Uzun yol için yardım ve öneri...

cem213

Üye
Tepki
0
Merhaba arkadaşlar; 17 yaşındayım ve bu sene stajım biter bitmez (1 ay yaklaşık) sivasa gideceğim..Sivas merkez ile köyümüzün arası yaklaşık 45-50 km..Yolun yarısı asfalt diğer yarısı ise toprak yol...Ve ben bu 45 km lik yolu bisikletle geçmek istiyorum..Bunun için deneyimli arkadaşlara birkaç sorum olacak:
1)Bisiklet için bütçe 350 tl civarı... km ve suluk gibi aksesuarlar içinde 80 tl civarı bütçem var...(Bisiklet olarak 2.el bi borla bulursam alırım ama büyük ihtimalle sıfır salcano ng 650 almayı düşünüyorum..sizinde önerilerinize açığım tabi ki)

2)Yol köylerden geçtiği için heran bi kangal saldırısına uğrayabilirim..bana bu konuda ne yapacagımı anlatırsanız sevinirim.(arkadaşımda biber gazı var onu ödünç alsam işe yaramı?)

3)Yolda tekerimin patlaması durumunda ne yapmalıyım veya patlamaması için özel birşey yapabilir miyim?

4)Yolda kesilmemek için molalarımı nasıl yapmalıyım düz yolda vitesimi nasıl ayrlamalıyım ve yazın ortasındayız sıcak çarpmaması için nasıl tedbirler almalıyım?

5) Sabah 9-10 gibi yola çıkacağım 45 km yi tahmini olarak ne kadar sürede bitiririm?

Arkadaşlar yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.....

Scudo

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhaba

1)Bisiklet konusunda mutlaka v frenli, sadece ön amortisörlü, alüminyum kadrolu ve jant telleri seyrek olmayan bir model tercih etmelisiniz.İlk etapta km. saati ve suluk için bütçenizi azaltıp bisiklete daha fazla bütçe ayırmanızı tavsiye ederim.

2)Cesaretinizi toplayın.Size saldırması muhtemel bir köpekle karşılaştığınızda bisikletten inin ve köpekle aranıza bisikleti alarak ona bakmadan yavaş yavaş yürüyerek uzaklaşmaya çalışın.Bu tür risk taşıyan yerlerde gözünü dört açın, arkadan ani saldırılarda kaçma şansınız azdır.Mümkünse güzergah değiştirin.Biber gazı hayvana zarar verir; ısrarcı köpeklere karşı mataranızdaki suyu fışkırtmanın işe yaradığını birkaç yerde okumuştum.

3)Patlak sorunu için yanınızda sürekli yama takımı (yama,yapıştırıcı, zımpara, pompa ve plastik levye) ile 1 adet yedek iç lastik bulundurum.Patlamaması için lastiğin içine patlak tıkayıcı kimyasallardan sıkabilir veya pahalı ancak patlama riski az olan dış lastiklerden kullanabilirsiniz.Kulandığınız iç ve dış lastik ne kadar hafifse patlama riski de o oranda fazladır.

4)Temponuzu yavaş yavaş arttırın.Suyu, susamadan önce ve düzenli olarak için.Maden suyunun da faydası olacaktır.Yol ve hava şartlarına göre 15 -20 km.ortalama hız ile ilerleyin.Dakikadaki pedal devrinizin 70-80 civarında olması uygun olacaktır.Güneş yanıkları için ya güneş kremi kullanın yada uzun kollu açık renk kıyafetler giyin.Kıyafetleriniz pamuklu değil polyester türevi olsun.

5) 45 km.için tek bir mola yeterlidir.Tahmini 3 saatte yolu tamamlarsınız.

Elif Gökalp

Aktif Üye
Tepki
44
köpekleri 7m ye kadar etkileyebilen köpek düdüğü var, insanların duyamayacağı bi ses dalgası yayıyor.
yama seti ve bi tane pompa alırsan patlayan tekerini kısa sürede onarabilirsin.
suluk yerine bisiklet çantası alıp onun içine su koyup içersen daha rahat edersin bence. bi kaç gidip geldikten sonra mola verme ihtiyacında ortadan kalkabilir, benim öle oldu çünkü, dayanıklılık artıyo zamanla. sıcak için uzun kollu beyaz tenini rahat ettircek bi giysi tercih etmeni öneririm. köydeki pınarlardan su ihtiyacını karşılayabilirsin yanına bi sonraki köye yetecek kadar su al yük etme kendine. ne kadar sürede varacağın performansına bağlı gün geçtikçe süre kısalır.

cem213

Üye
Tepki
0
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.dediklerinizi dikkate alacagım...

Tuncay Üner

Forum Bağımlısı
Tepki
619
Bisiklet
Trek
Köpek deyince aklıma köyümüzdeki bir olay geldi. :)

Ozamanlar 26'' jantlı bisikletlere anca boyum yetiyordu. Abim yeni bir bisiklet almıştı ve yaz tatilinde köye götürmüştüm. Bizim oralarda köpekler uysaldı, yanından geçerken 5-10 metre koşar havlar bırakırdı.

Bikeresinde marketten eve geliyordum. Yine klasik bir köpek karşılaşması oldu. Buseferki bir müddet takip etti. Bırakır diye hiç arkama bakmadım. Ama ayak seslerinide duyuyorum arada. :)

Bi ara ayak sesleri hızlandı, tam arkama bakacaktım ki sol baldırım ile topuğum arasında bir yerden acı hissettim. Hissetmemle birlikte iki frenede asılmam bir oldu. Düşer gibi oldum bisikleti yere bıraktım ve arkamı döndüm. Adrenalin okadar yüksekti ve okadar çaresizdim ki bir anlık refleks ile bağırarak köpeğe doğru saldırıya geçtim. Zavallı hayvan ne olduğunu anlayamadan cıyaklayarak koşup gitti. :D Sanırım benden korktu.