Uzun yol için seçim ?

Speedy Gonzales

Daimi Üye
Tepki
110
Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım,

Bisikletler hakkında değerli görüşlerinize sıkça başvuracağım bundan sonra gibi gözüküyor.Bisiklet ile istanbuldan antalyaya gitmeyi düşünüyorum önümüzedeki yıl yaz aylarında.Sürekli olarak istanbul içinde uzun yol yapan birisiyim.Hafta içi çalıştığım için pek fırsatım olmasada hafta sonları günlük ortalama 150 km civarında yapmaktayım.

Asıl sormak istediğime gelecek olursak uzun yol yaparken mtb ler mi yol bisikletleri daha iyidir.Birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları nelerdir.

Scudo

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@Speedy Gonzales

Uzun "yol"da tabii ki "yol" bisikletleri iyidir. Ama siz İstanbul'dan Antalya'ya gittiğinize göre yük falan taşıyacaksınız. Bu durumda yine yol bisikletleri gibi 28'' lastiklere sahip olan hibrid bisikletlere (şehir/tur bisikleti olarak da geçiyor) bakabilirsiniz.

MTB ile uzun yol yapılmaz diye birşey de yok, tabii ki yapılır, ama lastik çapı küçük olduğundan daha yavaştır, ayrıca amortisörleri ve dişli lastikleri sebebiyle daha fazla yorar.

Speedy Gonzales

Daimi Üye
Tepki
110
Gerek bu forumda gerekse diğer kaynaklarda yaptığım araştırmalara göre mtb sizin de belirtmiş olduğunuz gibi hız yapmanın mümkün fakat çok yoran yapıya sahip olduğu, yol bisikletlerinin hız ve yol yapmaya en uygun yapıda olduğu fakat yol bisikletlerinin de tr şartlarındaki yollar için elverişli olmadığına dair fikirler okudum, en ufak bozukluğu olan yollarda bile sorun yaşanabileceği söyleniyor.

Daha önce hiç yol bisikleti kullanmadım o yüzden bozuk yolad sorun yaratıp yaratmadığı hakkında bilgim yok, ufakken bmx kullanmıştım, şimdilerde ise hibrid bir bisiklet kullanıyorum yada en azından ben öyle olduğunu sanıyorum :)

Yük konusunda ise sadece ortalama 25lt hacmi olan bir sırt çantasının yeteceğini düşünüyorum, ama tabi düşünceden öteye geçmiyor bisiklet ile şehirlar arası yolculuk tecrübem yok.

görüşleriniz için teşekkürler :)

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@Speedy Gonzales

Hafta sonları günde ortalama 150km.yol, cts. ve pazar eder sana 300km. yol.
Bu bayaa ciddi bir mesafe, bence sorduğun sorunun cevabını en iyi sen bilirsin
gibi geliyor bana.:cool:

Speedy Gonzales

Daimi Üye
Tepki
110
@Mustafa İçdağ

şimdiye kadar yol bisikleti yada dağ bisikleti kullanmadığım için deneyime sahip değilim, ufak yaşlarda bmx kullanmıştım şimdilerde hibrid bir bisiklet kullanıyorum.o yüzden dağ bisikletleri ne derece yorar yol bisikletleri ne derece narindir bilemiyorum.şuan kullanmış olduğum bisiklet ağar ve ciddi anlamda beni yoran bir bisiklet özellike uzun ve dik yokuşlarda kimi zaman bacaklarım iflas noktasına geliyor :)

Bisikleti genel olarak sadece asfatl da kullanıyor olsamda bir yazıda yol bisiklelerinin ufa tefek bozukluğu olan yollarda bile sorun çıkardığı lastiklerinin çok kolay patladığı gibi şeyler okudum. Ne derece doğrudur bilmiyorum sonçta bu bir kişiye ait bir görüş yine söylediğim gibi yol bisikleti tecrübem hiç yok, işte bu noktada sizlerin değerli görüşlerine başvuruyorum :)

• Beğen
Tepkiler: Özgür Nevres

lord

Üye
Tepki
23
Senİn Yapman Gereken İyİ Br Mtb Alİp Yol Lastİgİ Takman.

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@Speedy Gonzales

Ufak tefek bozukluğu olan yollarda bile sorun çıkarıp lastikleri mi patlıyor?
Yeniköy yollarında bile uzun zamandır lastik patlatmadım. Bilen bilir. Bir keresinde 35 km hızla kafamın rahat girebileceği (abartı yok, Hakan Yazman şahidimdir çünkü o da girdi) bir çukura girdim, jantta en ufak hasar yok.
Eğer "dağ" a gitmiyorsanız, "yol" da kullanacaksanız, yol bisikleti, olmadı hibrid bir bisiklet işinizi görecektir. MTB alıp yol lastiği de takabilirsiniz, bende o şekilde bir bisiklet de var, ama gene de hız ve yormamak açısından ne hibrid, ne de yol bisikletleriyle kıyaslanamaz (yani daha kötü).

