Uzun yol için MTB alsam sorun olur mu?

Tepki
21
Selam arkadaşlar aynı konuda faklı bazı başlıklar buldum sitede ama derli toplu değildi konular ve cevaplar,temiz düzenli ve sağlam bilgi akışı için buraya açtım konuyu. ben 2 senedir bisiklet kullanıyorum ama dandik bir bisikletim vardı yine de idare ediyordu.bu yaz sonunda yeni ve sağlam bir bisiklet almaya karar verdim.fiyat 1000 tlye kadar çıkabilir (ama bazı aksesuarları da bu fiyata dahil alabilmek istiyorum).
istediğim bisiklet uzun yolda kullanabileceğim,sorun yaşatmayacak ama çantalarımı çıkardığımda da dağda kullanabileceğim bir bisiklet istiyorum. Buna göre bir bisiklet tavsiye etmenizi istiyorum. Daha doğrusu önecelikle şunu öğrenmek isterim dağ bisikleti uzun yolda (akdeniz turu gibi mesela) sorun yaşatır mı?İlla bir citybike mi almam gerek bunun için?
diğer konu da bisiklet tavsiyesi elbette. Ben mesela GEOTECH ASCENT SHIMANO ALIVIO DISC BRAKE DAĞ BİSİKLETİ'ni çok beğendim. ( (link) )

Scudo

Mehmet Emin

Aktif Üye
Tepki
149
Yorulma kismi haricinde dag bisikleti yol bisikletinin gittigi her yerden gidebilir. Hos, yol kadar zevk ve performans alamazsiniz tabi, veya city bike gibi. Ancak yol veya sehir bisikleti de araziye hic gelemez. Bu durumda mtb uygun secim gibi duruyor. Hatta alirken bir de ince lastik alirsaniz, asfaltta cok daha akici olur. Ne zaman arazi geldi takin kalin lastikleri. Lastik sok tak pek de zor degil. Resimdeki bisiklet de gayet guzel duruyor, daha renkli bir kadro olamzsa onu alin derim ben.

• Beğen
Tepkiler: serhatt coşkun

ali karagönlü

Forum Bağımlısı
Tepki
630
Erdoğanlrbisiklet'te NG303 Srd vardı 755 tlye. Hala duruyorsa bakın. Hem hidrolik fren.

Tepki
109
yanında idare edecek kalitede 26x1.50 olan birde lastik alırsanız hem uzun yol için hemde arazi için bir bisiklet almış olursunuz. biraz el alışkanlığı olduktan sonra lastik değiştirmek 5-10 dk yı gecmez diye düşünüyorum.

Tesup Taru

Forum Demirbaşı
Tepki
425
Bisiklet
Salcano
her ikisin de kullandım. uzun sürüşlerde mtb yorucudur. yoruculuğu ince lastik taksanız da, şehir-tur ile kıyaslanamaz düzeydedir. tur bisikletinin araziye hiç gelemeyeceği doğru değildir. markalara ve üzerindeki donanıma göre, toprak yollara sınırlı oranda ve dikkatli kullanmak kaydıyla girebilir. mtb ile tura çıkarsanız, o kadar yoruldum bu kadar mı yol aldım duygusuna kapıldığnız olur. şu halde tur düşünüyorsanız, şehir tur bisikleti öneririm. bu tür bisikletler hybrid (melez) bisikletler olarak da anılır. dayanıklılık, asfalt harici yollar, kaygılandırıyorsa, melezliği mtb'ye yakın olanlar da vardır. yani amortisörlü, daha dişli ve kalın lastikli, daha dayanıklı cant setlerine ve donanıma sahip olanlar vardır. bütçenize göre seçebilirsiniz...

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Bence scott sportster modeli tercih edilebilir, 28" jantıylada uzun yolda avantajlı, arazidede sorun çıkıcağını sanmam. Biraz tuzlu fiyatı tabikide. Diğer 28" mtb lerde düşünülebilir söz konusu uzun yolsa.

