Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Uzun yol oncesi antrenman tavsiyesi

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında tugrulzure tarafından paylaşıldı.

1. tugrulzure

tugrulzure Yeni Üye

Merhaba arkadaslar,

Forumda yeniyim, hepinizi selamliyorum oncelikle, ve sorularima basliyorum :)

Ben Drag Blade marka bisiklet alip Bodrum - Marmaris arasi kisa bir tur yapayim diyorum (kisa degil ama sizin yaptiginiz turlara gore kisa sanirim :) )

Internette net bir bilgi bulamadim ama 150 km yada daha fazla bir yol gibi gozukuyor, inisi cikisi derken, bu kadar yolu pedalla tepmek icin nasil bir antrenman yapmam gerekir bunu sormak istiyorum size?

Su anda Vilniustayim ve 1 ay daha yurda donmeyecegim, yapmak istedigim turada 2 ay var. Burada bir gyme gidip ne tip bir antrenman tipi secmem gerekir, antrenore ne soylemem gerekir?

Istanbula donunce antrenmanlari bisiklet ustundemi yapmam daha saglikli olur yoksa spor salonundami? Sormamdaki amac daha once boyle bir ise girismemis olmam, bu kadar yolu daha once beden gucuyle gitmemistimde :)

Performans aramadigimi soylemek istiyorum, gayet yavas tempo gitmek istiyorum, kendimi ve bisikleti zorlamak gibi bir amacim yok.

Yardimci olabilecek olan vardir umarim, cok tesekkur ediyorum :)
    Saygilar

2. nuhcan

nuhcan Onursal Üye

Adı:
    nuh can
    Seviye:
    Şİmdi, ben bu işin profesyoneli değilim. Ancak bu GYM çalışmaları hususunda aklıma hemen ROCKY 4 geliyor. Hani Rocky'nin dağlarda, Dragon'un salonda çalışma muhabbeti...

Buradan (profesyonel olmayan) şöyle bir yorum yapmak isterim: Eğer bisiklete binecekseniz, bisikletle antreman yapınız. Salondaki bisikletle yapacağınız antreman sanırım aynı yeri tutmaz...

xcangel bunu beğendi.
  3. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Vilnius'ta bisiklete binme imkanınız varsa bisikletle antrenman yapın.
    İmkan yoksa Gym'e gittiğinizde koşu bandı, sabit bisiklet gibi aletlerle çalışma yapmalısınız, özellikle bel ve bacakları çalıştıran uygulamalara yönelmelisiniz.
    Antrenörünüze kardiyo ve orta ağırlıklı yağ yakma antrenmanları istediğinizi belirtebilirsiniz.

Son bir ayda da bisikletle baştan başlayıp ilk gün 20km düşük tempo ile sonra da her 3 günde bir 10-20km artırarak 150km yi rahatça katedebilir hale gelirsiniz.İlk hafta km artışını düşük tutun.(Kasların alışması için)

Her zaman antrenmanları bisiklet üzerinde yapmak daha faydalı olacaktır.
    Beslenmenizi de önemseyerek kolayca 150km ve üzeri mesafeleri katedebilirsiniz.

xcangel bunu beğendi.
  4. tugrulzure

tugrulzure Yeni Üye

athletic ve nuhcan cok tesekkur ederim, cevabimi aldim, kolay gelsin.

xcangel bunu beğendi.
  5. xcangel

xcangel Forum Demirbaşı

Seviye:
    :) Bende merak ediyordum.Soru ve paylasım için tesekkürler;)

Hasan Hakan Koç bunu beğendi.
  6. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Gerçekten banada iyi geldi bu ama beslenme derken, ne gibi bir beslenme insan 150 km. gidene kadar acıkmazsa ne yapmalı yola çıkmadan hafif Gürsel abinin yazılarınında okumuştum oradaki gibi yemek yetmez mi?

7. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Binmeye başlamadan öncesinden yağ oranı düşük, karbonhidrat oranı yüksek beslenmeye geçmeniz faydalı olacaktır.Glikojen depolarınız dolacak ve böylece halsizliği daha geç hissedeceksiniz.
    Yine binmeye başladığınız günlerde bu beslenme şekliyle devam etmeli, günler ilerledikçe protein oranını artırmalı ki kas dokusu artışına yardımcı olmalıdır.
    Ayrıca izotonik içecekler ve maden suyu ile de ter yoluyla kaybedilen mineral ve vitaminler yerine konulabilir.
    Biniş esnalarında da kana çabuk karışan yüksek karbonhidrat, düşük yağ oranlı yiyecekler ile daha uzun mesafeler gidebilirsiniz.
    Acıkma ve susama hissi gelmeden eksilen sıvı ve besin yerine konmalıdır.(mideyi doldurmamak kaydıyla)

8. tugrulzure

tugrulzure Yeni Üye

cok yardimci oluyorsun athletic, sagolasin :)

Karbonhidrat agirlikli ve az yagli yiyecekler almaliyiz yolda yanimiza, peki ornek verebilir misin? Hazirda satilan urunlermi bunlar yoksa muz falan mi? :)

Vede bu izotonik icecek konusunda cok bilgim yok, bunlari biz evde tuz ve mineral katarak yapabiliyor muyuz yoksa hazir powerade gibi seyler mi almaliyiz?

Tesekkurler, kolay gelsin :)

9. Spec

Spec Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sodyum , potasyum tabletleri var eczanelerde satılıyor , kış kamplarında dağcılar kar suyu içtikleri için mineral alamıyorlar ve bu tabletleri kullanıyorlar. Ama bence maden suyu iç.

10. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    her haftasonu 1 veya 2 gün 90-100 km mesafeli turlara katılıyorum. sabah sıkı bir kahvaltı yapıp çıkıyorum. yanıma 2 adet 750 ml matara su. jersey'İn arka cebinede 1 powerade ve cikolata veya powerbar tarzında bişeyler atıyorum tutuyor beni. antrenman niyetli cıktıgımız için zaman zaman performanslı da kullanıyoruz ama sakin tempoda gidersen 1 günde rahata alırsın o mesafeyi. arada su takviyesi yapman gerekir. iyi turlar.

11. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:

Antrenmanlarınızı bisikletinizle yapsanız daha iyi olur. Aranızdaki muhtemel uyum sorunları antrenmanda bertaraf edilmiş olur. Ancak doğal antrenman parkuru bulmak sorun olursa o zaman salon tercih edilmek mecburiyeti doğar.

Bence 1-1.5 ay süreyle hergün 1-2 saat yada gün aşırı 2-2.5 saat antrenman yapmanız bisiklete kas-iskelet sisteminizin adapte olması için yeterli olabilir. Zira mesafeniz maksimum 200 olsa bile bir sefere mahsus gidilecekse böyle bir antrenman süreci sonrası bu yol çok çok uzun sayılmaz.

Konuya katkıda bulunan diğer arkadaşlara da teşekkürler.