik hemen inmedi.Yolda sadece kontrol ederken lastiğin yarısına kadar indiğini bunun normal olmadığını anladım.Akşam iyice hava bastırdım sabah kontrol ettiğimde tamamen havası inmişti.Lastikçide tamir ettirirken çok minicik bi delik olduğunu gördüm.

Sağlıklı günler...