Göksun Özkirişçi

Forum Bağımlısı
Tepki
1.035
Bisiklet
Scott
merhabalar;bende hem tur hem mtb hemde city bıke var.turu city bıke dan ayırıyorum çünkü tur bisikleti hem 28 inch hemde amortisörlü olmalı.çünkü yolda neyle karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz örneğin asvaltta gidicem diyosunuz ama bir bakıyorsunuz ki 50 km stabilize yol çalışması var veya bir köy yolunun içinden geçmek zorunda kalıyosunuz.hele dişli asvalt işin cabası.uzun yolda türkiye karayollarının ne kadarı kaymak asvaltki.önceliğiniz tur olacaksa kesinlikle mtb almayın derim.benim size tavsiyem amotisörlü bir hibrit olacaktır

• Beğen
Tepkiler: yakup3457

Ayhan Cihangir

Daimi Üye
Tepki
269
Kardeşim yardımcı olacaksa söyliyim. Bende SRAM setli MTB var. Çıkardım lastiklerini Schwalbe Marathon Plus Tour taktım 26x2,00. Spd pedal taktım. zinciride kuvvetlendirdim. Ortalama %60 performansla Düz asfalt 35, hafif yokuş 20, dik yokuş 14 KM/h la ilerliyorum. Ortalama gezi hızım göstergeye göre 22-25 arası değişiyor. Uzun tura çıkmadım ama 60-70 Km lik turlarda eve dönünce yorgunluk hissetmiyorum ( tabi bu kişiden kişiye değişir ) ayrıca şu andaki hızım beni yeterince tatmin ediyor, çünkü altımdakinin bi MTB olduğunun farkındayım :) Ama gerektiği zaman araziye hatta bozuk araziye bile korkmadan giriyorum, burada da tekerlerin payı yüksek tabi.

Yusuf Z. Şipal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.476
Bisiklet
Cannondale
Scott sportsteer serisi size uygun gibi duruyor. Sürüş ergonomisi, lastiklerin kalınlığı ve çapı vb unsurlar kararınızda etkili olmalı. 28 inch jant ve amortisörlü bir tur bisikleti ile daha rahat edersiniz.

AyberkZeybek

Aktif Üye
Tepki
40
Kamplı Geziler Şehirler Arası Turlar Gibi Düşüncelerin varsa Kesinlikle Bi MTB ve Şehir Bisikleti Tarzında Birşey Almalısın

• Beğen
Tepkiler: Talha Ateş

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
@AyberkZeybek

Katılıyorum ama bir konuyu ayırmak gerekiyor. Özellikle şehirler arası ve kamp alanlarına kırsal alanlara "yüklü" seyehat yapılacaksa MTB derim.

Sadece asfaltta yüksüz seyehat için MTB o kadar önemli değil bence.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
ben kendimi örnek vereyim her yere giden bisiklet düşündüm her yolda giden bu arada tabi amortisör ağırlık olacaktı 2008 de karbon bisiklet aldım ama 10 .kilo 700 gram idi amortisörü çıkardım fox maşa 100 lüğü sattım ..bisiklet 10 kiloya düştü....şimdi daha az yoruluyorum mesafe uzun olduğu vakit ...stabilizede gidiyorum çatal mtb çatal saso ve 810 gram ,,,,,ayrıca sert düz toprak yolda gidebiliyorum son derece bozuk çakıllı taşlı offroad alanlar benim için bitti bi kere denedim ama belim ağrıdı ve bileklerim ,artık ağır yolları bıraktım ...her yola göre bisiklet yok piyasada en yakın olanları şehir bisikleti ama onların teker çapı 28 olursa yorucu olmakta rampada kullandım biliyorum ....26 da hız yapamazsınız düz yolda teker zenith maxxis oldu düz diş yok biraz daha hız yapıyorum bi de ne edeceğiz bu yaştan sonra, hızı varılacak noktaya 1 saat geç giderim bi şey kaybetmem,,,,

Salih Dinçer

Forum Bağımlısı
Tepki
691
Bisiklet
Sedona
Komik olacak ama arka teker kalın olsa (veya tersi!) yokuş çıkarken bir faydası olur mu, ya da ne bileyim ilk hızı alırken (ivmelenme) kolaylık ve zorluk açısından değerlendirsek ne diyebiliriz?

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
@Salih Dinçer

İnce ve yüksek miktarda hava basılmış lastik daha avantajlı, mtb lastiklerine göre daha rijit ve sert olduğu için güç kaybı azalıyor, esnemiyor. Dişsiz olmasıda buna bir etken yuvarlanma direnci düşük. Yokuş çıkarken arka teker ince olursa daha avantajlı olur tabi bu şekilde hiç denemedim :) .