polo34

Daimi Üye
Tepki
157
Bisiklet
Sedona
@Speedy Gonzales

nerelere gidiyorsunuz, biraz tiyo alalım :)

Speedy Gonzales

Daimi Üye
Tepki
110
g.o.p da oturduğum için g.o.p dan gidip geldiğim yerler hakkında bilgi verebiliim

eyüp'e inilerek bakırköye kadar sahil yolu üzerinden gidilebilir, gayet hoş ama bazı yerlerde yol daralıyor arabalar oldukça saygısız dikkat edilmeli.

eski edirne asfaltına çıkılarak yolun götürdüğü yere kadar (karadeniz kıyısına doğru) gidildiğinde yer yer güzel manzaralar eşiliğinde karaburuna kadar gidilebilr.Yol sürekli ufak inişler ve çıkışlardan oluşuyor bu yüzden tempoyu iyi ayarlamak gerek yoksa çok yorucu olabilir düşüncesindeyim. Bu yolda fazla sayıda büyük araç geçiyor yol oldukça güvensiz hale geliyor bazı yerlerde dikkatli olunmalı.

eyüp'e inilerek eminönüne doğru gidildikten sonra unkapanından taksime dönülebilir, taksim yolunda yaptığımız tırmanış sonrası kendimizi beşiktaşa doğru bırakıyoruz, yine sahil yolu takip edilerek sarıyere gidilip bi börek yenilebilir.Benim gibi fazla abartmayın sonra dönüş çok zor hale gelebilir :)

çok daha fazla seçenek var ama aklıma ilk gelen ve çok sayıda tekrarladığım rotalar bunlar...

gurol

Forum Bağımlısı
Tepki
2.830
@Speedy GonzalesKendi bisikletinizin özelliklerini yazabilirmisiniz? Sanki gerekli bisikleti bulduk gibi geliyor bana...

• Beğen
Tepkiler: Özgür Nevres

Speedy Gonzales

Daimi Üye
Tepki
110
@gurol

henüz bisiklete merak saralı pek fazla olmadı o yüzden pek bilgim yok.çok fazla teknik detayını bilmemekle beraber yazmaya çalışıyım

21 vitesli
frenleri v-brek
amoritsör yok üzerinde
kalın kadrosu var

çin malı aksaraydan almış olduğum bir bisiklet :) normalde SS (racing) motor kullanıcısıyım. Yarış bisikletlerine karşı platonik aşkı olan biriyim :=)

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@Speedy Gonzales

Bence de. Elinizdeki bisikleti zaten uzun yolda kullanıyorsunuz, elinizde kalsın. Uzun yola gittiğinizde, yüklü falan gidecekseniz onu kullanırsınız. Yeni alacağınız bisiklet yol bisikleti olsun. Biz sık sık gerek avrupa yakası, gerek anadolu yakasında idmana çıkıyoruz yol bisikletleri ile, bize katılırsanız seviniriz, grubumuz bir kişi daha artmış olur :D

huseyin kılıc

Forum Bağımlısı
Tepki
242
yol bisikleti al bencede bende mtb aldım şimdi yol topluyorum yolun zevki başka :)

Speedy Gonzales

Daimi Üye
Tepki
110
seve seve katılırım :) hafta sonları olduğu sürece sorun olmayacaktır benim için. hafta içi iş yorgunluğundan sonra bazen hiç kımıldamak dahi istemiyor insan.

aslında gidip mağazadan almaktansa toplamayı düşnüyorum bende yavaş yavaş, önümüzdeki yaza kadar hazır etmiş olurum, hemde bisikletimi daha iyi tanır, parçaları konusunda daha fazla bilgi sahibi olmuş olurum.

Toplamaya kalktığımızda tahmini ve ortalama olarak maliyet hangi aralıkta olacaktır acaba?

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@Speedy Gonzales

Bisiklet toplama konusunda pek tecrübeli değilim. Sanırım 1500-2000 YTL ye güzel bir yol bisikleti toplayabilirsiniz. Tabii "güzel" kavramının sınırı yok. Yani pinarello falan toplayacaksanız bu limiti baya bi yükseltmeniz gerekir :)
Daha ucuza da ikinci el bisikletlere bakabilirsiniz. Gayet güzel bisikletler bulunabiliyor. Bu forumdan bir kişi, 1100 YTL ye colnago kadro üzerine toplanmış güzel bir bisiklet satıyordu mesela (artık satmıyor, vazgeçti).

Speedy Gonzales

Daimi Üye
Tepki
110
@Juanito.Laguna

her ay kenara 150-200 ytl civarında birşeyler atıldığında hem maddi olarak zorlamadan hemde yola çıkmayı plandığım zamanlarda "güzel" bir bisiklet olmuş olacaktır :) tabi göreceli bişey "güzel" kavramı ama sonuçta birşey amaca hizmet ediyorsa ve kişiyi tatmin ediyorsa güzeldir bence