uğurcan gültekin

Daimi Üye
Tepki
269
selamlar

herkes kendi ihtiyacını ve gideceği yerleri kafasında hazırladıktan bisiklet almalı derim ben.
2009 dan bu yana ara vermek zorunda kalmıştım sağlığıma yeni kavuştum çok şükür.
daha önce çıktığım rize ve yaylaları turunu ve bunun benzerlerini örnek verecek olursam tercih 100 de 100 bir MTB.
şimdi rize merkezden yukarı (ayder yaylası değil) yola çıktık hedefimiz 30 km yukarıda bir kaplıca ve orada akan maden suyu:)
giderken bir kaç köyün içine girdik çay bahçelerine çıktık, yolda asfaltı bırak toprak yok heryer yeşil :) böyle bir ortamda MTB dışı sadece zorluk olurdu.
keza eskişehir civarında gidilecek çok yer var asfalttan toprak yola girince MTB dışındakiler yalan oluyor :(
elbette benim örneklerim bisiklet ile sınır olmadan her yere :)

bu yüzden belki 1 saat geç giderim ama her yere girerim:)

selam ve dua ile

Şafak Başlar

Forum Demirbaşı
Tepki
347
Bisiklet
b'Twin
Benim düşüncem ; mtb, zor arazi şartlarında kullanılmayacaksa pek düşünlmesi gereken bir bisiklet değil. Yollar bozuk , şehir içi, özellikle, çukurlar tümsekler bir hayli fazla, o yüzden mtb tercih edin diyenler olyor. Ama 28 teker şehir bisikletinin tekerlerleri ve kadrosu bu engelleri zaten tolere eder. Daha zor şartlar da, ya yarışlarda olur , ya da alırsın bisikleti dağa çıkarsın orda karşılaşırsın. Mtb ile asfaltta zorlanıyorsan toprak yola girince bir o kadar daha zorlanıyorsun. Bende mtb var. Ama şehir bisikleti hiç kullanmadım. Yazdıklarımda hatalı yerler varsa düzeltin lütfen . %80 şehir içinde kullanan biri olarak hatalı seçim mi yaptım diyorum..:rolleyes:

Tepki
2
İsim
Muhammed
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Evet merhaba arkadaşlar çok eski bi 10 yıllık konuyu tekrar canlandırmak istedim. Konu yine aynı sizden birkaç tavsiye almak istiyorum bütcem 3000 +-500 ikinci el olabilir . Uzun turlara çıkmayı planlıyorum uzun turdan kastım bı Karadeniz turu 3000 km kadar falan . Boyum 178 kilo 70 . Malum uzun turda karşımıza nasıl bir arazinin çıkacağı belli olmaz bu yüzden dağ bisikleti almayı düşünüyorum . Tabi bir çok da ekipmann olacak ama onun için ayrı bir bütçe ayırırım. İşte bu civarda sizden dağ bisikleti tavsiyesi istiyorum beni yolda bırakmayacak yolda bıktırmayacak bişey . Ve vites sistemi deore gibi veya daha üstü olursa sevinirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.133
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Evet merhaba arkadaşlar çok eski bi 10 yıllık konuyu tekrar canlandırmak istedim. Konu yine aynı sizden birkaç tavsiye almak istiyorum bütcem 3000 +-500 ikinci el olabilir . Uzun turlara çıkmayı planlıyorum uzun turdan kastım bı Karadeniz turu 3000 km kadar falan . Boyum 178 kilo 70 . Malum uzun turda karşımıza nasıl bir arazinin çıkacağı belli olmaz bu yüzden dağ bisikleti almayı düşünüyorum . Tabi bir çok da ekipmann olacak ama onun için ayrı bir bütçe ayırırım. İşte bu civarda sizden dağ bisikleti tavsiyesi istiyorum beni yolda bırakmayacak yolda bıktırmayacak bişey . Ve vites sistemi deore gibi veya daha üstü olursa sevinirim. Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler.
Melez bir lastik ile dağ bisikleti iyi olacaktır diye düşünüyorum. Türkiye'de en bilinen 2 turcu da dağ bisikleti kullanıyor. Gürkan Genç (link) ve Canavar Keşifte
Bisiklet konusunda maalesef bir öneride bulunamayacağım, uzun zamandır ikinci el yada sıfır ürünleri takip etmiyorum ama 3x9 veya 3x10 bir grup set fazlası ile yetecektir.

brave17

Üye
Tepki
520
İsim
Mert
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@YorgunBisiklet Gürkan Genç yıllardır dünya turunda MTB kullanıyor. Tabiki tur bisikletinden ağır olması dezavantaj olabilir ama portbagaj takmaya uygun disk frenli bir dağ bisikleti ile uzun yollar yapabilirsin diye düşünüyorum. Kelebek gidon kullanmak istersen ekstra masrafa girmek zorunda kalırsın onun dışında çok sorun olmaz bence.

Tepki
2
İsim
Muhammed
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@brave17 verdiğiniz cevaplardan teşekkür ederim dağ bisikletiyle olur bencede . Ama tek bir sorum var böyle uzun yolda carraro sedona markalarına güvenilir misizce